Straks happen we naar adem Veertien kandidaten Kapelse ambtsketen Even baas over andermans Haasje Agenten rennen harder dan vluchtende dealer 2 DIERENDAG OPPASSERVICE A Commentaar Het kabinet heeft er een probleempje bij. Dat van de luchtvluchtelingen. Het is bekend dat Nederlanders wel eens verhuizen voor de frisse lucht. Maar uit een onder zoek van het Longfonds is af te leiden dat het om een groot aantal mensen gaat. Den Haag zal dus niet alleen maatregelen moeten nemen tegen de opwarming van de aarde en tegen de effecten van te veel stikstof op de natuur. Er komt een nieuwe taak bij, de meest urgente van allemaal: de zorg dat alle Neder landers gezonde lucht kunnen inademen. Niet alleen de men sen met ademhalingsproblemen. De ernst van de situatie lijkt nog niet doorgedrongen tot dit kabinet. Haagse bronnen melden dat Rutte-III het advies voor het terugdringen van stikstof van de commissie Remkes gro tendeels overneemt. Dat lijkt heel wat. Maar het is een druppel op de gloeiende plaat. We zijn er niet met het uitkopen van boeren bij natuurgebieden en met hier en daar een beperking van de maximumsnelheid. Om Nederland leefbaar te houden is veel meer nodig. Komt het hier ook zover dat iedereen in de grote steden en in de om geving van industrieën de hele dag een mondkapje op heeft? Moeten we wachten tot longpatiënten de regering via de rech ter tot echte actie dwingen? Na het Urgenda-arrest over het recht op bescherming tegen de klimaatverandering en na de stikstofuitspraak van de Raad van State zou dat een nieuwe, nog grotere schande zijn. Om Nederland leefbaar te houden is veel meer nodig dan het lijstje van de commissie Remkes KAPELLE Vier vrouwen en tien mannen willen burgemeester van Kapelle worden. Ze hebben gesolli citeerd op de vacature die een maand geleden voor de tweede keer werd opengesteld. De eerste keer concludeerde de vertrouwenscommissie van de ge meenteraad dat er tussen de 25 sol licitanten geen geschikte kandidaat zat. Waarnemend burgemeester Huub Hieltjes bleef om die reden langer op zijn post. De veertien mensen die nu een gooi doen naar het burgemeester schap van Kapelle variëren in leef tijd van 36 tot 60 jaar. Negen solli citanten zijn werkzaam of hebben ervaring in een politiek-bestuur- lijke functie. Twaalf mensen heb ben op dit moment (ook) een be trekking in het bedrijfsleven of een maatschappelijke functie. De solli- ALMANAK En weg is hij, hond Willem. In de verte heeft hij in de polder een stelletje hazen gezien. In sneltreinvaart gaat hij erachter aan. De hazen stuiven uiteen. Zal hij het redden of niet? Je weet het maar nooit. Zijn baas maakt zich ernstig zorgen. Was hij maar niet zo dom geweest citanten zijn lid van VVD (2), D66 (2), CDA (2), PvdA (2) en CU (1). Andere kandidaten zijn partijloos of het is niet bekend van welke par tij ze lid zijn. Minder animo voor tweede sollicitatieronde eerste burger Het is de bedoeling dat de nieuwe burgemeester in januari wordt geïnstalleerd. Er zijn nu een stuk minder kandidaten dan de vorige keer en ook in vergelijking met Noord-Beveland: daar solliciteer den onlangs 36 mensen naar het burgemeesterschap. Willem los te laten lopen. Er zit niet veel anders op dan ook de polder in te trekken. Willem is nergens meer te zien tussen de suikerbietenplanten. Een paar honderd meter van de weg ligt hij aan een slootkant, zijn hele lichaam trilt van het hijgen. Willem is zelf het haasje. Drie finalisten prijs Familiebedrijf Brand in huis aan de Begonialaan Aan de Begonialaan in Vlissingen heeft gister avond brand gewoed in een twee-onder-een- kapwoning. De brand brak even voor zessen uit op de eerste verdieping. Rond kwart over zes gaf de brandweer het sein 'brand meester'. Op de eerste verdieping is zowel brand- als rook schade, op de begane grond is er rook- en wa terschade. Ook bij de buren is rook- en water schade. Er zijn geen ge wonden gevallen. Voor de bewoners wordt tijdelijke woonruimte gezocht. Stichting Salvage helpt de getroffen bewoners. Goes Vertoning docu over hospice Petbnb.nl koppelt mensen die een oppas voor hun hond zoeken, aan 'hondenmensen' die met alle liefde even voor baasje spelen. Alleen zijn er