'Geheim' zonnepark geopend IN DE REGIO 6 Toeristenbelasting stijgt "1 MIJN DORP, MIJN STAD Willem Adriaansens Joeri Wisse Wemeldinge ,,We willen bij het Wemeldingse strand een permanente sanitair- voorziening maken", laat wethou der Jon Herselman weten. ,,Daar hebben we anderhalve ton voor ge reserveerd. Dat zou een stenen ge bouwtje moeten worden met per manente toilet- en douchevoorzie ningen. Een ruimte die ook als om- kleedruimte gebruikt kan worden." Het wordt een stenen gebouwtje met permanente toilet- en douchevoorziening De verhoging van de toeristenbe lasting met bijna twintig procent vindt Herselman wel te billijken: ,,We vinden het terecht, omdat we blijven investeren in de recreatieve voorzieningen in Wemeldinge. De mensen krijgen er ook echt wat voor terug." Emanuel Dekker, eigenaar van camping Linda en voorzitter van MKB Wemeldinge, is blij dat Ka pelle in het strandje investeert, maar hij vraagt zich af waarom de reke ning op het bordje van de toerist wordt gelegd. ,,Het overgrote deel van de mensen die van het strandje gebruikmaken komt uit de regio. Toeristen komen er ook wel, maar dat is maar een klein percentage." De gasten van camping Linda ma ken bijvoorbeeld gebruik van een ander strandje, dat Dekker zelf on derhoudt. MKB Wemeldinge, dat zo'n honderd ondernemers verte genwoordigt, heeft zich de laatste ja ren hard gemaakt voor investerin gen waar vooral toeristen van ge bruikmaken, zoals een wc voor dui kers. „Eerder gingen we daarom ook akkoord met verhoging van de toe ristenbelasting." De nieuwe stijging voor 2020 komt voor hem als een onaangename verrassing. Drogreden Gemeentebelang-raadslid Peter Ganseman ijvert al jaren voor een sanitairgebouwtje op het strand. Hij vindt dat het sanitair bij Club Casco, waar volgens hem de gemeente aan meebetaalt, tekortschiet ,,Een ge bouwtje op het strand is een goed voorstel, het is ons idee." Hij vindt het onzin dat om deze reden de toe ristenbelasting wordt verhoogd. ,,Dat is een drogreden: toeristenbe lasting is net als hondenbelasting geen doelbelasting." Ganseman is het met Dekker eens dat vooral de inwoners gebruikma ken van het strandje. ,,Als straks het sanitair er is en het buitenbad in Ka- pelle dicht gaat, wordt het alleen maar drukker", voorspelt hij. Hij vindt dat de gemeente moet naden ken over het vergroten van zitruimte bij hoog water en beveiliging. Zeeland is weer een zonnepark rijker. Met een oppervlakte van ruim zes hectare zou je denken dat je dat niet zomaar over het hoofd ziet. Desondanks zullen de duizenden panelen voor de meeste Zeeuwen onzichtbaar blijven. ,,De zonnepanelen zijn langs alle kanten ingepakt door bomen of door een dijk. Pas als je op het ter rein van de rioolwaterzuiverings installatie komt, zie je ze liggen", vertelt Maarten Snelders van Bra bantse Delta. Bij Bath ligt de grootste 'RWZI' van het water schap, dagelijks worden hier mil- joenen liters Brabants rioolwater gezuiverd. Het zonnepark is gisteren ge opend en levert genoeg elektrici teit aan het net om zo'n 2800 huishoudens van groene energie te voorzien. Dat lijkt veel, maar is nog niet eens voldoende om de RWZI van stroom te voorzien. Toch kan de zuiveringsfabriek zich in theorie energieneutraal noemen omdat ongeveer veertig procent van het energieverbruik wordt opgebracht door uit slib gewonnen biogas. Laguneterrein Het zonnepark was ooit een lagu neterrein. ,,In bassins met een ge draineerde bodem werd het slib ingedikt totdat het geschikt was voor boeren om het land te be mesten", weet Rian Govers. Zij is algemeen bestuurslid van Bra bantse Delta, maar werkte begin jaren negentig op de RWZI. ,,Ik heb hier