Maximumsnelheid omlaag, minder vee, maar niet dit jaar al NIEUWS 3 Politie sluit meer aanhoudingen niet uit 350 man tegen drugsmaffia Vaccinatiegraad griep gestegen Een arrestatieteam heeft een verdachte opgepakt voor de moord op advocaat Derk Wiersum (44). De arrestatie vond plaats in een woning in Amsterdam. De arrestatie was dinsdagavond, maar de politie maakte de actie gis teravond bekend. De verdachte zit vast in volledige beperkingen, wat inhoudt dat hij alleen contact mag hebben met een advocaat. De politie verdenkt de man van betrokkenheid bij de do delijke schietpartij, maar het is niet duidelijk of het daadwerkelijk om de schutter gaat. Over de identiteit van de opgepakte verdachte wil de politie nog niets zeggen. ,,Het on derzoek is nog in volle gang en meer aanhoudingen worden niet uitgesloten", aldus de politie. Direct na de aanhouding is er on der leiding van een rechter-com- missaris een doorzoeking geweest in de woning. Wat er is aangetrof fen, is niet duidelijk. De Amsterdamse politie ver moedt dat de dader of daders van de moord een witte bestelauto ge bruikten als vluchtauto. Recher cheurs hebben 'hun uiterste best gedaan' om de witte bestelauto op te sporen. Dat is gelukt. Het gaat om een Opel Combo. Hiervan is vast gesteld dat die gestolen is en voor zien was van vervalste kenteken platen. Kenteken Volgens bronnen zijn in het busje sporen gevonden die naar de ver dachte hebben geleid. Het kenteken VN-927-V was aangebracht op de vluchtauto en het onderzoeksteam is op zoek naar mensen die de be stelbus hebben zien rijden of staan in Amsterdam/Almere of de omlig gende omgeving. De politie benadrukt dat er vanaf het moment van de moord 'onop houdelijk' een groot team van re chercheurs aan het werk is geweest. Justitieminister Ferd Grapper- haus noemt de arrestatie 'goed werk van de politie' en spreekt van 'positief nieuws'. Net als de politie wil Grapperhaus verder niets kwijt, omdat 'het onderzoek van politie en Openbaar Ministerie nog in volle gang' is. De 44-jarige Wiersum werd twee weken geleden bij zijn wo ning in Amsterdam-Buitenveldert op straat doodgeschoten. Hij stond kroongetuige Nabil B. bij in de Ma- rengo-strafzaak. Hoofdverdachte in die zaak, Ri- douan Taghi, wordt ervan verdacht achter een reeks liquidaties en po gingen daartoe te zitten. Ook wordt hij gelinkt aan de moord op Derk Wiersum. Tegen Taghi is een Euro pees opsporingsbevel uitgevaar digd. Dat maakt het kabinet zeer waar schijnlijk vandaag bekend, mel den Haagse bronnen. Gisteravond werd door de coalitiepartijen nog overlegd over de laatste details van de kabinetsbrief. De partijen zijn het er over eens dat een 'gerichte' verlaging van de maximumsnel heid en 'gerichte' inkrimping van de veestapel onvermijdelijk zijn om de stikstofuitstoot in Neder land te minderen. Hoewel het kabinet vandaag een signaal wil afgeven dat het 'Remkes' overneemt, blijven maatregelen nog wel tot eind dit jaar uit. De komende maanden moeten ministeries en provincies aan de slag om maatregelen in en rond natuurgebieden goed te on derbouwen. De coalitiepartijen willen geen maatregelen nemen zonder die onderbouwing. Waar nodig In elk geval komt er geen alge mene snelheidsverlaging. Vooral regeringspartij VVD wil dat auto's alleen langzamer gaan rijden in gebieden waar dat écht nodig is. Coalitiepartner CDA wil niets van een 'generieke' inkrimping van de veestapel weten: alleen in na tuurgebieden waar de stikstof neerslag uit de landbouw heel hoog is, zullen boerenbedrijven worden uitgekocht. DEN HAAG De politie wil geen aparte antidrugsbrigade die naast de bestaande politie gaat opere ren. De korpsleiding