II II Ook Willem van Oranje krijgt nu eigen musical 5 wege haar longproblemen in 1983 afgekeurd. Ze belandde in een aan gepaste woning, waar ze zes uur per week huishoudelijke hulp kreeg. In de buurt was ze een be kende verschijning: met haar hond in een karretje achter haar scoot- mobiel reed ze elke dag een rondje om de Zevenhuizerplas. Sinds ze tijdens haar vakantie merkte hoeveel vrijer ze op de Wadden kon ademen, speelde Wesdijk met het idee te verhui zen. ,,Maar ik was mantelzorger voor mijn moeder, ik wilde haar niet in de steek laten. En financieel zat het er ook niet meteen in. Ik had niet zo veel kunnen sparen van mijn invaliditeitsuitkering.'' Haar moeder is inmiddels over leden. Na zes jaar op de wachtlijst kwam ze in april 2015 in aanmer king voor een appartement op Ter schelling. ,,Mijn longarts waar schuwde nog: als je daar ziek wordt, ben je niet zomaar in een ziekenhuis. Maar de afgelopen 4,5 jaar ben ik niet meer bij een long arts geweest. Voorheen kwam ik daar elke twee maanden. Ik ge bruik nog maar een vijfde van de medicijnen die ik in Rotterdam nodig had.'' Afgevallen En het belangrijkste: ze is weer mobiel. ,,Ik begon met te voet boodschappen doen. Je hebt hier veel bankjes. Maar tegenwoordig wandel ik met mijn nieuwe hond Senna wel 15 kilometer per dag. Mede daardoor ben ik 20 kilo afge vallen. Ik voel me zo veel beter. Ook stofzuigen en schoonmaken kan ik weer zelf.'' Wesdijk is niet de enige 'lucht- vluchteling' op Terschelling. Ook longpatiënt Pauline de Bakker (41) verhuisde met haar gezin twee jaar geleden naar het Waddeneiland. In hun woonplaats Breda had ze last van vernauwde longen, hoest- aanvallen en luchtweginfecties. ,,In slechte periodes was ik con tinu schor en benauwd'', zegt de basisschoollerares. ,,Als ik de trap opliep, zeiden collega's: 'Wat loop jij te hijgen'.'' Hardlopen, haar hobby, kon ze niet meer. ,,Na een dag werken had ik daar geen ener gie meer voor.'' Haar longarts had haar al vaker geadviseerd schone lucht op te zoeken. Tijdens een vakantie in Zeeland kwam drie jaar geleden het besef dat schonere lucht echt het verschil maakt. Toen haar man Edo op Google naar 'schone lucht' zocht, verschenen de Waddenei- We moesten veel opgeven, maar Paulines gezondheid gaf de doorslag landen bovenaan de zoekresulta ten. Min of meer voor de grap stuurde de ambulanceverpleeg- kundige een sollicitatie naar de ambulancedienst op Terschelling. En hij werd aangenomen. Daarna ging het snel. Ze keken een paar dagen rond op het eiland, waar ze tot dat moment nog nooit waren geweest, vonden een woning en verkochten hun huis in Breda. Binnen drie maanden vond ook Pauline een baan, als juf. Afscheid nemen van de onge zonde lucht was niet moeilijk. Maar Pauline, Edo, Joep (13) en Suus (10) lieten in Breda ook hun familie, vrienden en sociale net werk achter. ,,We waren erg actief bij de carnavalsvereniging en op school. Ik mis mijn ritjes naar het werk op de motor en mijn avond jes NAC'', zegt Edo. ,,Hier op Ter schelling missen we de Brabantse levendigheid. We hebben veel moeten opgeven, maar de gezond heid van Pauline heeft de doorslag gegeven.'' En daar gaat het sinds een jaar een stuk beter mee. Pauline kan weer hardlopen. Zondag staat ze aan de start van de halve mara thon bij de Singelloop in haar oude stad. In een nieuw te bouwen theater in Delft, met plek voor 1300 bezoe kers, wordt op 7 maart 2021 de rode loper uitgerold voor de première voorstelling van Willem van Oranje - De Musical. In het theater, 80 meter lang bij 45 meter breed, moeten de bezoe kers avond aan avond worden meegenomen naar de 16de eeuw, naar het markante leven van de Vader des Vaderlands, die in 1584 in Delft werd doodgeschoten. Het nieuwe theater komt direct naast snelweg A13 (Den Haag-Rotter dam), vlak bij de gebouwen van de Technische Universiteit Delft. Het betreft een investering van ruim 10 