ZEELAND 15 ETEN EN SPORT Het klinkt tegenstrijdig. En dat is het eigenlijk ook. Vasten en tegelijkertijd een topsportprestatie leveren. Sportinstructeur Mark Verhoeks houdt het ondertussen al anderhalf jaar vol, ook in zijn dagelijks werk. Volgens het principe: lange tijd niet, korte tijd wel eten. Zaterdag loopt hij de Kustmarathonzonder tussentijds 'te tanken'. Regelmatig moet hij zich zelf verdedigen. Menig een verklaart 'm voor gek op verjaardagsfeest jes, is kritisch op zijn levensstijl. Maar Mark Verhoeks (35) gelooft heilig in het zogeheten inter- mittentfasting, onderbroken vasten. Dat laat zich het beste omschrijven als een permanente ramadan, met het verschil dat het drinken van bij voorbeeld koffie en water wél is toe gestaan. Het idee erachter is om dagelijks jezelf te dwingen langer niet(s) te eten, dan wel. In het geval van de per sonal trainer uit Gameren komt dat neer op zestien uur niet eten, acht uur wel. Hij eet iedere werkdag tus sen 12.00 en 20.00 uur, in de week enden laat hij dat strenge regime los. ,,Ik heb alle extremen geprobeerd, tot wel 24 uur. Maar dat werkte niet voor mij. Per lichaam is het verschillend wat goed bij je past'', vertelt Verhoeks aan tafel in de Velddrielse sport school MyFit waar hij werkt. Hij heeft er al een halve werkdag opzitten (bepaald geen kantoorbaan natuurlijk) maar is op het moment van het gesprek, zo rond een uur 's middags, pas net begonnen met eten. De behoorlijk arbeidsintensieve spinninglessen in de ochtend deed Verhoeks op een nuchtere maag. Moeiteloos, naar eigen zeggen. ,,Dit is geen enkel probleem voor het menselijk lichaam. Het gaat erom dat je voldoende binnenkrijgt op de mo menten dat je wél mag eten. De hoe veelheid telt, niet wanneer je eet. Dat is het allerbelangrijkste. Doe je dat niet, krijg je tekorten en pleeg je roof bouw. Het idee is dat je met het vas ten iedere dag je glycogeenvoorraad opmaakt, waardoor je lichaam op an dere brandstoffen overschakelt: vet ten. Voor mij is het volkomen lo- -_.r- - - - gisch. Je gaat met je auto toch ook pas tanken als de benzine bijna op is? Maar wat wij met ons lichaam ge wend zijn te doen is steeds blijven aanvullen." ,,Dat zou ik niet willen zeggen. Maar ik geloof er heel erg in dat het ook an ders kan. Zonder ontbijt geen goed begin van de dag? Dat is puur marke ting. En vooral ook gewenning. We zijn al zo lang gewend dit eetpatroon aan te houden, dat we ook niet beter weten en niet meer openstaan voor andere dingen. Mensen hebben de angst om hun vaste patronen te door breken. Je moet het zo zien: ik sla mijn ontbijt over en eet meer tijdens lunch en avondeten. Zo bezien valt de verandering eigenlijk nog wel mee. Ik moet één maaltijd compen seren. En het gaat erom dat je calorie rijk eet. Als je daarin goede keuzes maakt, bijvoorbeeld met vis, noten en zuivel, heb je ook niet het gevoel snel vol te zitten." ,,Iedereen kan er baat bij hebben. Of je nu een kantoorbaan hebt en wilt afvallen of duursporter bent. Maar het belangrijkste is dat je het wel moet opbouwen, het liefst onder be geleiding. Ik merkte het zelf ook tij dens het hardlopen aanvankelijk. Zweten, rillen, snakken naar suikers. Die periode van gewenning duurde Ik hoop en verwacht dat dit over een jaar of vijf de standaard is FEITEN een week of drie. Dat was best zwaar, daar moet je echt even doorheen." ,,Ik voel me veel fitter, energieker en alerter dan voorheen. Ik heb ook totaal geen last van mijn darmen tij dens het sporten. Ik merk om me heen als ik in een groep loop dat dit lang niet voor iedereen geldt. Veel mensen herkennen wel een inkak- moment na het eten. Daar ben je ook van af. Uiteindelijk kan het ook zin vol zijn om af te vallen en het vasten geeft sowieso je darmen meer rust doordat je langere perioden niet eet." Haaks Zaterdag volgt een belangrijke test voor Verhoeks: de Kustmarathon. Hij twijfelt geenszins of hij de ruim 42 kilometer hardlopen zonder tussen tijds te eten kan overbruggen. Dat staat haaks op wat vrijwel alle deel nemers zullen doen. De meeste duursporters zijn het gewend om te 'stapelen', alsmaar blijven eten dus. Om de man met de hamer niet tegen te komen. Maar de sportinstructeur gaat het vasten ook niet overdrijven, zegt hij. ,,Als ik straks tijdens de ma rathon het gevoel krijg dat ik écht eten nodig heb, dan neem ik het ook. Ik doe het niet om een punt te maken ofzo, maar ik geloof hier gewoon erg in." Verhoeks denkt dat intermittent fasting steeds meer navolging krijgt. ,,Ik hoop en verwacht dat dit over een jaar of vijf de standaard is." vrijdag 4 oktober 2019 VL Wat?! Een marathon lopen zonder tussentijds te eten? Pim Dikkers Velddriel Dat kan toch niet gezond zijn? Dus al die specialisten die stellen dat je de dag moet beginnen met een (stevig) ontbijt zijn niet goed wijs? Kun je er zo van de ene op de an dere dag aan beginnen? Personal trainer Mark Verhoeks doet zaterdag mee aan de Kustmarathon. foto MARC BOLSIUS -Mark Verhoeks Intermittent fasting, lid van de fami lie van deeltijdvasters, is geen nieuw fenomeen. Het is jaren geleden komen overwaaien uit Amerika. In Nederland wint het onderbroken vas ten alsmaar terrein. Naast de Mark Verhoeks-variant, met een aantal uren per dag vasten, zijn er ook andere op ties als 5/2-vasten (twee dagen ach ter elkaar niet eten) of 4/3-vasten (om en om een dag vasten). De meningen van wetenschappers en doktoren over het nut van deze manier van leven lopen sterk uiteen. Er zijn (gerenommeerde) artsen die er wel degelijk de voordelen van inzien: toename van energie, scherpere zin tuigen en zelfs een gezonder en lan ger leven. Maar er zijn minstens zo veel publicaties tegenover te stellen die dit betwisten. De gemene deler: er is nog te weinig kwalitatief weten schappelijk onderzoek naar gedaan. Ja, analyses op basis van succesvolle dierproeven zijn er te over. Maar mag je die conclusies zomaar één op één naar de mens vertalen? Afvallen met deeltijdvasten zou nóg een bijkomend positief effect zijn. Di verse wereldsterren (als Beyoncé en Ben Affleck) propageerden het al. Maar voor de langere termijn is dat nog niet onomstotelijk vast komen te staan, stelt bijvoorbeeld het Voe dingscentrum op zijn website. En dan, wat krijg je er voor terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55