NYNKEDEJONG Advocaten MH17: Rusland vertraagt procedure en heeft geen moreel besef 'We dachten: het ging vorig jaar ook goed' Vier agenten in Parijs omgebracht Mm 6 Column ^0 @nynke Doutzen Kroes heeft een vlog. Dat zal niemand ver bazen, sterker nog: het ver baasde me dat het belangrijkste model van de Lage Landen nog geen vlog had, terwijl ieder meisje van 14 zonder te haperen 'vergeet niet te liken en te subscriben' naar de camera van haar mobiele tele foon roept. Enfin, Doutzen is om. En het is een professionele vlog, Doutzen Diaries, met professionele camera mensen die op een sfeervolle ma nier haar leven in beeld brengen. Daar is Doutzen, die met haar blote voeten door het gras loopt, in de achtertuin van haar mem in Eastermar. 'Walking barefoot in the grass', zegt Doutzen er ten overvloede bij. Daar is Doutzen, die uren in de make-up en de sty ling moet voor een glamournight in New York, en daar is Doutzen, die haar kindjes uitlegt welke planten eetbaar zijn en welke niet. Dan is er natuurlijk nog de onver mijdelijke 10 minuten durende uitleg over haar avondritueel met scrubs en crèmes, en u begrijpt: we krijgen de totale Doutzen te zien. Ik zou dit allemaal met gemak links kunnen laten liggen op YouTube. Er zijn al zo veel vlog- gers en ze doen allemaal grofweg hetzelfde. Maar Doutzen heeft één uniek onderdeel: ze praat Fries met haar kinderen. En daarmee praat ze zichzelf rechtstreeks mijn hart in. Daar is ze, het topmodel, die in vloeiend Fries tegen haar dochter zegt dat ze wel even haar 'skuontsjes', haar schoenen, moet aandoen wanneer ze gaat fietsen en die 'ikgean dy sa missen' zegt wanneer ze naar New York ver trekt. Op Schiphol belt ze met haar moeder en verzucht ze dat het af scheid zo zwaar was 'mei de bern'. Met de kindjes. Bij elk glamourshot in New York denk ik: wat zijn we toch verschil lend. Bij het zien van haar beauty routine word ik al moe van het idéé zo lang met mijn uiterlijk be zig te moeten zijn. Maar ze hoeft maar één keer het woord 'bern' te gebruiken en ik denk: we zijn pre cies hetzelfde, Doutzen en ik. We zouden beste vriendinnen kunnen zijn. Twee dertigers met drukke banen, die hun bern zo vreselijk kunnen missen. Sterk spul, die Friese taal. Doutzen heeft iets unieks: ze praat Fries met haar kinderen Honderden nabestaanden hebben Rusland in 2016 aangeklaagd bij het EHRM. Ze houden de Russen ver antwoordelijk voor het neerhalen van vlucht MH17, de dood van alle 298 inzittenden en het frustreren van het onderzoek naar de toe dracht en de daders. Het hof heeft de klacht begin april van dit jaar in behandeling ge nomen. Rusland moest voor 3 sep tember inhoudelijk reageren op de klacht. Dat is niet gebeurd, tot woede van het internationale advo- catenteam MH17, dat 304 Neder landse en buitenlandse nabestaan den van 141 slachtoffers bijstaat. Rusland heeft gevraagd de zaak op te schorten. Het hof heeft dat ver zoek afgewezen. Daarop hebben de Russen nieuwe juridische vragen ingediend over de procedure. Ze ei sen dat die wordt stilgelegd in af wachting van enkele andere klach ten die Oekraïne tegen Rusland bij het EHRM heeft ingediend. Die gaan niet over MH17, maar over de oorlog in Oost-Oekraïne, waaron der de inval in de Krim. Rusland wil eventueel wel op 'een deel' van de klachten inhoude lijk reageren. Het land krijgt van het hof nu tot 9 december de tijd te rea geren. ,,Ze trekken juridisch alles uit de kast en passen een vertra gingstactiek toe'', zegt Sander de Lang, advocaat van het kernteam MH17. ,,Dit is een tegenslag voor de nabestaanden. Dit betekent dat de procedure nóg langer gaat duren. Rusland heeft geen enkel moreel besef van hoe dit voor de nabe staanden is.'' De advocaten hopen dat het EHRM de termijnen 'strak' houdt. Luid toeterend komen op 30 de cember 2018 zes trucks met opleg ger in colonne over