M Geschrokken van de prognose 8 NIEUWS DIERENDAG KANKERCENTRUM VOOR DIEREN Voor veel mensen is hun hond of kat een volwaardig lid van het gezin. Dus als dat dier ernstig ziek wordt, is niet snel iets te gek. Het mag wat kosten. Reportage uit het Kankercentrum voor Dieren in Utrecht, vaak de laatste strohalm. In behandelkamer 13 van het UU Kankercentrum voor Dieren ziet herder Jessy (11) er niet goed uit. Volgens haar baasje Ellen Koppen is er van alles mis met de lieve, rustige her der met grijze snoet. Van huid uitslag en eetproblemen tot een slecht gebit. Het dier is zo ver zwakt dat het op een onbewaakt moment min of meer van de be- handeltafel valt. Maar het belangrijkste waarvoor Jessy naar het kankercentrum van de Universiteit Utrecht is geko men: lymfeklierkanker. Oncolo gisch specialist Maurice Zandvliet (46) heeft twintig jaar ervaring en doet zijn uiterste best om Koppen een reëel beeld te schetsen van de kansen en behandelmogelijkhe- den die er zijn. Niks doen betekent dat de hond waarschijnlijk nog zo'n vijf weken te leven heeft. Het medicijn pred- nison geeft vier weken extra res pijt (maar een half jaar kan ook) en met een chemokuur leeft de helft van de honden nog een jaar, een kwart haalt de twee jaar. ,,Maar het is geen tovermiddel. Het is ook mogelijk dat het geen enkel effect heeft, er is kans op bijwerkingen. Genezing is zelden het geval.'' Harde waarheid Dat is de harde waarheid die Zandvliet aan alle baasjes vertelt. Wie met een ziek dier naar de on cologische afdeling in Utrecht komt, is al bij de reguliere dieren- arts en andere klinieken geweest. ,,De relatief eenvoudige chirur gische operaties zijn daar vaak al gedaan en chemo toedienen kan ook in een tiental andere klinie ken. Ons kankercentrum is wel de enige plek waar een dier goed be straald kan worden. Kortom, ko men ze bij ons, dan is er iets ern stigs aan de hand. De dieren gene zen is daarom lastig, maar er is altijd een kans. Wat vaak wel kan, is de hond of kat een langer en kwalitatief goed leven geven. Overigens is bij katten de kanker veel vaker kwaadaardig dan bij honden.'' Precieze cijfers over huisdieren en kanker zijn er (nog) niet, legt Zandvliet uit. Waaraan een dier overlijdt, wordt in ons land name lijk niet goed bijgehouden. Hij ba seert zich daarom op Amerikaanse statistieken. Daar krijgt de helft van alle honden kanker, een derde van de katten. ,,De cijfers kunnen voor ons land net iets anders zijn, bijvoorbeeld doordat hier andere rassen populair zijn.'' Van de patiënten van zijn onco logisch centrum is 80 procent hond, de rest is kat en een héél en kele keer iets anders, zoals konijn, fret of zelfs egel. Aan consult en behandeling zijn uiteraard kosten verbonden. Een dier daarvoor ver zekeren is mogelijk, maar weinig mensen doen dat, ook door de drempels en plafonds die verzeke raars hanteren. Zandvliet kan niet precies zeggen wat er betaald moet Komen ze bij ons, dan is er iets ernstigs aan de hand bestraling gaat richting 3000 euro. ,,De waarde van het dier is altijd lager dan de behandeling kost, ze ker als het om een konijn of fret gaat. Maar er is ook zoiets als een emotionele waarde. Zo'n dier is een gezinslid, dat volgens veel baasjes dezelfde rechten en moge lijkheden op genezing moet krij gen.'' Kwaliteit van leven Toch is er een grens, zegt hij. ,,We houden de kwaliteit van leven in het oog en beoordelen of wat we inzetten nog in verhouding is met de te winnen levensduur. Realiteit is dat na een bepaalde tijd toch uit zaaiingen ontdekt worden. En dan is het tijd om de handdoek in de ring te gooien. Maar dat kan ook jaren duren. En heel soms blijkt die kwaadaardige tumor goedaar dig of geneest je dier toch. Dan heb je een winnend lot uit de loterij.'' Terug naar herder Jessy. Ze ligt op de behandeltafel en daarom heen staan vijf witte jassen en ei genaresse Koppen. Die laatste heeft besloten toch voor behande ling te kiezen. En dus krijgt Jessy een infuus in haar poot en daar doorheen van oncoloog Zandvliet haar eerste chemo. Of de oude dame daardoor ook in 2020 We relddierendag meemaakt, dat staat in de sterren geschreven. worden. De ene kanker is namelijk de andere niet. Soms is er eerst een operatie no dig, moet een echo gemaakt wor den, een bloedmonster genomen of weefsel getest, maar soms ook niet. Globaal kost een chirurgische operatie tussen de 1000 en 2000 euro, een chemokuur voor lymfe klierkanker 1500 tot 2000 en een vrijdag 4 oktober 2019 PC Laatste hoop voor zieke - Maurice Zandvliet, oncologisch specialist Boomertje Sil (15), samen met Marleen Crince (59), Kelly Crince (30) en Ben jamin Gundlach (33) uit Hoek van Holland. et z'n drieën heb ben ze de kleine, oude Sil (elk hon denjaar telt immers voor zeven) naar Utrecht ge bracht. Het hondje had een huidtumor in het rechter achterpootje. In doktersjar gon: een mastocytoom. Dat is weggehaald, maar helaas bleek de kanker uitgezaaid naar een lymfeknoop in de buurt. Reden voor een be zoek aan Utrecht. Aan het hondje merken ze nog niks, zegt Kelly. ,,Ze loopt nog steeds haar neus achterna en gisteren holde ze lekker over het strand.'' Maar on gerust zijn ze wel. Marleen: ,,Ze hoort bij de familie. We willen daarom de kanker bestrijden. Als ze ziek was en pijn had, was het een ander verhaal, maar ze is niet veranderd.'' Kelly vraagt voorzichtig aan dokter Zandvliet of hij de lymfeklier met kanker niet kan weghalen. „Laten zitten voelt niet goed.'' Maar dat is wel zijn plan. Hij wil zo kij- ken of de kanker met medi catie onder controle is te krijgen en aan de bult kan hij zien of de behandeling effect heeft. Als het niks uit haalt: stoppen. Werkt het wel, dan zal Sil de rest van haar leven deze tabletten moet slikken. Gemiddeld leeft een dier in haar situatie nog acht maanden, zegt Zandvliet, maar het kan ook best een paar jaar lang goed gaan. Met pillen op zak gaan de baasjes en Sil weer op huis aan. Kelly: ,,We blijven posi tief, maar van de prognose ben ik best geschrokken.'' Hans van den Ham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8