Wel of geen officiële vindplaats? Gapinge kiest voor dansende meisjes Alberthgaynio Lucia (14 jaar, 2 vmbo) Jearayno James (14 jaar, 2 mavo) Brandon van Boven (14 jaar, 2 vmbo) 7 KONINKRIJKSSPELEN BONAIRE Drie leerlingen van Scheldemond College in Vlissingen, de teamleider vmbo/mavo en een begeleider van Alleen jij bepaalt wie je bent' vertrekken zondag naar Bonaire om deel te nemen aan de Koninkrijksspelen. Jearayno James, Brandon van Bo ven en Alberthgaynio Lucia (allen 14) zijn uitverkoren als spelers van het Nederlandse voetbalteam. Op Bonaire spelen volgende week ook nog twee honkbalteams en twee basketbalteams namens Neder land. Ze doen mee aan de Konink- rijksspelen, waaraan behalve Ne derlandse ploegen ook teams van Bonaire, Sint Maarten, Curasao en Aruba deelnemen. De spelen zijn opgezet door Laureus Nederland, een organisa tie die jongeren de mogelijkheid biedt te sportenom ze een zetje te geven. Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau en enkele bekende voetballers en scheidsrechters zijn beschermheer. Onder het motto 'Alleen jij bepaalt wie je bent', geeft een begeleider-coach trai ningen bij bestaande sportclubs. Youri Nijsse gaf als voormalig eer- ste-elftalspeler van VC Vlissingen trainingen aan een groep leerlin gen van het Scheldemond College. Als afgestudeerd CIOS-man wilde Nijsse de jongens beter le ren voetballen. ,,Maar samenspe len en oog hebben voor elkaar is nog belangrijker voor Alleen jij be paalt. Jongens van deze leeftijd die lekker sporten in plaats van rond hangen of achter de playstation zitten. Daar doen we het voor." Het beeld van twee dansende meisje met opwaaiende plooirok jes siert volgend voorjaar het dorpshart van Gapinge. Het is ge kozen door de dorpsbewoners. ,,Een vrolijk beeld dat ook de hechtheid van de dorpsgemeen schap symboliseert", duidt Katrin Ginsberg de keuze. Zij is voorzitter van de Kunst Adviescommissie van de gemeente Veere. Het 3,60 meter hoge aluminium beeld wordt betaald uit het gemeente- potj e Kunst in de openbare ruimte. De meisjes dansen straks op een molensteen als sokkel. In totaal meldden 78 kunste naars zich aan voor dit project dat december vorig jaar begon. Vier van hen bezochten het dorp en maakten een ontwerp. De com missie en vertegenwoordigers uit het dorp selecteerden twee beel den. Die werden voorgelegd aan het dorp tijdens een vergadering van de dorpsraad. Ginsberg: „Opdracht was een beeld te maken voor een vrijge vochten en stoer, klein dorp met een sterke gemeenschapszin. Dit beeld straalt dat uit. We bekijken nu waar het komt te staan. Het is de bedoeling dat het volgend voor jaar klaar is." De kosten van het beeld zijn 34.000 euro. Vlissingen De gemeente deed aangifte tegen twee Vlissingers voor het illegaal opgraven van archeologische res ten. De gemeente vroeg de politie nog of aangifte zin had. Die ant woordde bevestigend, aldus het college. Amateurarcheologen Peter Hendrikse en Del van der Linden werden op 25 juli door de politie rechter in Middelburg vrijgespro ken van het schenden van een ar cheologische vindplaats. Het Openbaar Ministerie liet blijken dat de gemeente Vlissingen de kwestie overtrokken had. De politierechter oordeelde dat er formeel geen sprake was van een oudheidkundige vindplaats, toen Van der Linden en Hendrikse in april 2018 de blootgespoelde resten van een tweehonderd jaar oud wrak onderzochten. Het wrak is sinds 2007 bekend bij de gemeente en de Walcherse Archeologische Dienst. Het spoelt af en toe bloot, maar voor onder zoek was geen geld. Volgens het college is het wrak in 2008 al in de landelijke database Archis3 van de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed gemeld. De gemeente was in juli niet bij de behandeling van de strafzaak, maar had dat beter wel kunnen zijn, meent het college nu. Het wacht de toelichting van de politierechter op het vonnis af. Fotocursus Grote meesters in de fotografie Fotoatelier vrijdag 4 oktober 2019 Sporten, en dan niet op de Playstation René Hoonhorst Vlissingen ,,Ik speel al bij VC Vlissin gen. Op het middenveld of als buitenspeler. De trai ningen voor de Konink rijksspelen waren anders dan voor de club. We speelden veel partijtjes, waarbij het er vooral om ging dat we goed samen speelden. En als de trai ningen goed gingen, kre gen we taart of snoep. Dat was ook leuk. Ik ben al op Curagao ge weest en vind het mooi dat we nu naar Bonaire gaan. Het is fantastisch dat we leuke wedstrijden kunnen spelen, ook tegen teams van Bonaire, Sint Maarten, Aruba en Cura- gao." ,,Ik ben van VC Vlissingen naar RCS gegaan om in een nog beter team te voetballen. Ik ben verdedi ger, meestal rechtsback. Door de trainingen van Youri heb ik nog beter leren samenspelen. Ik ben blij dat ik dat ook heb laten zien en me goed heb gedragen, zodat ik nu met Alberthgaynio en Brandon ben uitgekozen voor het Koninkrijkselftal. Het is natuurlijk hartstikke leuk om in een Neder lands team te spelen tegen jongens van de ei landen. Maar ik vind het heel mooi dat we op Bo naire leuke dingen gaan doen als snorkelen en een waterpretpark bezoeken. Ik heb er heel veel zin in." ,,Ik voetbalde nog niet voordat de clinics voor de Koninkrijksspelen begon nen. Maar ik heb heel veel plezier in het voetballen gekregen door de trainin gen en ga binnenkort bij VC Vlissingen voetballen. Ik sta liever op het veld dan in het doel, maar op welke positie ik op het veld moet staan, maakt me niet zo veel uit. Ik leer nog echt voetballen en ik vind het samenspelen heel leuk. Ik hoor niet bij de beste voetballers, maar ik mag wel mee naar Bonaire. Omdat ik bijna al tijd op de training was, op tijd kwam, goed samen speelde en altijd mijn best doe. Ik kijk uit naar de wedstrijden." FOTO'S RUBEN OREEL Annemarie Zevenbergen Gapinge Het oude scheepswrak op het strandje bij de Oranjemolen in Vlissingen staat volgens de ge meente wel degelijk op een lijst van de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed. De gemeente heeft spijt dat het geen verte genwoordiger heeft gestuurd naar de behandeling van de strafzaak tegen twee amateu rarcheologen om dat duidelijk te maken. Dat meldt het college de raad na vragen van de VVD. Start 31 oktober 2019: 6 avonden, locatie Middelburg Meer info en inschrijven: www.karindenboer.nl Karin den Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35