'Ik hoop dat er een mecenas langskomt die het belang van klassieke muziek inziet en ons wil ondersteunen' Ze had goed nagedacht over een mooie plek voor dit interview in haar woonplaats Antwerpen. Angela Schijf koos voor een knus café in het centrum. Voor deel één: de school van jongste dochter Zus (7) is vlakbij dus ze staat straks, hop, op het schoolplein. Bovendien is er een parkeer garage naast de zaak en dat, zo had ze be dacht, is dan weer handig voor het bezoek dat met de auto uit Nederland komt. Het etablissement, Cafématic, kende ze niet heel goed. De garage blijkt dicht, de Kleine Markt voor het café wordt met een hoop herrie herbestraat en Cafématic blijkt zo klein en populair dat het er nog het meest lijkt op een vogelkooi vol papegaaien. Schijf komt er tijdens het gesprek, boven een koffie ver keerd, diverse malen op terug, vaak met een hand tegen het voorhoofd. ,,Sorry, sorry, sorry, wat stom van me dat ik dit niet voorafheb gecontroleerd." Antwerpen is al heel lang Schijfs thuis stad, door haar huwelijk met de Vlaamse acteur Tom Van Landuyt - vader van hun dochters Zus, Bloem (15) en Mensje (13). Een enkele zachte g glipt soms in haar zinnen, heel soms een vlamisme als 'evi dentie'. Maar verder spreekt ze Hollands Nederlands, licht geaffecteerd. ,,Een zachte g wordt er door collega's in Nederland wel uit geramd, hoor.'' Hier aan de Schelde is ze minder bekend dan in Nederland en Antwerpen is natuur lijk een schitterende stad, waar het com plete Vlaamse artistieke milieu zetelt. Maar Schijf zegt ook: ,,Soms vraag ik me af wat ik hier doe. Als ik van Nederland terugrijd en die industriedampen uit de haven naar de stad zie drijven, bijvoorbeeld. De smog die we hier soms hebben, dat kan niet goed zijn.'' Afgelopen zomer zocht ze de frisse lucht op, in de Ardennen. Ze werd 40 en haar man nam haar mee. Meer dan dat ze met hem en hun dochters een weekend naar de heuvels zou afreizen, wist ze niet. ,,Ik had Tom nog gevraagd wat ik aan moest trekken. 'Doe maar je yogabroek'. We reden naar het vakantiehuis en daar stonden opeens mijn dierbaarste vrienden. Er was eten, de zon scheen, ik werd omringd door mooie mensen, acht kinderen en twintig volwassenen. En ik voelde me zo vrij en licht. Ik heb me dus geen seconde vervelend gevoeld bij die yogabroek en het idee dat ik geen make-up droeg.'' „Heerlijk toch, zo jezelf kunnen zijn? Dat je niet op hoeft te zitten, niet na hoeft te denken voor je iets zegt voor je iets doet? Het is niet alleen de vrijheid van onder vrienden zijn, maar ook de rijkdom van ouder worden. Misschien is het een vrou wenkwaal dat ik heel lang aardig gevonden wilde worden.'' ,,Natuurlijk gaat ouder worden gepaard met fysieke slijtage, dat kun je maar beter omarmen. Ik zie in mijn omgeving mensen heel rare dingen doen om dat tegen te hou den. Voor mij werkt dat niet, ik blijf liever naturel dan dat ik van alles aan mijn gezicht laat doen. Bovendien - en deze uitspraak jat ik hierbij eerlijk van Monic Hendrickx - wordt het aantal actrices met rimpels op deze manier zo zeldzaam, dat de casting bureaus als vanzelf bij mij uitkomen als ze straks een gegroefd oud omaatje zoe ken.'' Vooralsnog gaat ze al jaren mee als Eva van Dongen, haar alter ego in de nog altijd populaire politieserie Flikken Maastricht. Vanaf 17 oktober streamt Videoland boven dien het tweede seizoen van Meisje van ple zier, waarin Schijf huisvrouw Nadine speelt die haar onafhankelijkheid na de scheiding van haar overspelige echtgenoot hervindt door als luxe-escort aan de slag te gaan. RTL 4 zendt deze nieuwe afleveringen begin volgend jaar uit. Maar er is ook theater: vanaf vrijdag door kruist Schijf Nederland met een tweede familievoorstelling over klassieke muziek, samen met een achtkoppig orkest. In Kleine Nachtmuziek draait het, hoe kan het ook anders, om de muziek van Wolfgang Ama- deus Mozart. Schijf kruipt in de voorstelling in de huid van Sophie, een meisje dat alles kan, maar nergens gelukkig van wordt. Haar verhaal wordt begeleid door composities van Mozart. Het gezelschap richtte Schijf zelf op, samen met producent Joris Nassenstein. ,,En het is onze wens dat het mag groeien tot een vaste waarde. Wij geloven heilig in het doel: kinderen op een toegankelijke manier laten kennismaken met klassieke muziek. Kleine Nachtmuziek is onze tweede voorstelling. We leggen er nu nog op toe, wat niet reëel is op de lange termijn. Ik hoop dat er een mecenas langskomt die het belang van klassieke muziek inziet en ons wil ondersteunen.'' Heb je nog meer wensen? ,,Een buitenhuisje! Zo'n eigen plek waar het rustig in je hoofd kan worden en waar ik eindelijk leer mijn eigen groenten te ver bouwen. Dat lijkt me heerlijk!'' 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100