Elektrische deelauto vindt zijn weg op Schouwen-Duiveland IN DE REGIO 6 Gemeente moet bezuinigen MIJN DORP, MIJN STAD De belofte van extra geld door het huidige kabinet, zo begint de Schouwse begroting, bleek een valse. Daardoor krijgen gemeenten veel minder geld binnen dan ver wacht. Daarbij opgeteld de tegen vallers in de uitkering van het Rijk maken het gemeenten heel lastig de komende jaren. Daar ontkomt ook Schouwen-Duiveland niet aan. Je kan je geld maar één keer uitgeven En dus moeten dingen anders. Zo wil het college niet langer geld ste ken in het zogenaamde mobiliteits fonds, dat een balans houdt tussen baten en lasten van het betaald par keren. Die compensatie wordt voortaan gezocht in andere potjes. Geld voor het Interbestuurlijk Pro gramma, een samenwerkingsvorm tussen lokale overheden, stopt het college liever in haar eigen begro ting. Subsidies voor nieuwe initiatie ven zijn niet langer vanzelfspre- kend, subsidies voor bestaande ini tiatieven worden bevroren. Eén subsidie wordt sowieso helemaal geschrapt: die voor Concert at Sea, een jaarlijks bedrag van 34.000 euro. ,,Je kan je geld maar één keer uitge ven", zegt wethouder Daniël Joppe, ,,en dat doen we dan liever aan an dere dingen. Dit evenement heeft geen steuntje in de rug meer nodig." De meeste projecten gaan ge woon door als gepland. De nieuw bouw van Pieter Pontes Zeeman, de living labs, tiny houses in Renesse, verbouwingen in Bruinisse, ver nieuwingen in het hart van Brou wershaven, steun aan alle ontwik kelingen rond het Watersnoodmu seum. Tot aan het nieuwe toilet in de Haringvlietstraat aan toe. Van het masterplan voor, door het col lege als 'trendy badplaats' omschre ven, Renesse worden twee plannen even in de ijskast gezet: aanpassing van de Stoofweg en die van de Roe- landsweg. In Bruinisse wordt aan passing van de Oudestraat even uit gesteld. Hondenbelasting Subsidies mogen dan niet met de inflatie mee omhoog gaan, belastin gen doen dat wél. De toeristenbe lasting stijgt naar 1,43 euro per per soon per nacht, parkeervergunnin- gen worden twee procent duurder, mensen met een tweede huis op Schouwen-Duiveland gaan 4,5 pro cent meer forenzenbelasting beta len en ook riool- en afvalstoffenhef fingen stijgen. Voor elke vuilniszak in de ondergrondse afvalcontainer betalen mensen vanaf volgend jaar 1,53 euro. Maar er is ook goed nieuws - althans, voor hondeneigenaren: de hondenbelasting verdwijnt. De twee elektrische deelauto's die op Bruinisse komen te staan, krijgen een plek met laadpaal op de Dreef. Naar verwachting is de herinrichting van dit gebied voor kerst rond. Esme Soesman Bruinisse Het gaat om twee elektrische Re nault Zoe's van Fioole Auto's uit Zierikzee. Het streven is in 2021 zeventien kernen op Schouwen- Duiveland van elektrische deel auto's te voorzien. Dat moet het mogelijk maken om tweede au to's, die maar een paar keer per week voor een boodschap of be- zoek aan de sportclub gebruikt worden, de deur uit te doen. Ook kan het de algemene mobiliteit vergroten, omdat mensen zonder auto nu een auto tot de beschik king krijgen. Op Schouwen-Duiveland be zitten we samen 17.000 auto's, waarvan de meeste 95 procent van de tijd stil staan. Ondertus sen kosten die wagens samen wel 60 miljoen euro per jaar. Het mo- Van de 17.000auto's op Schouwen- Duiveland staan de meeste 95 procent van de tijd stil biliteitsplatform SD op Weg werkt, samen met overheden en andere organisaties, aan de tot standkoming van een deelauto netwerk op Schouwen-Duive- land. Behalve in Bruinisse wor den dit jaar ook nog deelauto's in Brouwershaven neergezet. Daar in samenwerking met Zeeuw- land, die een bedrijfsauto voor in de avonduren en weekenden be schikbaar stelt. Volgend jaar is het de beurt aan Renesse en Zierik- zee. Op Bruinisse is de financiering van beide deelauto's voor twee jaar rond. Met dank aan Wind- fonds Krammer dat jaarlijks rond de 43.000 euro beschikbaar heeft voor initiatieven in Bruinisse die bijdragen aan het dorp. Het windfonds draagt 27.000 euro aan de deelauto's bij. Natuurtocht Voorstelling Bevrijdingstaptoe vrijdag 4 oktober 2019 Subsidie voor CAS geschrapt De tijd dat alles en iedereen op Schouwen-Duiveland voor geld kon aankloppen bij het gemeen tehuis, is voorbij: de gemeente houdt de komende jaren minder geld over. Subsidies worden tegen het licht gehouden, inves teringen worden geschrapt. Concert at Sea krijgt helemaal niks meer. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Daniël Joppe, wethouder RILLAND Natuurmonumenten houdt zondag een na tuurtocht door het Ver dronken Land van Zuid- Beveland in Rilland. De tocht begint om 15.30 uur bij haven Rattekaai in Rilland en duurt tot 18.00 uur. Deelname kost acht euro, leden van Natuurmonumenten betalen vijf euro. Deel name voor kinderen kost zeven euro, leden Na tuurmonumenten en OERRR betalen vier euro. Aanmelden is ver plicht en kan via natuurmonumenten.nl/ agenda. GOES De theatervoorstelling Wie is bang is morgen te zien in De Mythe in Goes. Het verhaal is ge schreven door Tom La- noye en de spelers zijn Els Dottermans, Han Kerckhoffs, Dilan Yurda- kul en Tarikh Janssen. Aanvang 20.00 uur, De Mythe. Kaarten kosten 30 euro via zeelandtheaters.nl. VLISSINGEN In Vlissingen wordt mor gen een bevrijdingstap toe gehouden, ter gele- Wie is bang. foto lex de meester genheid van de viering van 75 jaar vrijheid en ter herinnering aan de Slag om de Schelde. Be langstellenden zijn om 19.30 uur welkom op het Stadhuisplein in Vlissin- gen. Kaarten kosten 15 euro in de voorverkoop en op de avond zelf 17,50 euro. Kaarten zijn te bestellen via management@ deltaband.nl. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Klaverjasen; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00 17.00 uur: Museum geopend; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00- 20.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; SCHARENDIJKE Finca Vrij, 09.00 uur: Ochtendyoga; ZIERIKZEE Bolle Dier en Tuin, 12.00-16.00 uur: Die rendagfestijn; Burgerweeshuis, 10.00-12.00 uur: Lezing 350e sterfdag van Rem brandt van Rijn; Eilandzorg de Wie ken, 09.30-10.30 uur: Langer fit voor om wonenden; FiZi, 10.30 uur: Veearts Maaike, 20.00 uur: CatVideo- Fest 2019; Galerie Yewel, 13.00-17.00 uur: Expositie Schilderijen Henrian Selten; Gebouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30 21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. Sjoerd de Jong van Duurzame Mobiliteit Zeeland geeft uitleg aan Walter Zierden over het gebruik van een elektrische auto. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49