zet in op vier 'flexibele units' van in totaal zo'n 350 rechercheurs en specialisten om georganiseerde misdaad extra te bestrijden. Dat staat in het definitieve plan dat de korpsleiding van de Natio nale Politie aan minister Ferd Grapperhaus (Justitie) heeft voor gelegd, bevestigen ingewijden. Korpschef Erik Akerboom wil Daarvoor stelt het kabinet een 'substantieel' bedrag beschikbaar. Hoeveel geld precies, wordt van daag nog niet duidelijk. Eerst moet de komende maanden pre cies worden uitgerekend waar het nodig is om maatregelen te ne men en wat die kosten. Waar schijnlijk gaat het om enkele mil jarden euro's. Op dit moment liggen duizen den bouwprojecten in Nederland stil, nadat de Raad van State een streep zette door de stikstofregel geving van de overheid. Om te voorkomen dat dat nog maanden zo blijft, wil het kabinet de wet aanpassen en 'intern salderen' weer toestaan. Daarbij wordt een Kabinet volgt advies van Remkes over stikstof grotendeels op bouwproject zo aangepast dat de stikstofuitstoot per saldo vermin dert of gelijk blijft. Dat kan door bijvoorbeeld huizen energieneu traal te maken of door elektrisch vervoer te gebruiken. Dit is alleen een oplossing voor kleinere bouwprojecten, niet voor grotere projecten Oud-minister Johan Remkes adviseerde ook om de miljarden subsidies voor biomassacentrales te 'heroverwegen'. Gisteren bleek dat de Europese koepel van we tenschappers die subsidies 'weg gegooid geld' noemt. Het kabinet neemt hier in de brief van vandaag nog geen stand punt over in, maar minister Wie bes (Economische Zaken) gaf gis teren nog aan dat dit deel van het advies indruist tegen het kabi netsbeleid. »15 beslist niet dat er een aparte 'FBI- of DEA-achtige' eenheid in het leven wordt geroepen. De teams moeten met de Nationale Recher che en lokale eenheden gaan ope reren en aandacht besteden aan internationale drugshandel, het afpakken van crimineel vermogen en het tijdig signaleren van jonge criminelen die carrière willen maken. Het plan was al in de maak, maar kreeg een flinke injec tie als gevolg van de moord op ad vocaat Derk Wiersum.P11 3 dagen Drenthe Ontdekken vrijdag 4 oktober 2019 Derk Wiersum werd op 18 september doodgeschoten. De vluchtauto, een Opel Combo, is nu gevonden. FOTO'S MAARTEN BRANTE POLITIE Verdachte gepakt in moordzaak van Derk Wiersum Sebastiaan Quekel Amsterdam Het kabinet neemt het advies van oud-minister Remkes voor de aanpak van de stikstofcrisis grotendeels over. Dat betekent dat de maximumsnelheid op een aantal wegen omlaag gaat en dat de veestapel rond na tuurgebieden wordt verkleind. Wat er precies gebeurt, wordt rond de jaarwisseling duidelijk. Peter Winterman Den Haag DEN HAAG Voor het eerst in tien jaar is er weer een stijging van het aantal mensen dat zich heeft laten vaccineren tegen de griep. Dat meldde staatssecreta ris Blokhuis (Volksgezondheid) gisteren aan de Tweede Kamer. In 2018 liet 51,3 procent van de mensen die werden opgeroepen wegens een grotere kwetsbaar- heid voor de ziekte zich vaccine ren. In 2017 lag dat percentage nog op 49,9. Dit is de eerste stij ging sinds 2008. ,,Dit is goed nieuws", zegt Blokhuis. ,,Het is een kleine stap, maar wel een stap in de goede richting als je je bedenkt dat ruim 50.000 meer mensen de prik hebben opge haald dan het jaar ervoor." VOORDEEL VRIJDAG Fletcher Wellness-Hotel De Hunzebergen 2 x overnachting inclusief ontbijt 1 x heerlijk hoofdgerecht 1 dag toegang tot Beauty Wellness Center Informatiepakketje Gratis WiFi en parkeren Aankomst t/m 29-02-2020 FLETCHER ®HOTEIS WWW.FLETCHER.NL/VRIJDAG 0347-750 490

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3