Hoera voor nieuwe minibiebs voor Ter Doest en Jozefschool IN DE REGIO 6 Kosten Zo-net stijgen fors MIJN DORP, MIJN STAD Wat er gaat gebeuren is nog ondui delijk, maar dat er ingegrepen moet worden is zonneklaar. Dat bleek deze week op een informatiebijeen komst voor de Terneuzense ge meenteraad. De kosten van huis houdelijke hulp, verleend door de algemene voorziening Zo-net, rij zen de pan uit. Betaalde Terneuzen in 2017 bijna 1,2 miljoen euro subsi die aan Zo-net, dit jaar wordt dat waarschijnlijk ruim 2 miljoen euro. Een belangrijke oorzaak van de kostenstijging is een toename van het aantal gebruikers van huishou delijke hulp; 767 in 2017, 933 in 2018 en dit jaar 1088. De kostprijs per uur hulp is bovendien dit jaar aanzien lijk gestegen, omdat een 'boekhoud kundig foutje' moest worden weg gewerkt. Terneuzen betaalde in 2017 bijna 1,2 miljoen euro, dit jaar wordt dat mogelijk 2 miljoen Het punt is dat op de vraag naar hulp via Zo-net geen rem zit, maakte directeur André van der Windt van welzijnsorganisatie Aan- Z duidelijk op de raadsinformatie- bijeenkomst. In principe kan ieder een er gebruik van maken, nadat via Aan-Z is nagegaan of iemand be hoefte heeft aan hulp. Daar is be wust voor gekozen bij de oprichting van Zo-net in 2015 om de drempel zo laag mogelijk te houden. Dit keert zich nu tegen Zo-net, waar nog iets bij komt. Het zittende kabinet heeft een vaste abonne mentsprijs voor huishoudelijke hulp ingevoerd. Voor algemene voorzieningen als Zo-net gaat dat volgend jaar in. Het maandtarief wordt 19 euro. Gebruikers zijn nu beduidend meer kwijt, namelijk ge middeld 5,71 euro per uur. Rode cijfers Het gevolg laat zich raden. Zo-net duikt dieper in de rode cijfers, als er niets verandert. Van der Windt van Aan-Z schetste in de Terneuzense gemeenteraad diverse toekomst beelden, waaronder het aantal uren hulp sterk beperken per klant of Zo net als algemene voorziening ophef fen. Zo-net telt 126 parttime mede werkers. Ook zette Van der Windt vraagte kens bij de toekomst van de eind 2017 in Terneuzen opgezette keuken Zo-lekker waar maaltijden voor ta- feltje-dek-je worden bereid. Tafeltje -dek-je blijft zeker, maar hij vroeg zich af of de maaltijdbereiding op de huidige voet moet doorgaan. Op korte termijn moet de Terneu- zense gemeenteraad knopen door hakken, ook over extra geld voor Aan-Z. TOP/Gemeentebelangen raadslid Yeter Erbisim gaf alvast aan dat de dienstverlening zoveel moge lijk in stand moet blijven. Zorgaan bieders als ZorgSaam leveren ook hulp in het huishouden, maar daar gelden strengere, individuele toela tingseisen voor dan voor Zo-net. Wethouder Diana van Damme kwam om de nieuwe minibiebs van twee basisscholen te openen, maar ze nam ook een cadeautje mee. Spannende avonturen, enge griezelverhalen, prenten boeken, stripverhalen of informatieve boeken. Zo maar een greep uit het aanbod boeken in de minibibliotheek op de ba sisscholen Ter Doest (Graauw) en St.Jozef (Nieuw Namen). Wet houder Diana van Damme (on derwijs) opende gisteren aan het begin van de Kinderboekenweek op beide scholen een echte bieb. Als oud directrice van deze scholen maakte ze er samen met de kinderen een heus feestje van. Want lezen is leuk net als een feestje", riep ze de kinderen toe. Het Kinderboekenweek thema Jarenlang dezelfde boeken, het nodigde niet meer uit. Lezen is zo belangrijk 'Reis mee' was voor de Hulster bestuurder een passende insteek om reiservaringen van de kinde ren aan te kaarten. Het liedje 'Ik neem je mee op reis' van Gers Pardoel werd als hoogtepunt door alle aanwezigen uit volle borst ge zongen. ,,De tijd van de boekenkast in de eigen groep is voorbij" zei schooldirecteur Werner Dewitte. ,,Jarenlang vaak dezelfde lectuur, het nodigde niet meer uit. Lezen is zo