heel wat rondjes gefietst om te snuffelen. Als je toen had gezegd dat hier nu allemaal zon nepanelen zouden liggen, had ik je voor gek verklaard", lacht ze. Door veranderende regelgeving mocht het slib niet meer worden gebruikt door boeren. Sindsdien wordt het afgevoerd naar de ver brandingsoven. Het laguneter rein werd ingeplant met struiken, zodat het waterschap er tiental len jaren geen omzien naar had. Totdat consortium Scheldezon (energiemaatschappij Eneco, cor poratie Zeeuwind en lokale on dernemer Chris Hopmans) het terrein dit jaar omtoverde tot zonnepark. Brabantse Delta had het liefst de stroom zelf gebruikt. Dat was technisch wel mogelijk, maar ju ridisch niet. Toch is het water schap blij weer een steentje bij te hebben gedragen aan de energie transitie. Natuurtocht Voorstelling Kunstweekend vrijdag 4 oktober 2019 Sanitair op strand van Wemeldinge Maarten Snelders geeft de genodigden een rondleiding langs het zonnepark bij de rioolwaterzui veringsinstallatie in Bath. foto marcelle davidse De toeristenbelasting gaat flink omhoog in Kapelle. Het tarief gaat volgend jaar van 1,05 euro naar 1,25 euro per persoon per overnachting. Het goede nieuws is dat Wemeldinge volgend jaar wc's en douches krijgt bij het strand. Ondernemers reageren kritisch. „Waarom wordt de re kening op het bordje van de toe rist gelegd?" - Jon Herselman, wethouder Joeri Wisse Rilland RILLAND Natuurmonumenten houdt zondag een na tuurtocht door het Ver dronken Land van Zuid- Beveland in Rilland. De tocht begint om 15.30 uur bij haven Rattekaai in Rilland en duurt tot 18.00 uur. Deelname kost acht euro, leden van Natuurmonumenten betalen vijf euro. Deel name voor kinderen kost zeven euro, leden Na tuurmonumenten en OERRR betalen vier euro. Aanmelden is ver plicht en kan via natuurmonumenten.nl/ agenda. GOES De theatervoorstelling Wie is bang is morgen te zien in De Mythe in Goes. Het verhaal is ge schreven door Tom La- noye en de spelers zijn Els Dottermans, Han Kerckhoffs, Dilan Yurda- kul en Tarikh Janssen. Aanvang 20.00 uur, De Mythe. Kaarten kosten 30 euro via zeelandtheaters.nl. WOLPHAARTSDIJK Theetuin Onder de no tenboom in Wolphaarts- dijk houdt morgen en Wie is bang. foto lex de meester zondag een kunstweek end. Anneke Nonnekes expo seert haar kunstwerken van papier-maché en Cor Hemmes maakt kunst van glas en staal. Belangstellenden zijn op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur welkom in theetuin Onder de no tenboom, Noorddijk 10 in Wolphaartsdijk. De toegang is gratis. GOES Centrum 't Westlicht, Albert Joachimkade 3, 10.00-12.00 uur: In loop voor hulpvragen, luisterend oor en kof fie en thee; Cereshof 4, 13.00 15.30 uur: Gratis in formatiebijeenkomst voor mantelzorgers over PGB; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, 13.30-15.30 uur: Open middag klei- groep 'Werk in Uit voering'; Ostrea Lyceum, 19.30 uur: Brugklas show HEINKENSZAND Galerie 't Kunstuus, 13.00-18.00 en 19.00 20.30 uur: Franco Leemann en Beatrix Leemann- Hitz tonen schilde rijen en keramische objecten KAMPERLAND Dorpshuis Casem- broot, Alexiaplein 3, 13.00-16.00 en 20.00-23.00 uur: Vrij biljarten SCHERPENISSE Brasserie De Zee ster, 20.00 uur: Bingo THOLEN Atrium gemeente huis, Hof van Tholen 2, 13.00-15.00 uur: Taalcafé WEMELDINGE Gymzaal tegenover OBS, 15.30-17.00 uur: Wis selende sportactivi teiten voor de jeugd WOLPHAARTSDIJK Herberg de Griffioen, 18.30-20.30 uur: Winterkleding- en Speelgoedbeurs YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moerzicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag met koersbal en sjoe len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51