r 16 ZEELAND 38.000 mensen met een stoma Iemand rammelt aan de deur. De rij voor het toilet groeit. Jij staat daar met je zakje poep en kunt het niet op het toilet weggooien. Hoe kom je naar buiten? Dit is waar 38.000stomadragers in Nederland mee zitten. Robin Bouten (23) uit Breda ontwikkelde hiervoor het product Mensam: „Mijn oma kwam met de vraag, maar het blijkt dat vooral mannen er behoefte aan hebben.'' STUDIEPROJECT PRODUCTONTWERP Cobine van der Louw Breda Het ziet eruit als een luxe envelop in een vreemd formaat. Aan de buiten kant kun je niet aflezen wat erin zit. ,,Dat is ook de bedoeling. Zeker voor mannen is het lastig om op een openbaar toilet stomazakken om te wisselen. Zij hebben geen vuilnisbakje in het wc- hokje om het vieze materiaal in te doen en moeten dus altijd met een plastic zakje het hokje uit lopen", vertelt Bouten. Tijdens haar studie tot product ontwerpster komt haar oma met een goed afstudeeronderwerp. Bouten: ,,Ze vroeg om een oplossing voor het neerleggen en verwisselen van sto mamateriaal buitenshuis. Bijna geen enkel toilet heeft in het hokje een handige en schone plek om de doek jes op te leggen." Afgelopen februari startte ze haar afstudeeronderzoek naar dit pro bleem. ,,De stomavereniging zette een enquête uit om ervaringen van stomadragers op te vragen. Uit de 250 reacties bleek dat vrijwel iedereen liever naar huis gaat voor het omwis selen. Of dat mensen het zelfs in de auto doen, omdat dit schoner is dan een openbaar toilet." Waarom ze dan geen gebruik ma ken van het invalidentoilet? ,,Soms krijg je geen sleutel, omdat niet zichtbaar is dat je iets hebt. Daarnaast geldt voor deze toiletten hetzelfde, je mist vaak een schone plek om je ma teriaal op te leggen." Bouten heeft ook zelf een bele vingsonderzoek uitgevoerd. ,,Ik heb zeker veertig toiletten onderzocht om ervaringen op te doen. Dan zat ik op de wc en visualiseerde ik de han delingen die je moet verrichten als je een stomazakje verwisselt. Een wc- rolhouder of de deurkruk zijn vaak de enige relatief schone plaatsen." Bouten noemt haar product Mensam. De lichtgrijze envelop heeft plakstrips, zodat hij overal opgehan gen kan worden. Ze doet voor hoe het werkt. ,,Als je het envelopje naar je toe open trekt, kun je voorin je vieze materiaal stoppen; achterin zit je schone verwisselmateriaal. Daarna vouw je het zakje dicht, trek je deze weer van de deur of wand en gooi je het pakketje weg." Bestaande opties voor dit probleem heeft Bouten grondig onderzocht. ,,Je hebt zakjes die je aan een haakje kan hangen. Maar die zijn vaak óf niet aanwezig, óf hangen buiten bereik. En je hebt zakjes die je met een band om je buik moet doen. Deze zitten vaak niet lekker, want stomadragers zijn juist hier gevoelig vanwege de operatie." Ook over de naam heeft ze goed nagedacht. ,,Dit is Latijn voor tafel, omdat het de tafel vervangt als het ware. Daarnaast is het eerste deel het woord 'mens' en dat vind ik mooi aansluiten bij het product." Inmiddels heeft haar oma Mariet (73) een proefexemplaar mogen ont vangen. ,,Ze vindt het geweldig wer ken en wil er meer hebben. Via de stomavereniging heeft ook een jong meisje voor mij getest. Ook zij is erg enthousiast." Met haar ontwikkeling hoopt Bou ten stomadragers onafhankelijkheid, hygiëne, een sociaal leven en zeker heid te geven. Enige nadeel: de kos ten voor productie zijn hoog. ,,Dus ben ik een crowdfundactie begon nen. Als ik het startbedrag van 8000 euro bij elkaar krijg, hoop ik begin volgend jaar in productie te gaan." Met een 8,5 heeft ze haar studie succesvol afgerond. ,,Mijn oma zat in de zaal en was supertrots. Ik hoop nu dat ik de volgende stap kan waarma ken voor haar." vrijdag 4 oktober 2019 VL Robin Bouten met de door haar ontworpen 'envelop', die je aan de muur kunt bevestigen. foto rené schotanus/pix4profs 'Stoma-envelopje' lost knelpunt bij toiletbezoek op FOTO RIK HOBBELEN Nederland telt momenteel ruim 38.000 mensen met een stoma. Uit onderzoek blijkt dat een stomazakje gemiddeld drie tot vier keer op een dag verwisseld moet worden. Stomadragers geven aan dat ze het zakje zo'n vijf tot zes keer per maand buitenshuis moeten verwis selen. Ruim 85 procent heeft problemen met de omstandigheden waarin dit moet gebeuren. Zaterdag 9 november houdt de werkgroep Darmkanker een minisymposium in het auditorium van de Techni sche Universiteit op Den Dolech 3 in Eindhoven. Tij dens deze middag geeft Robin Bouten een demon stratie van haar product Mensam. Het programma begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. Aanmelden kan via de website stomavereni- ging.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56