belangrijk voor de taalont wikkeling van de kinderen. Tij den veranderen, de onderwerpen moeten focussen op de wereld van de leerlingen en klinken in hun taal. Er moet leesplezier zijn en zo'n echte bieb is vaak een leesimpuls." Mede met subsidies vanuit de bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Hulst zijn de leeszalen tot stand gekomen. Ou ders verzorgen twee a drie keer per week de uitleen. Dit gebeurt via het echte bibliotheeksysteem compleet met scanapparaat. In dien nodig kunnen ook boeken via de bieb in Hulst gereserveerd worden. Wethouder Van Damme vulde als cadeautje de boekenkast aan met enkele exemplaren voor alle leeftijdscategorieën. En dat werd door de leerlingen met ge juich ontvangen. Euro Birdwatch Erfgoeddag Korenroute vrijdag 4 oktober 2019 Tekorten bij hulp in het huishouden Wethouder Diana van Damme juicht op de Sint Jozefschool in Nieuw Namen voor de nieuwe mini- bibliotheek. De kinderen juichen ook vanwege de boeken die Van Damme cadeau gaf. FOTO BOAZ TIMMERMANS Het lijkt onvermijdelijk dat de gemeente Terneuzen flink moet bezuinigen op de huishoudelijke hulp. De tekorten lopen flink op. Harmen van der Werf Terneuzen Edy de Witte Nieuw Namen -Werner Dewitte, directeur BRESKENS In Breskens kunnen morgen vogels gespot worden tijdens de Euro Birdwatch 2019. De Euro Birdwatch is een jaarlijks terugkerend evenement waarbij in 35 landen in Europa (trek-)vogels worden geteld. In Ne derland doen 150 loca ties actief mee, waaron der de vogeltelpost Breskens. Ervaren trek- tellers geven tekst en uitleg over de vogeltrek en de vogels die op dat moment over vliegen. De vogeltelpost is te berei ken via de Nieuwesluis- weg nabij de vuurtoren. Aanvang om 07.30 uur. Deelname is gratis. TERNEUZEN Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) houdt morgen de Erf goeddag Landschaps beheer op het terrein bij Stichting Zeeuwse Gronden. Op deze pu- blieksdag laat SLZ met diverse activiteiten voor jong en oud zien hoe in Zeeland erfgoed, land schap en natuur met el kaar verweven zijn. Ie dereen is welkom van 09.30 tot 16.00 uur. Toe gang en deelname aan de excursies zijn gratis. Een eerdere korenroute. foto peter nicolai TERNEUZEN Popkoor Eigenwijs houdt morgen vanaf 12.30 uur een koren route door het centrum van de stad. Diverse koren treden op. Er staan wegwijzers om de route aan te geven. Om 17.00 uur zingen de koren samen een aantal afsluitende nummers. AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 10.00 uur: Ex positie over bevrij ding; St. Baafskerk, 20.00 uur: Concert Kölner Akademie met Joanette Zomer; AXEL Streekmuseum Het Warenhuis, 12.30 uur: Open, exposities; Gregoriuscentrum, 14.00 uur: Bingo; BRESKENS Visserij museum, 10.00 uur: Expositie 11 septem ber 1944; Vuurtoren, 13.00 uur: Open; CLINGE Zwembad de Tragel, 19.00 uur: Be geleid zwemmen; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur: Gezel schapsdansen; HULST Museum Hulst, 14.00 uur: Ex positie 'Bezetting en bevrijding'; De Lieve, 13.30 uur: Bingo; Zoutestraat 28, 19.00 uur: Tweedehands winterkleding beurs; KLOOSTERZANDE Binnendeur, 10.00 uur: Wandelclub;; OOSTBURG Kunstka binet d' Oude Winkel, 14.00 uur: Expositie 'Beestenboel'; Jota, 10.00 uur: Ontmoe ting stichting demen tie vriendelijk; OSSENISSE 't Schal- lemaaj, 21.00 uur: Optreden Bustaflex; SINT-JANSTEEN De Warande, 11.00 uur: Activiteiten nationale ouderen dag; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 13.00 uur: Info cen trum open; Biblio theek, 13.15 uur: Workshop diamond painting Steunpunt Terneuzen; Schelde- theater, 20.00 uur: 20.00 uur: Sketches van de Partizanen; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 uur: Open. voorlezen de BibliotheeV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53