4 LUCHTVERVUILING VERHUISD Voor schonere lucht verhuisde Jos Wesdijk vier jaar geleden van Rotterdam naar Terschelling. 25 jaar lang zat ze vanwege longproblemen in een scootmobiel. Nu maakt ze met haar hond lange strandwandelingen. e Rotterdamse voelt zich op Terschelling als herboren. Twaalf jaar gele den was Wes dijk (68), die al haar hele leven met zware astma tische bronchitis kampt, voor het eerst op het eiland op vakantie. ,,Na twee dagen merkte ik dat ik veel minder medicijnen hoefde te gebruiken. De lucht is hier veel schoner dan in Rotterdam.'' Wesdijk is een van de tientallen Nederlandse 'luchtvluchtelingen', mensen die noodgedwongen ver huizen omdat hun gezondheid te veel onder de vieze lucht in hun woonomgeving lijdt. Wesdijk groeide op onder de rook van de Rotterdamse haven, met al z'n raffinaderijen, fabrieken en scheepsmotoren, vlak bij de snelweg. ,,Toen ik jong was, lag ik weken per jaar in het ziekenhuis aan de zuurstof. Dan kreeg ik prednison via een infuus. Als twintiger ben ik op advies van de longarts een tijdje naar Zwitser land gegaan voor de schone lucht. Maar dat ging fout: m'n hart kon de hoogte niet aan. Door de astma- aanvallen was het te veel bescha digd geraakt. Op mijn 21ste kreeg ik een hartstilstand.'' Wesdijk werkte een aantal jaar in de verpleging en als maatschap pelijk werkster, maar werd van- vrijdag 4 oktober 2019 GO 'Ikzat in een scootmobiel, nu wandel ik 15 kilometer per dag' ■k r> Annemieke van Dongen Terschelling Pauline, Edo, Joep (13) en Suus (10) genieten van de schone lucht op Ter schelling, maar missen hun vorige thuis wel. FOTO NEEKE SMIT/DVHN Kijk op de site bij /video Jan vluchtte naar Groningen om de luchtvervuiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4