Ruzie in top Partij voor de Dieren, 'voorzitter wordt tegengewerkt' 7 INTERVIEW ESTHER OUWEHAND Esther Ouwehand wordt fractievoorzitter van de Partij voor de Dieren in de week dat het kabinet vergadert over inkrimping van de veestapel. Vandaag, op dierendag, vertelt ze hoe dat volgens haar moet. >v ,,Ik zal Marianne Thieme ontzettend missen, tegelijkertijd begrijp ik het ook heel goed. Als boegbeeld heb je een zware rol te vervullen, dus ik snap dat het een keer klaar is na ze ventien jaar. Tegelijk vind ik het heel jammer dat we haar moeten laten gaan. Marianne geeft ons de ruimte op zoek te gaan naar een nieuwe lijst trekker.'' Op haar werkkamer waar de kle- dinghoes van Thiemes Prinsjesdag jurk nog aan een kast hangt, zet Ou wehand uiteen dat iedereen naar hMr wees toen er een nieuwe fractie voorzitter moest komen. ,,Als het moet, dan moet het. We hebben het dertien jaar met zijn tweeën gedaan. Je bent wel je geheu gen kwijt als we allebei zouden zeg gen: mooi geweest.'' „Natuurlijk, de koers is vastgesteld door ons partijcongres en die ga ik zeker met enthousiasme voortzet ten.'' ,,Je zult accentverschillen zien, om dat we geen klonen van elkaar zijn. Maar Marianne en ik hebben samen gevochten voor dit verkiezingspro gramma. Dat ligt er. Dan moet je het zoeken in kleine stijlverschillen, ik doe dingen op mijn manier en zij op de hare. Marianne kiest andere be woordingen dan ik. Maar de koers 4 van de partij blijft hetzelfde.'' ,,Daar moet ik nog over nadenken. Dat was de stijl van Marianne, dat was van haar. Als ik een fractievoor zittersdebat overnam, nam ik niet dat zinnetje over. Daar heb ik geen be sluit over genomen, maar in dat soort dingetjes zul je verschillen kunnen zien. En of ik volgend jaar een thema jurk draag, daarover houd ik jullie in spanning.'' ,,Dat is een privé-opvatting. Het is aantoonbaar niet waar. Als je ziet hoe wij destijds het programma hebben gepresenteerd: daar zat geen woord Spaans bij. Dat deden we de vorige keer trouwen ook al. Dat verwachten kiezers ook van je. Zij is van mening veranderd en dat is prima, maar dan geef je je zetel aan de partij. Het boek Femke Merel is dicht.'' ,,Als je vandaag stopt met fokken in de varkenshouderij, dan heb je over zes maanden zes miljoen minder var kens in Nederland. Dan heb je alleen de zeugen en de fokberen nog over. Zo hoog is die omloopsnelheid in de bio-industrie. Het grote misverstand over inkrimping van de veestapel is dat je dieren massaal naar het slacht huis moet brengen. Dat is niet zo: het zit 'm vooral in het fokken. Bij kippen gaat het nog sneller. Als je vandaag stopt met fokken in de vleeskippen- industrie, dan ben je voor kerst van je plofkippen af. De omloopsnelheid is zes weken. De kippen zijn zó doorge fokt dat ze er na zes weken uitzien als een kip met obesitas. Koeien gaan wat langer mee. Dan zul je eerder met een fokverbod moeten komen.'' ,,Als de overheid haar eigen natuur- en milieudoelen wil halen, moet de veestapel met 70 procent krimpen. De overheid heeft altijd tegen vee houders gezegd: ondanks milieuwet ten mag jij gewoon blijven, hier heb je een vergunning. Het CDA heeft willens en wetens een risico geno men met de boeren en hun bedrijven door regels te verzinnen die in tegen spraak zijn met de wet. Veehouders staan daardoor nu volledig in hun recht als zij eisen dat ze worden uit gekocht. Daar moet de belastingbeta ler nu voor opdraaien. Met dank aan het CDA.'' ,,Daarvoor moeten we kijken naar de precieze belasting van de natuur. Het tempo hangt ook af van andere maat regelen. Je moet het zorgvuldig doen. Voor de dieren is het fijner als er niet te lang wordt getreuzeld met die krimp. De crisis met de natuur is zo groot dat je daar geen vijftien jaar de tijd voor kan nemen. Afhankelijk van het tempo zal er meer moeten wor den uitgekocht. Doe dat met door dieren naar de slacht te sturen, maar door versneld te stoppen met fok ken.'' PARTIJKOERS vrijdag 4 oktober 2019 GO 'Stop met fokken, dan hoeven er geen dieren dood' Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag Alles blijft hetzelfde nu u fractie voorzitter bent? U zegt 'natuurlijk, maar u bent een ander persoon. Besluit u net als Thieme ook uw betogen met: 'En voorts ben ik van mening dat er een einde moet komen aan de bio-industrie'? Deze zomer stapte Femke Merel van Kooten uit uw fractie. Ze was het niet eens met de partijkoers en vindt dat er meer ruimte moet komen voor 'mensenzaken'. Esther Ouwehand, de nieuwe fractievoor zitter van de Partij voor de Dieren: ,,De koers van de partij blijft hetzelfde.'' FOTO MARCO DE SWART Deze week is het kabinet flink bezig met beleid maken over in krimping van de veestapel. Hoe halveer je twaalf miljoen varkens? Blijven er nog boeren over als het aan u ligt? Hoe snel moet de veestapel krim pen? Binnen de Partij voor de Dieren is een machts strijd gaande over de koers van de partij. Peter Winterman Den Haag De jonge partijvoorzitter Se- bastiaan Wolswinkel wordt tegengewerkt door oprich ters van de partij, die niets moeten weten van zijn wens voor meer openheid en de mocratie. De 25-jarige Fries was tot maart voorzitter van PINK, de jongerenorganisatie van de Partij voor de Dieren. Tot ongenoegen van PvdD-op- richters Marianne Thieme, Niko Koffeman en Lieke Keller stelde Wolswinkel zich kandidaat om PvdD- voorzitter te worden. Het partijbestuur schoof een andere oudgediende naar voren om voorzitter te wor den: Elze Boshart. Wolswinkel werd door Bos- hart onder druk gezet om zijn kandidatuur in te trek ken. ,,Er zit iets in jouw hoofd waardoor jij normale communicatie niet aankan'' sneerde ze naar Wolswin- kel. Zij doelde op zijn syn droom van Asperger, een contactstoornis. PINK belde zo'n vierhonderd jongeren met de oproep om te komen stemmen bij het congres. Toen de partijtop daar lucht van kreeg, werd gehint op juridische stap pen. Wolswinkel won de voorzittersverkiezing. Na het opstappen van Kamerlid Femke Merel van Kooten deed Wolswinkel een op roep tot meer interne dis cussie over de koers van de partij. Hij zou voorstander zijn van meer aandacht voor 'mensenzaken', terwijl de oprichters zich willen focus sen op dier, natuur en mi lieu. Na zijn uitspraken stuurde de rest van het par tijbestuur een brief naar alle PvdD-fractievoorzitters in Nederland waarin zij zeiden te 'betreuren' dat Wolswin kel niet had overlegd en niet namens het bestuur sprak. Het is hem door het bestuur verboden om met journalis ten te praten. In een reactie zegt Ruud van der Velden dat het partijbestuur 'zich niet herkent in het ge schetste beeld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7