II Lidl neemt plekje Agrimarkt in Dagje uit in de natuur op erfgoeddag SLZ 7 MUSEUMBEZOEK HUIS VAN HERINNERING Zeeuws-Vlaamse Scalda-studenten werden gisteren 'gekoppeld' aan ouderen uit Sluis en bezochten samen het Visserijmuseum in Breskens. Het resultaat: de verhalen over vroeger kwamen vanzelf. veel stuk! Ik herinner me alleen de oorlog in Sluis, sommige dingen wisten wij toen gewoon niet. We waren met andere zaken bezig. Er is hier zo veel te zien. Vooral het nettenbreien was bijzonder. Wij genieten van deze dag en het pra ten met jongeren." Herinneringen Evie de Bakker en Greta de Neef (88) ontdekten dat ze allebei her inneringen hebben aan de boot. Evie komt uit Hulst, voor haar is alles nieuw. Ook de taal van de mensen in het westen. ,,Ik moet heel goed luisteren, soms versta ik iets niet, maar het is heel leuk om te horen." De studenten praatten met de bewoners van Rozenoord Mooi hoe deze studenten met hun zorghart weten wat ouderen nodig hebben ook over hun interesses en de zorg die ze krijgen. Evie: ,,Daar gaat toch onze belangstelling naar uit." De studenten volgen de opleiding 3IG (individuele gezondheids zorg) en maatschappelijke zorg, via een beroepsbegeleidende leer weg (BBL), oftewel een combina tie van werken en leren. ,,Een keer praten met cliënten buiten het werk om is voor iedereen een pret tige afwisseling. Het helpt ons bij het omgaan met deze mensen." Dat was ook precies de bedoe ling. ,,Heel mooi hoe deze studen ten met hun 'zorghart' precies we ten wat de ouderen nodig heb ben", zei Yvette Lardinois van het Zeeuws Museum. ,,Mooi om de betrokkenheid van de studenten te zien en hoe de senioren hebben genoten. Daar doen we het voor!" Riet Risseeuw (83) verwoordde na afloop van de gezamenlijke lunch de mening van allen: ,,Wij hebben genoten met proppen!" Huis van Herinnering heet het project in het kader waarvan stu denten die een mbo- opleiding tot verzor gende volgen bij Scalda in Terneu- zen, gisteren naar het Visserijmu seum in Breskens gingen. Het Zeeuws Museum zorgde voor de koppeling van de studenten aan bewoners van ZorgSaam-locatie Rozenoord in Sluis. Na het bezoek aan het Visserijmuseum gingen ze samen aan tafel voor de lunch. ,,We willen jong en oud verbin den", legde Yvette Lardinois van het Zeeuws Museum uit. ,,Op deze manier kunnen ouderen hun levensverhaal delen. Zo leren de studenten meer over het leven van alledag, van een paar generaties vóór hen." Na een ontvangst in de presen tatieruimte van het Zeeuws Mu seum, naast het Visserijmuseum, gingen de studenten en ouderen twee aan twee naar het museum voor een rondleiding. Naast infor matie over alle aspecten van de visserij is er tot eind oktober ook een wisseltentoonstelling over het bombardement op Breskens te zien. De gesprekken en uitwisse- lingen lieten niet lang op zich wachten. Rie Versprille (86) liep rond met Annemieke Aerssens uit Aardenburg. ,,Het is indrukwek- kend alles hier te zien", zei Rie. ,,Sommige dingen waren we ge woon vergeten. Het bombarde ment van Bresjes? Wat was hier TERNEUZEN Sap laten maken van je eigen appels, meedoen aan excursies waarbij je allerlei plan ten- en diersoorten leert kennen of gewoon een terrasje pakken, het kan allemaal zaterdag op de erfgoeddag van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) op de Kraaghoeve bij Terneuzen. SLZ zet zich in voor behoud van het Zeeuwse landschap. Voor de erfgoeddag 2019 heeft zij samen werking gezocht met instelling voor psychiatrische zorg Zeeuwse Gronden die op de Kraaghoeve aan de Kraagdijk 2-4 vlak bij Spui onder meer een manege heeft. Zeeuwse Gronden presenteert zich zaterdag ook met allerlei ac- tiviteiten. Dat gebeurt van 9.30 tot 16.30 uur. Om appels te kunnen persen, komt de mobiele fruitpers van Frederic Lerouge uit het Vlaamse Zevergem naar de Kraagdijk. Lief hebbers moeten zich wel vooraf aanmelden. Dat kan via appel- perslerouge.be. Deelname gratis De deelname aan verschillende excursies waarin van alles wordt verteld over onder meer het Zeeuwse landschap en de activi teiten van Landschapsbeheer Zee land, een speurtocht in de omge ving van de Kraaghoeve en een aantal workshops is gratis. Terneuzen In juli werd bekend dat Jumbo alle zes Agrimarkt-filialen overneemt. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) keurde later de transactie goed. Jumbo heeft in Terneuzen echter al twee winkels, in de wijk Serlippens en in winkelcentrum Schuttershof op steenworp afstand van de binnenstad. Winkelcen trum Kennedylaan-West waarin Agrimarkt april 2018 een nieuwe winkel opende, ligt bovendien vlak bij Schuttershof. De kans dat Jumbo een derde winkel in Terneuzen zou openen, leek klein. Verhuizing van de win kel van Schuttershof naar Kenne- dylaan-West leek ook uitgesloten. De Agrimarkt-vestiging is welis waar aanzienlijk groter dan de Jumbo in Schuttershof, maar De Lidl zocht al langer naar een plek voor een nieuwe winkel in Terneuzen Jumbo heeft voor die winkel nog een langjarig huurcontract lopen. Lidl, dat al een vestiging heeft in het Terneuzense winkelcentrum Zuidpolder, zocht al langer naar uitbreidingsmogelijkheden. Pogin- gen om de bestaande winkel in Zuidpolder te vergroten mislukten. Lidl was ook in voor vestiging in het nieuwe Kennedylaan-West, maar dat zou het parkeerterrein niet aan kunnen. Nu komt de supermarkt daar dus alsnog, in de Agrimarkt- winkel. Marktaandeel stijgt Agrimarkt sluit 31 oktober de deu ren. Voordat Lidl er open kan, zal een verbouwing moeten plaatsvin den. Naar verluidt houdt de van oorsprong Duitse supermarktketen ook het filiaal in Zuidpolder aan. Lidl timmert, evenals trouwens Jumbo, flink aan de weg en ziet het marktaandeel in Nederland de laat ste jaren stijgen. Zowel Lidl als Jumbo was gisteren niet bereikbaar voor een toelichting. vrijdag 4 oktober 2019 Genieten van een dag met de 'jonkies' -Yvette Lardinois, Zeeuws Museum Wilma Valk Breskens Annemieke Aerssens, Rie Ver sprille, Greta de Neef en Evie de Bakker (vlnr) in het Visserijmu seum. FOTO BOAZ TIMMERMANS Supermarkt Lidl komt naar ver luidt in de vestiging van Agri- markt in het Terneuzense win kelcentrum Kennedylaan-West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54