van die laatste categorie te weinig in Zeeland, weet Charlotte van Dedem van Petbnb. Petbnb presenteert zichzelf als al ternatief voor kennels, uitlaatser- vices en pensions. Charlotte van Dedem van Petbnb: ,,Onze oppas sers mogen een vergoeding vragen - meestal iets tussen de 5 en 25 euro per dag, afhankelijk van de oppas en van de hond. De insteek is niet dat mensen er genoeg mee verdienen om van te leven. Wat wij willen, is mensen samenbrengen die dol op honden zijn en zo nu en dan op de hond van een ander willen passen of een oppas nodig hebben. Denk aan een vakantie, tijdelijke onder steuning omdat je bijvoorbeeld een tijdje op krukken loopt. Of een hondenbaasje dat wat ouder wordt en niet zo vaak en lang meer met de hond kan lopen." Uitrazen De meest succesvolle oppassen - van de bijna 2500 in heel Nederland - hebben het razend druk. „Som mige ontvangen dagelijks drie of meer honden. Dat zijn mensen die veel ervaring hebben met honden en vaak beschikbaar zijn. Daarvan zouden we er in Zeeland graag meer hebben", aldus Charlotte. De Souburgse Lisette Prevo is, De politie zag de man, die bij de agenten bekend was, om 17.00 uur rijden in een opvallend dure auto. In dat voertuig vondt de politie een weegschaal met restjes harddrugs, hennep en een flink bedrag aan contant geld. Hoe hij daaraan kwam, kon de verdachte volgens de politie niet goed verklaren. Reden voor de agenten om de man aan te houden op verdenking van drugs handel. Ervandoor Dat ging niet zonder slag of stoot, want de Middelburger ging er te voet vandoor. De agenten wonnen het hardloopwedstrijdje door Dau- wendaele: ze konden de verdachte in het Rustenburgplantsoen alsnog aanhouden. Tijdens zijn vlucht gooide de man ook nog een zakje met cocaïne en heroïne weg, maar agenten zagen dat en namen het in beslag. Ook de auto van de man is in beslag genomen. In het voertuig wordt onderzoek gedaan. De Mid delburger zit vast. net als haar man, met honden op gegroeid. ,,Thuis hadden we vroe ger een bouvier, de ouders van mijn man hebben een Rhodesian ridge- back, net zo'n hond als onze Con nor. We hebben een tijd zelf geen hond gehad. Nu onze oudste 15 is, hebben de kinderen minder zorg nodig en is er meer tijd voor een hond. Connor is nu zes maanden oud, net puppie-af. Het wordt een grote hond, tot zo'n zeventig centi meter schofthoogte. Rhodesian rid- gebacks hebben veel beweging no dig. Een keer of vier een blokje rond voor een plasje en daarnaast zeker een uur uitrazen aan het strand of in het bos." Lisette werkt een paar ochtenden per week in de zorg. „Dan heb ik soms een oppas no dig, voor 4 a 5 uur. We heb ben er nu een waar over we heel tevreden zijn. Ze gaat goed met hem om en dat is fijn, want je wil je hond niet verknipt te rugkrijgen natuurlijk." Patrick Repi staat sinds vorig jaar ingeschreven als vrijdag 4 oktober 2019 II Tip? redactie@pzc.nl GOES Verpakkingsspecialist Budelpack in Poortvliet, schilder- en stukadoors- bedrijf Wilhelm BV in Zaamslag en vleeswaren- bedrijf Wilthagen BV in Tholen strijden om de titel Zeeuws Familiebe drijf van het Jaar 2019. Volgens Zuidwest Busi ness, dat de verkiezing organiseert, vergroten de drie finalisten de leef baarheid in Zeeland. Dat is het thema van de prijs dit jaar. Inzendingen zijn dan ook beoordeeld op de vraag in hoeverre zij maatschappelijk betrok ken zijn en tegelijkertijd de BV Zeeland verster ken. VLISSINGEN Hospice Het Clarahofje in Goes vertoont zater dag 12 oktober in de Vredeskerk op het Van der Vegtplein de docu mentaire 'Er mot hele maal niks'. Die dag wordt wereldwijd de aandacht gevestigd op het belang van pallia- tieve zorg, dat is de zorg die wordt gegeven als er geen genezing van ziekte meer mogelijk is. De documentaire van 50 minuten wordt vertoond om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur. Na afloop is er gelegenheid tot na praten met een kop kof fie of thee. De toegang is gratis. Ondine van der Vleuten Vlissingen Een 25-jarige Middelburger zit sinds woensdag vast op verden king van drugshandel. Agenten pakten de vermeende dealer op in de Roozenburglaan in Middel burg. Martijn de Koning Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30