'n Winter lang geen touwen die tegen masten tikken ■i 7 ELLEN PARKINSON PROJECT EINDE STICHTING Als Ellen van Velthoven (49) uit Zierikzee stikjong te horen krijgt dat ze de ziekte van Parkinson heeft, neemt ze zich één ding voor. In vijf jaar tijd wil ze 50.000 euro ophalen voor onderzoek. De Zierikzeese was pas 43 jaar toen ze in 2013 de diagnose parkin son voor haar kiezen kreeg. Hoewel ze er tegenop zag om dat nieuws in de openbaarheid te brengen, besloot Van Velthoven het toch te doen. Voor het grotere doel: om geld op te halen voor onderzoek én om mensen over de ziekte te informe ren. Daarmee stak ze, ook buiten Schouwen-Duiveland, heel veel mensen een hart onder de riem. ,,Het heeft me superveel moois ge bracht. En het heeft mensen, die zelf parkinson hebben de ruimte gegeven om me te benaderen." Heftig was het wel. Als de eige naresse van de Zierikzeese kle dingzaak Kompassen achter de toonbank voor de achtste keer op een dag op haar ziekte aangespro ken werd, zonk de moed haar wel- eens in de schoenen. ,,Hoe lief ook, want mensen bedoelen het goed. Maar het is ook zo leuk om het ge woon eens lekker over de collectie te hebben." Het was het uiteinde lijk dubbel en dwars waard. ,,Ik heb zo veel waardevolle gesprek ken gevoerd. Dat geeft energie." Legertje vrijwilligers Toch trekt ze, na zaterdag, de stek ker uit de stichting Ellen Parkin son Project, die ze een jaar na de diagnose oprichtte. Haar inzet, en die van haar man Remy die pen ningmeester van de stichting is, OPBRENGST? heeft ook veel impact op het gezin. Geholpen door een legertje vrij willigers zamelde ze de afgelopen vijf jaar op allerlei manieren geld in. Nooit klopte ze tevergeefs aan bij een ondernemer op Schouwen- Duiveland. ,,Er zijn wel 150 men sen die me hebben gesponsord. Maar ik ben wel blij dat ik van dat leuren af ben. Ik vond het afschu welijk om steeds weer overal te moeten aankloppen, omdat ik het gevoel had dat ik het voor mezelf vroeg. Al werd ik er natuurlijk Het klinkt stom, maar ik heb heel mooie kanten van mijn kinderen leren kennen geen cent rijker van." Dat ze het einde van Ellen Par kinson Project groots viert met een feest is typisch Van Velthoven. ,,Ik wil het afsluiten met een feestje, niet met een rouwstoet. Het klinkt stom, maar ik heb heel mooie nieuwe kanten van mijn kinderen leren kennen. Zij hebben hier niet om gevraagd, maar ze zijn allebei zo betrokken geweest en hebben er zó véél voor gedaan." Hoewel parkinson nooit over gaat, is Van Velthoven positief over de toekomst. Met dank aan haar moeder van 85, die ook par kinson heeft. Terugredenerend begonnen de klachten bij haar een jaar of 20 geleden. ,,Bij haar is het proces ook langzaam gegaan. Ze is mijn grote voorbeeld, vooral ook om hoe ze zich aanpast. Ze is altijd positief en berustend. Ik hoop het ook op die manier te doen." Het Finale Feest is zaterdag 5 oktober in Brogum in Zierikzee. Er zijn optredens van The Wil lies, zanger Hans en dj Arlonso. Aanvang: 20.30 uur. Er zijn nog een paar kaarten beschikbaar, via brogum.nl. Eerst wordt de haven gebaggerd en daarna de kademuren aangepakt. Deels zijn die al in 2017 vernieuwd. Nu gaat het nog om het deel dat te gen de Markt aan ligt. Voorafgaand aan de restauratie zijn eerst de lei dingen van de woningen aan de ha ven in orde gebracht. De kades zijn stokoud. Toch ver wacht de gemeente geen verrassin gen. ,,Je weet het natuurlijk nooit, maar op basis van archiefgegevens en vooronderzoek is het niet de ver wachting dat we ergens tegenaan lopen", zegt wethouder Jacqueline van Burg. Ook het slib is vooraf gaand aan het baggeren onder zocht. In april klaar De bedoeling is de klus voor de zo merse drukte volgend jaar weer los barst af te hebben. Volgens de plan ning ergens in april. vrijdag 4 oktober 2019 SD 'Geen rouwstoet, maar een feestje' Esme Soesman Zierikzee Zaterdagnacht om 00.00 uur precies maakt burgemeester Gerard Rabelink bekend hoeveel geld er via Ellen Par kinson Project is opgehaald. De eer ste 25.000 euro is al uitgegeven. De stichting heeft dat geld gestopt in ParkinsonNEXT; een online platform voor mensen met parkinson, hun naasten en zorgverleners. Via dit platform kunnen mensen gemakkelijk meedoen aan onderzoeken. Heel be langrijk, vindt Ellen van Velthoven. Want zo wordt geen tijd verspild met zoeken naar de goede kan didaten. De groep mensen met parkinson groeit enorm. Waren er in 1990 wereldwijd 3 miljoen geregistreerde patiënten, de verwachting is dat er in 2040 13 miljoen zijn. Met Van Velt hoven gaat het, zes jaar na de diagnose, goed. „Maar als ik iets over de ziekte heb geleerd, is dat er heel veel gradaties zijn." Zelf is ze blijven bewegen, omdat ze merkt dat ze daar veel baat bij heeft. Ook is ze, in de kleinst mogelijke dosering, medicijnen gaan slikken. Dat was voor Van Velthoven, die nog geen paracetamolletje slikt tegen hoofdpijn, best een drempel. „Maar ik werd steeds stijver en dacht toen: kom op. En echt, dat heeft mij weer goed vooruit geschopt." Ellen van Velthoven: ,,Er zijn wel 150 mensen die me hebben gesponsord.'' foto dirkjan gjeltema -Ellen van Velthoven Het is een eigenaardig gezicht, maar de haven van Brouwersha ven is leeg. Geen zeiljachtjes, af dekzeilen en het tikkende geluid van touw op masten. De kade muren worden gerestaureerd. Esme Soesman Brouwershaven De haven van Brouwershaven is ontdaan van alle bootjes om de kademuren te kunnen her stellen. De hele winter geen tik kende touwen tegen de masten. FOTO ESME SOESMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50