Wetenschapsdag daagt kinderen uit Bedrijven overtreden milieu- en bouwregels 5 GOES LICHTFESTIJN VESTE VERLICHT Hoewel het evenement nog drie dagen duurt, liep Goes gisteren al massaal uit voor het lichtspektakel Veste Verlicht. Het festijn mag dan net zijn begonnen, de orga nisatoren denken al na over een volgende editie. ,,Goes Lichtstad, waaraan ook de andere vesten meedoen, zou dat niet mooi zijn?'', fantaseert Anne- lies Baarends, één van de drij vende krachten achter het evene ment. ,,Ik weet niet of het haalbaar is, maar we denken er serieus over na.'' De stichtingen Rondom De Ste nen Brug en StichtLicht en ruim tien kunstenaars hebben de Goese Oostvest weer omgetoverd in een sprookjesachtige omgeving. Hoe wel het thema 'Goud' is, worden bezoekers verrast met een zee van kleuren. ,,Veel meer dan de vorige keer hebben we nu de huizen en het water erbij betrokken'', zegt Baarends. ,,In het water is meer te zien en alle omwonenden van de veste hebben geel crêpepapier ge kregen met het verzoek dat op de bovenverdieping achter het raam te plakken en het licht aan te doen. Heel simpel, maar zie het resul taat.'' Veste Verlicht vindt voor de derde keer plaats. De eerste keer was ruim twintig jaar geleden. De tweede editie was twee jaar gele den, tijdens het themajaar Goes- Azië. Het spektakel duurt nog tot en met zondag. Vanavond is er on der meer een lampionoptocht. Bij een grote controle op bedrij venterrein Oostpolder in Krab bendijke hebben de gemeente Rei- merswaal en RUD Zeeland meer dere overtredingen op het gebied van bouw- en milieuwetgeving geconstateerd. De Belastingdienst onderzoekt ook enkele zaken die aan het licht zijn gekomen. Bij de controle waren ook de douane - die accijnsgoederen on der de loep nam - en de politie pre sent. De agenten waren er onder meer voor de veiligheid van de in specteurs en controleerden ook het in- en uitgaande verkeer op de Oostpolder. Aanleiding waren vol gens de gemeente 'gegevens bij de betrokken instanties'. Daar naast hebben de diensten afge sproken vaker bedrijven tijdens gezamenlijke controles te bezoe ken. In mei gebeurde dat op De Poort in Rilland, daar richtte de ac tie zich op één bedrijf. De inspecteurs bezochten negen adressen. Burgemeester José van Egmond: ,,Met deze actie willen we bereiken dat de bedrijventer reinen in de gemeente Reimers- waal gezond en veilig zijn en blij ven. Wij gunnen eerlijke bedrijven alle ruimte om te ondernemen en klanten en bezoekers op een goede manier te kunnen ontvangen." Daarvoor houden ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland en tv- programma Het Klokhuis een speci ale Klokhuis Meet Up voor kinde ren van 10 tot en met 13 jaar. Enkele deskundigen zullen uitleg geven over de zelfrijdende auto en de kin deren uitdagen hun eigen mening te vormen. Er zijn twee van die ge spreksrondes, om 12.00 en om 14.00 uur. Per keer kunnen maximaal vijftig kinderen meedoen. Presen tatrice Sosha Duysker van Het Klok huis leidt de gesprekken. Meevaren Kinderen die liever niet praten maar doen, kunnen zich uitleven met allerlei workshops en proefjes waarbij ze zelf aan de slag mogen. Meevaren op een schip maar dan niet echt, maar door een speciale bril op te zetten die de werkelijk heid nabootst, een virtual reality bril van scheepswerf Damen in Vlissingen. Het thema van de Wetenschaps dag sluit aan bij dat van de Kinder boekenweek: Reis je mee. Vandaar dat verschillende activiteiten ver- band houden met rijden en varen. Toegang tot alle activiteiten is gra tis. De Wetenschapsdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Tegenlicht Overigens kunnen ook ouders meepraten over de zelfrijdende auto. Dat kan dan weer niet tijdens de Klokhuis Meet Up, die alleen voor kinderen is, maar wel tijdens de Tegenlicht Meet Up die een paar dagen later plaatsvindt, namelijk op dinsdag 8 oktober van 19.30 tot 21.00 uur. Ook deze bijeenkomst is in de ZB in Middelburg. Gasten zijn onder anderen Ron de Bruijn, adviseur Clean Smart Mobility van Provincie Zeeland, en Jeffrey Kutterink, journalist van de PZC en vlogger over autonoom rij den. vrijdag 4 oktober 2019 Oostvest oogt sprookjesachtig Rob Paardekam Goes De Goese couturier David Laport voorzag het Ceresbeeld van Wethouder Derk Alssema opende gisteravond het lichtspektakel een passende outfit. aan de Goese Oostvest. Joeri Wisse Krabbendijke Je kunt je eigen bootje op zonne-energie bouwen, rijden in een mini-Tesla en allerlei proef jes doen. Maar heb je goede ideeën over de techniek van de toekomst, dan mag je op de We tenschapsdag die zaterdag plaatsvindt in de ZB in Middel burg ook meepraten over: de zelfrijdende auto. Maurits Sep Middelburg Inspiratie voor Veste Verlicht deze editie is de Gouden Eeuw, die nu overal in het land herdacht wordt. fotos marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33