II Juwelier Van Koeveringe in Kapelle viert een dubbel jubileum Borsele gaat door met opvoedcoaches Lening voor clubs die led willen als verlichting 7 GOES Sportverenigingen in Goes die willen overschakelen op ledverlichting kunnen bin nenkort een lening krijgen van de gemeente. ,,We storten 350.000 euro in een fonds", zegt wethouder Derk Alssema. Volgens Alssema zijn er in de gemeente acht clubs die graag willen overschakelen op 'led' voor het verlichten van hun vel den of banen. ,,Dat is niet alleen goed voor het klimaat, maar uit eindelijk ook voor hun porte monnee", zegt hij. De ledver lichting kost echter een hoop geld. Voor één veld kost het vol gens de wethouder al snel tien duizenden euro's. Het gaat om een renteloze lening De gemeente heeft met de clubs uitgerekend dat het onge veer 320.000 euro gaat kosten alle 'led-wensen' te vervullen. Een deel ervan komt overigens in aanmerking voor een subsidie van het Rijk. Er is een regeling waarmee 20 tot 35 procent van de kosten kan worden vergoed. Maar dan nog zijn de overgebleven kosten voor een club meestal niet (helemaal) op te brengen. Het be drag dat ze tekortkomen, kunnen ze straks lenen bij de gemeente. Een vereniging krijgt vervolgens vijftien jaar de tijd om het geld te rug te betalen. ,,Het gaat om een renteloze lening'', zegt Alssema. Op dit moment werken nog weinig verenigingen in Goes met ledverlichting. Philips heeft als proef in het verleden wat masten geplaatst op sportpark Het Schenge. Voetbalvereniging Goes kreeg onlangs nieuwe masten met ledverlichting. ,,Maar dat had te maken met het niveau waarop ze nu spelen'', verklaart de wethouder. De club moest verlichting krijgen op het hoofdveld, nu ze uitkomt in de derde divisie. 'Laat ik me omscholen of ga ik door als goudsmid?' Leen van Koeveringe stond dertig jaar geleden voor een lastige keuze. Hij was op dat moment al tien jaar actief als goudsmid - het beroep dat ook zijn vader uitoefende - en had bij diverse juweliers in Goes gewerkt. Dat hij begon te twijfelen over zijn toekomst kwam omdat er in die tijd niet veel werk was voor goudsmeden. Leen en zijn vrouw Eline namen een gewaagd besluit: ze begonnen een eigen goud- smids- en juweliersbedrijf in Ka pelle. ,,Ik werkte toen nog als mi crobiologisch analist, maar heb mijn baan opgezegd om in de win kel te kunnen staan'', vertelt Eline. ,,Mijn man kon niet zijn werk als goudsmid doen én een winkel draaien.'' De winkel werd in 1989 geopend aan de Biezelingsestraat in Ka- pelle. Het begon uiterst ongeluk kig, want op de eerste dag brak Leen z'n heup. Ondanks deze valse start liep de zaak meteen goed. Dertig jaar later is 'Juwelier Van Koeveringe' - nu gevestigd aan de Dijkwelsestraat - een be grip in Kapelle en ver daarbuiten. ,,Ons grote voordeel is dat we met Leen een goudsmid aan huis heb ben, terwijl veel andere juweliers dingen moeten opsturen'', zegt Eline. De toekomst van het bedrijf lijkt ondertussen gewaarborgd, want dochter Karen heeft de op leiding tot goudsmid succesvol af gerond. ,,Dat was helemaal haar ei gen keuze, hoor'', benadrukt haar moeder. ,,Wij hebben tegen onze kinderen altijd gezegd dat ze moe ten gaan doen wat ze leuk vin den.'' Vandaag is het precies dertig jaar geleden dat de winkel in Kapelle openging. In combinatie met het 40-jarig jubileum van Leen als goudsmid vinden ze dat wel een feestje waard. Daarom worden de klanten extra in de watten gelegd. Twee jaar geleden begon in Borsele een proef met opvoedcoaches. Zij blijken zo'n meerwaarde te heb ben, dat de gemeente er nu perma nent mee doorgaat. De coaches staan ouders bij die met kleine en grote opvoedkundige problemen worstelen. ,,Wij geloven in preven tie. We willen voorkomen dat kin deren onnodig een sticker opge plakt krijgen en het is ook om kos ten te besparen", zegt wethouder Marga van der Plasse. In een op de vijf gevallen is de hulp van de coach voldoende en wordt voorko men dat kinderen in de zwaardere zorg terechtkomen. Lat lager Jantine Jumelet is één van de coa ches. ,,Wat we doen is vooral coa chen. We stellen vragen. We kijken samen met de ouders waar die on gerustheid vandaan komt. Veel vragen gaan over het gedrag van kinderen. Soms is het gewoon een kwestie van de lat lager leggen." Ju- melet noemt als voorbeeld een kind dat veel slaat. Dat kan soms komen omdat het kind zich nog Ons uitgangspunt is niet 'er is een probleem', maar een kind moet iets leren niet goed genoeg met taal kan uit drukken. Nog niet kan vertellen wat het wil. ,,Ons uitgangspunt is dan niet 'er is een probleem', maar een kind moet nog iets leren. Soms is het een hele opluchting voor ou- ders als ze zien dat hun kind nor maal is." Veel vragen om hulp komen via school of de huisarts. De school kan de ouders dan wijzen op de op- voedcoaches. ,,Dat gaat een beetje op gevoel", vertelt Marian van Bo- degom, intern begeleider van cbs De Rank in 's-Gravenpolder. ,,We wijzen ouders er op en vragen dan of het goed is dat de coach belt." Ze ziet in de praktijk dat onzekerheid soms een grote rol speelt. Moeders die zich afvragen of ze het wel goed doen. Dan kan een gesprek met een coach vaak al helpen, maar haar er varing is dat de drempel om zelf te bellen vaak hoog is. ,,Daarom bie den we meestal aan dat de coach contact opneemt." Maar niet altijd is een opvoed- vraag simpel op te lossen. Als blijkt dat er meer aan de hand is, kunnen de coaches ook helpen met het snel vinden van de juiste zorg. Ze kun nen het gezin ook ondersteunen tot die zorg beschikbaar is, want er is soms sprake van wachtlijsten. Huisartsen Omdat de opvoedcoaches in de proefjaren hun meerwaarde heb ben bewezen, gaat Borsele er per manent verder mee. Dat betekent niet dat alles al ideaal verloopt. Van der Plasse hoopt dat de contacten met bijvoorbeeld de huisartsen nog beter worden, zodat ouders ge makkelijker bij de coaches terecht komen. vrijdag 4 oktober 2019 -Derk Alssema, wethouder Eline en Leen van Koeveringe in hun winkel in Kapelle. foto esther schog Rob Paardekam Kapelle Mijn kind slaat, wat kan ik daar aan doen? Is mijn kind verslaafd aan games? Doe ik het wel goed als ouder? Het zijn wille keurige vragen die op het bordje van de opvoedcoaches van de gemeente Borsele komen. Zij proberen ouders ver der op weg te helpen. Melita Lanting Heinkenszand - Jantine Jumelet, coach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52