Spoedklus in de ochtend DE TUINEN VAN A. VOGEL ,,Als half Nederland nog slaapt, sta ik met een ploeg van vijftien mensen 6000 kilo rode zonne- hoedplanten binnen te halen. Bij het krieken van de dag doen we dat, mechanisch. Meestal in augustus. Vroeger knipten ze de bloemstelen handmatig. Met een oogst van vijfentwintig ton is dat onmogelijk geworden. Alles moet binnen twee uur zijn versneden. Dan blijven de werk zame stoffen vers. Het extract van de bloem wordt in een labo ratorium op de juiste waarden getest. Ik wacht dan in spanning op het verlossende telefoontje. Pas dan weet je of je het als teler goed hebt gedaan. Of je bij droogte voldoende hebt beregend, bijvoorbeeld. Ook al kan de zonnehoed goed tegen warmte, dit jaar hebben we drie keer zoveel moeten bewateren als tien jaar geleden. Dankzij de vele zon- uren. Hoe meer zon, hoe beter de werkzame stoffen in de kruidengeneesmiddelen. Ik heb in dertig jaar tijd één keer een vreselijke hagelbui meegemaakt. Ik weet het nog, in juni 1998. Alle planten waren verwoest. Verschrikkelijk. Toch leer ik van de mislukkingen. Zo dacht ik dat de zaden van deze plant het best in een kas konden ontkiemen. Bleek het zaadje juist vorst nodig te hebben. Op onze velden, we hebben veertien hectare, groeien veertig plantensoorten in balans met elkaar. Insecten zijn super belangrijk. Schimmels en ziek ten komen alleen bij oudere planten voor. Die zie je achter uitgaan. De natuur is keihard.'' Onder leiding van Wilfred Schenk (53) is in de tuinen van A. Vogel in Elburg rode zonnehoed geoogst om er tabletjes van te maken tegen griep en verkoudheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107