399,- balderman.nl 10 NIEUWS Draaiorgel na Sinterklaas en bloemencorso op Nederlandse erfgoedlijst 5-daags All-inclusive muziekspektakel Noord-Nederland Ik heb met hardcore bij zo'n housefeest gestaan. Vonden de jongeren prachtig De moderne orgelman heeft het moeilijk. Er zijn steeds minder voorbijgangers die een muntje in het koperen bakje stoppen. „Ooit verdiende ik in één dag even veel als een bouwvakker in een week." zaterdag 5 oktober 2019 Hoewel het oer-Hollandse draaiorgel sinds gisteren op de koesterlijst staat, die de Inventaris van het Immate rieel Erfgoed is, heeft de or gelman het lastig. Hij weet, het draaior gel hoort erbij, op straat. Maar steeds minder mensen grijpen naar de porte monnee als de orgelman met zijn bakje rammelt. ,,Hoe lang kan dat nog?'' stelt Joop Budding zelf maar de vraag. Hij is de laatste orgelman van Utrecht en de jongste van vijf broers, die elk jarenlang door de wijken van Utrecht trokken om de boel op te vrolijken met hun walsjes, marsjes en oer-Hollandse levensliedjes. ,,In de jaren 70 was het nog een goud mijntje. Toen kon je in één dag net zo veel verdienen als een bouwvakker in een hele week'', zegt Budding. Toen hij zelf eind jaren 80 begon, verklaarden zijn oudere broers hem voor gek. Ze za gen de bui al hangen: mensen gooiden steeds minder in het bakje. Ze liepen ook steeds vaker geërgerd aan het draai orgel voorbij. ,,Maar je ziet: inmiddels zijn we dertig jaar verder en ben ik er nog steeds.'' Gisteravond was Joop Budding met zijn draaiorgel Het Buikie speciale gast in het Museum Speelklok in Utrecht omdat de straatorgelcultuur wordt bij- - Joop Budding, orgelman geschreven in de Inventaris Immaterieel Erfgoed Nederland. Dat plaatst de orgel draaier op de 'koesterlijst' waarop ook al het sinterklaasfeest, het bloemencorso, het Friese fierljeppen en de circus- en woonwagencultuur staan vermeld. ,,Het gaat erom, dat de straatorgelcultuur voor de toekomst behouden moet blij ven'', legt hij uit. ,,Ik ben 53 jaar oud. Ik ga mijn pensioen hopelijk nog wel ha len. Maar Nick, mijn zoon, heeft een vaste baan gevonden in de beveiliging. Dat lijkt me heel verstandig. Ik kan niet geloven dat hij nóg eens dertig jaar over straat kan.'' Nick trekt op zaterdagen Utrecht in, vaak met zijn jongere broer Tigo. Vader Joop niet meer. Hij heeft het wel gehad met de gemeente Utrecht. Een paar jaar geleden was er een hoop gedoe over de Maarten Venderbosch vergunning: hij mocht niet meer door de Lange Elisabethstraat nadat winke liers hadden geklaagd. Te veel lawaai, hij zou te lang op één plek blijven han gen en het publiek de doorgang belem meren. ,,Je hebt nog steden waar de or gelman een graag geziene gast is. Maar Utrecht hoort daar helaas niet bij''. Gisteren stond de vraag centraal of er een ander verdienmodel denkbaar is voor de orgelman. Budding: ,,Dat we niet meer alleen rammelen met het ko peren bakkie, maar dat de mensen voortaan ook kunnen pinnen. Zie je het voor je? Ik niet, eerlijk gezegd. Wie doet dat nou, tegen de orgelman zeggen 'doe maar 50 cent', en dan even de pincode intoetsen'' Scanner Een van de ideeën is om een sensor op het orgel te plaatsen. Dan hoeft een klant alleen maar zijn pas langs een scanner te swipen om geld te geven. Budding heeft zijn eigen verdienmo- del ontwikkeld. Hij verhuurt zijn orgels voor feesten, partijen, markten en bra derieën door het hele land. ,,Haal ik het einde van de maand er niet mee, dan probeer ik de rest er op straat bij te lo pen. Dat gaat nog steeds goed.'' Frans Bauer, André Hazes, Snollebollekes; wat muziek betreft kan alles op een draaiorgel. ,,Ik heb met hardcore bij de Jaarbeurs gestaan, bij zo'n housefeest voor jongelui. Vonden ze prachtig.'' Vroeger draaiden orgelmannen alles met de hand, vandaag de dag kan het ook elektronisch - voor een tientje zijn op internet verse draaiorgelliedjes te koop. Budding: „Zo gaan we heus wel mee met de tijd. En ik snap best dat niet ie dereen fan is van draaiorgelmu- ziek. Maar een heleboel men sen steken ons op straat ook een hart onder de riem: 'Houd vol, ga zo door'. Want dit is toch weer zo'n stukje van Hol land van vroe ger, dat we niet kwijt willen." Vroeger was het draaiorgel deel van het straatbel. Nu _wordein. n orgeldraaiers op sommige p|ekken geweerd. foto hh Kijk op de site bij /video hoe Joop Budding vertelt over zijn passie, het draaiorgel Vertrek op 11 november Allerlaatste plaatsen! Altijd al gedroomd van een muziekspektakel met uw favoriete artiesten? Feest mee met Jannes, Django Wagner, Ruth Jacott, George Baker en de Moeflons band, die in ons hotel komen optreden! Hotel De Bonte Wever in Assen staat garant voor een gezellig en goed verzorgd verblijf. Er is vertier voor iedereen en de all-inclusive- formule van dit hotel maakt deze reis compleet, 's Avonds na het diner zullen de artiesten samen met u De Bonte Wever volledig op zijn kop zetten. Boek dit gezellige muziekspektakel bij Bolderman Excursiereizen! BIJ DE PRIJS INBEGREPEN: Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Even pinnen voor de muziek v.a. slechts Bolderman servicelijnen naar De Bonte Wever in Assen v.v. Optredens van Ruth Jacott, George Baker, Jannes en Django Wagner, Muziekband de Moeflons en Piano Paul 4 overnachtingen in het 4* Hotel De Bonte Wever in Assen o.b.v. all-inclusive Dagelijks een goed verzorgd ontbijt/dinerbuffet 3x lunchbuffet in het hotel Wifi in het hotel gratis h/ Tol- en parkeergelden Toeristenbelasting Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10