de stalen rij platen op het strand aandenderen. Ze trekken zich maar weinig aan van de aan hen opgelegde regels. En waarom zouden ze ook? Bur gemeester Krikke overlegt die nacht met de politie en met haar directeur veiligheid of ze ME moet inzetten en de bouwers moet dwingen de pallets er weer af te halen. Krikke is bang dat er slacht offers gaan vallen en besluit dat de bouwers mogen doorgaan. Op oudjaarsdag vertelt ze bij Tijd voor Max niet over de veel te hoge bouwstapels, maar over de mooie traditie die de vreugdevu ren zijn. En het oorlogsgebied waarin Den Haag vroeger met oud en nieuw in veranderde, is met het eigen feestje van Duindorpers en Scheveningers verleden tijd. Haar positie staat wat ons betreft echt ter discussie ,,We hebben een blinde vlek ont wikkeld en dachten ieder jaar: vo rig jaar ging het goed, dus het zal dit jaar ook goed gaan", zei ze gis teren. De conclusies van de Onder zoeksraad zijn snoeihard. De von kenregen die tijdens de jaarwisse ling tientallen branden veroor zaakte in Scheveningen is ont staan door de brandversnellers tussen het hout, in combinatie met de veel te hoge torens en de harde wind. Allemaal zaken dus waar de gemeente van wist. Groep de Mos eiste gisteren meteen het vertrek van de burge meester. Andere partijen matig den hun toon, maar ook zij zijn kritisch. Joris Wijsmuller van de Haagse Stadspartij: ,,Ze staat er niet bepaald fraai op. Haar positie staat wat ons betreft echt ter dis cussie." De raad debatteert vol gende week over het rapport. De slachtoffers zijn drie mannen en één vrouw, aldus officier van justitie Remy Heitz. De aanval had plaats rond 13.00 uur. ,,Ik heb een schot gehoord'', aldus een getuige die op de bin nenplaats was. ,,Ik zag alleen agen ten rond me en die trokken met een hun wapen. Even later zag ik politiemannen in tranen. Ze wa ren in paniek en renden door el kaar. Heel wat mensen waren aan het huilen.'' De dader zou een administratief medewerker van de inlichtingen dienst zijn en al twintig jaar op de it-afdeling werken. Verscheidene politiebronnen verklaarden ook aan Le Figaro dat de 45-jarige dader slechthorend zou zijn. Hij zou een blanco strafblad hebben. Zijn motiefis onduidelijk. Som mige media meldden dat de waar- schijnlijke achtergrond van het misdrijf een intern conflict binnen de politie is. Volgens bronnen bij de politie volgde de aanval op een woordenwisseling. Het was een agent die de dader, vermoedelijk dus zijn eigen collega, uitscha kelde op de binnenplaats van het hoofdkantoor. Het bureau werd geëvacueerd en de omgeving van het gebouw werd afgezet. Ook een nabijgele gen metrostation ging dicht. De politie doorzocht de woning van de verdachte. vrijdag 4 oktober 2019 GO Bern Rusland vertraagt de klachtpro cedure van MH17-nabestaanden bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). De Russen weigeren inhoudelijk te reageren en eisen dat de pro cedure wordt stilgelegd. Tonny van der Mee Den Haag Om de lieve vrede te bewaren liet de Haagse burgemeester Pauline Krikke de bouwers van de enorme vreugdevuren in Duindorp en Scheveningen hun gang gaan. Nu ligt Krikke onder vuur. Het werd een geval van 'zachte heelmeesters, stin kende wonden', concludeerde de Onderzoeksraad voor Vei ligheid gisteren. Jorina Haspels Den Haag -Joris Wijsmuller, Haagse Stadspartij Vier agenten zijn gisteren ge dood bij een aanval met een mes in het hoofdkantoor van de politie in Parijs. De dader, die in hetzelfde kantoor werkte, is doodgeschoten. Sebastiaan Quekel Rotterdam/Parijs De steekpartij had plaats in het hoofdkantoor van de poli tie in Parijs. foto afp Kijk op de site bij /video voor beelden van de omgeving waar het incident plaatsvond. De Haagse burge meester Pauline Krikke reageert op het rapport over de vreugdevuren. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6