miljoen euro, waarvoor theater- en filmproducent Rick Engelkes een aantal voorname financiers bijeen heeft gebracht. Het script wordt nu al geschre ven door acteurs/toneelschrijvers Leopold Witte en Geert Lageveen, de casting begint binnenkort. En- gelkes, die de plannen voor de mu sical al vijf jaar in zijn hoofd heeft en er vandaag mee naar buiten treedt: ,,Omdat het een nieuw theater wordt, kunnen we dat echt in functie van deze voorstelling bouwen. Het was de tijd van de Beeldenstorm, van brandstapels - zulke elementen kunnen niet in een regulier theater.'' Vier vrouwen ,,Het leven van Willem van Oranje was uiterst theatraal. Hij huwde vier vrouwen, die ieder staan voor een andere periode in zijn leven. De aanslagen op hem, zijn dood, zijn worsteling met het geloof, met macht, met niet alles kunnen zeggen en tegelijkertijd proberen een volk te verbinden. Die verbin dende rol willen we graag bena drukken. Het moet een voorstel ling voor alle Nederlanders wor den, of ze hier nu 1 of 100 jaar wo nen. Het is een historisch stuk, dat vandaag de dag nog zeer relevant is.'' Op woensdagmiddagen wil En- gelkes het nog naamloze theater inzetten voor een educatief pro gramma over Willem van Oranje, voor scholieren. Natuurlijk, erkent Engelkes, is zijn plan deels geïnspireerd door het immense succes van Soldaat van Oranje - De Musical, die in de theaterhangaar in Katwijk eind deze maand al negen jaar vrijwel dagelijks uitverkochte voorstellin gen beleeft. Maar net zo goed werd Het moet een voorstelling voor alle Nederlanders worden, of ze hier nu 1 of 100 jaar wonen Engelkes vijfjaar geleden geïnspi reerd toen hij met zijn oudste dochter in New York de voorstel ling Sleep no more bezocht. ,,Dat was in een oud pakhuis en het en tertainment begon direct toen we vanaf de straat die locatie betra den. Je wordt er in meegezogen, dat doet Soldaat van Oranje ook heel goed. Het theaterlandschap verandert, bezoekers vragen om totaalbeleving. Wat 'Soldaat' ook bewijst is dat Nederlanders enorme belangstelling hebben voor theaterstukken over de va derlandse geschiedenis. Markton derzoek vertelt ons dat 95 procent van de mensen binnen een straal van 65 kilometer om Delft graag naar een voorstelling over Willem van Oranje zou komen.'' Hond De gemeente Delft is bij monde van wethouder Bas Vollebregt erg blij met Engelkes' plannen. ,,Dit is uniek. Willem van Oranje is een icoon van Delft. Ik verwacht dat deze voorstelling heel veel extra bezoekers naar mijn stad trekt en dat is natuurlijk een goede zaak.'' Engelkes: ,,Overdag naar het praalgraf in de Nieuwe Kerk en naar museum De Prinsenhof, waar Willem van Oranje werd doodgeschoten. Dan een hapje eten en 's avonds naar onze voor stelling: dan heb je echt een goed beeld van het leven en de dood van onze Vader des Vaderlands.'' In de Nieuwe Kerk in Delft, bij het praalgraf van Willem van Oranje, kijkt Engelkes vooral naar het hondje aan de voeten van de Vader des Vaderlands: Pompey. Het beestje, een kooikers- of mopshond, daar zijn de geleerden het nooit over eens geworden, voorkwam in 1572 een bloedige aanslag op zijn baas, door Van Oranje in zijn gezicht te krabben toen hijSpaanse overvallers bij hun tent ontwaarde. Engelkes, peinzend: ,,Die hond moet natuurlijk ook in onze voor stelling.'' vrijdag 4 oktober 2019 -Edo de Bakker Dat Nederlanders wel houden van 'totaalmusicals' met een historisch thema heeft Soldaat van Oranje bewezen. Volgend jaar kunnen zij hun hart opha len aan een musical over een van de beroemdste Oranjes: Willem. Jeroen Schmale Delft -Rick Engelkes, producent M De bezoe kers van de voorstelling worden mee genomen naar de 16de eeuw, naar het mar kante leven van Willem van Oranje, die in 1584 in Delft werd doodge schoten. FOTO RIJKSMUSEUM Roet in 1 m3 lucht ©0410191 BRON: RIVM (DMA Uil 2017) /'■■i microgram FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5