II Wonen aan de kust is gezonder Geen erfpacht bij kleine huisjes in Goes 9 PROMOVENDUS HZ NOMINATIE VOOR RAAK-AWARD HZ-promovendus Jildou Schotanus (28) is met haar onderzoek Meerwaarde met Mosselen genomineerd voor de RAAK-award, een prijs voor toonaangevend praktijkonderzoek van hogescholen in Nederland. Het is de eerste keer dat de HZ in de finale van de RAAK-award staat. De winnaar krijgt 10.000 euro. Schota nus is aangenaam verrast door de nominatie. ,,Zeker. Er zijn 24 on derzoeksprojecten ingezonden en van de zes finalisten is mijn on derzoek het enige met een ecolo gisch karakter. Bovendien is het leuk dat de HZ voor de eerste keer de finale haalt." De promovendus 'bouwen met natuur' uit Sint Philipsland onder zoekt al vier jaar of de aanleg van droogvallende mosselbanken in de Oosterschelde drie verschil lende, ogenschijnlijk tegenstrij dige doelen kan dienen. Gaan zulke mosselbanken de zandhon- ger in de zeearm tegen? Ten tweede: helpen ze de natuur voor uit? En ten derde, vormen zulke mosselbanken mogelijk een ren dabele productielocatie voor mos selkwekers? Schotanus hoefde niet alles in haar uppie te doen. Bij het onder zoeksproject zijn Rijkswaterstaat, onderzoeksinstellingen NIOZ, Imares en Deltares, Natuurmonu menten, ARK Natuurontwikke ling, Wereldnatuurfonds en de be- drijven Roem van Yerseke en Cees Otte (BRU14) betrokken. Verder betaalt de Nederlandse Organisa tie voor Wetenschappelijk Onder zoek via het Regieorgaan SIA eraan mee. Perceel gehuurd De Oosterschelde telt nauwelijks nog geheel droogvallende mossel- banken. In het natuurgebied mag je er echter niet zomaar eentje aanleggen. Schotanus: ,,Daarom hebben we een hectare groot mos selperceel bij Viane voor de kust bij Ouwerkerk gehuurd. Daar heb ben we 8000 kilo piepjonge mos seltjes op aangebracht, afkomstig van de hangcultuur van Cees Otte. Het werk is grotendeels met de hand en de voeten in het slik ge- daan. Na vier jaar is de hoeveel heid mosseltjes bijna verdrievou digd. Er ligt nu een bank met 32.000 kilo mosselen." Een droogvallende mosselbank breekt golven Wat ze onder meer wilde weten, is of het mosselbroed de golfslag kan weerstaan, in hoeverre de bank erosie van zandplaten en dijkvoeten tegengaat en of de mosseltjes niet worden opgepeu- zeld door krabben. ,,Wat we zien, is dat droog gelegen mosselzaad een dikkere schelp en sterkere baarddraden ontwikkelt. Daardoor ontstaat een hechte structuur die als golfbreker fungeert. Golfslag is eigenlijk het grootste probleem. Om te voorkomen dat losgeraakte mosseltjes wegspoelen, hebben we hekjes geplaatst. Dat werkt best goed. De mosselbank is intact gebleven en de hekjes houden ook krabben op afstand." Het onderzoeksproject loopt nog tot februari 2020. Over de voorlopige resultaten van de 'proeftuin' is Schotanus tevreden. ,,Een droogvallende mosselbank breekt golven, waardoor erosie aan dijken afneemt. Daardoor hoeven minder frequent dijken te worden hersteld. Daarnaast neemt de rijk dom aan dieren op de mosselbank toe. Allerlei waterdieren kunnen zich tussen de mosseltjes ver schuilen. Wat de mosselsector er commercieel aan heeft, is nog on duidelijk. Je kunt het mosselzaad niet wegvangen, want dan ver zwak je de mosselbank. Het vereist verder onderzoek." Wat is nu de volgende stap? ,,Het zou geweldig zijn als we dit experiment kunnen opschalen en uitbreiden naar bijvoorbeeld de Roggenplaat die binnenkort wordt opgespoten." Helemaal als een verrassing komt het niet. Domburg en Cadzand hebben al de status van 'heilzame badplaats'. En dat uitwaaien op het strand het hoofd leeg maakt en rust geeft, komt ook niet uit de lucht vallen. Maar het kan nu ook met cij fers gestaafd worden. Uit een studie van de universiteit van Exeter blijkt dat wie op minder dan een kilometer van de zee woont 22 procent minder kans heeft op mentale gezondheidspro blemen dan wie op minstens 50 ki lometer van de kust woont. Aan het onderzoek, dat deze week werd ge publiceerd in wetenschappelijk tijdschrift Health and Place, werkten In Engeland heeft een op de zes mensen te maken met angsten en depressies bijna 26.000 mensen mee. Daarmee is het een van de meest gedetail leerde onderzoeken ooit naar de welzijnseffecten van leven dicht bij zee. Bij arme gezinnen is het effect het grootst. ,,Na rekening te hebben gehou den met andere gerelateerde facto ren, bleek uit het onderzoek dat wonen in grote dorpen en steden in de buurt van de kustlijn van Enge land verband houdt met een betere geestelijke gezondheid", is een van de conclusies. In Engeland heeft een op de zes mensen te maken met angsten en depressies. Stoornissen Volgens de wetenschappers draagt het onderzoek bij aan het toene mende bewijs dat leven dicht bij de zee de gezondheid en het welzijn kan verbeteren. Dr. Jo Garrett, die het onderzoek leidde, stelt dat ar mere huishoudens die dicht bij de kust wonen minder symptomen van psychische stoornissen erva ren. De gemeente Goes gaat de grond aan de Tiendendreef waarop in de toekomst zogeheten 'tiny houses' komen niet in erfpacht uitgeven. ,,Dit past niet bij het concept'', zegt wethouder Derk Alssema. Aan de Tiendendreef kunnen bij wijze van proeftien tot vijftien kleine huisjes komen. De afgelo pen tijd heeft de gemeente daar met belangstellenden over ge sproken. Zij gaven aan dat ze erf pacht geen fijne constructie vin den. ,,Bij erfpacht betalen ze niet al leen een jaarlijkse canon, maar moet aan het begin ook de btw over de waarde van de grond in één keer worden betaald", legt Alssema uit. ,,Dat is best veel geld. Wij zien in dat dit niet strookt met de wens om klein en goedkoop te willen wonen." Er wordt nu gekeken naar een constructie waarbij de eigenaren van een tiny house de grond als het ware gaan huren. Wanneer de eerste huisjes gebouwd gaan wor den, is nog niet duidelijk. Hoewel de tiny houses er in principe voor tien jaar mogen komen, heeft de gemeente potentiële bewoners al wel toegezegd dat ze na die tijd mogen blijven als het een succes blijkt te zijn. vrijdag 4 oktober 2019 Mosselbank voor meerdere doelen Frank Balkenende Vlissingen Jildou Schotanus doet onderzoek naar de effecten van droogvallende mosselbanken op dijken, de natuurwaarden en voor de mossel sector. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Jildou Schotanus De winnaar van de RAAK-award wordt 14 november op het SIA- congres in Nieuwegein bekend gemaakt. Eigenlijk wisten we het al een beetje, maar nu is er ook weten schappelijk bewijs: Mensen die dicht bij de kust wonen, zijn mentaal gezonder. Goed nieuws voor de Zeeuwen dus. Maurice Steketee Vlissingen Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37