Zwarte Piet Therapeuten healing vervolgd voor doodslag Poep op parkeerplaats Rilland na sluiten wc's 2 WENDY WAGENMAKERS Column DE STELLING Vandaag: Een huisdier maakt het leven leuker Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters BIJNA t NEDERLANDERS DENKT DAT AARDE PLAT IS 368 wietplanten in flat, bewoner opgepakt Drie Klauwen nog een nacht dicht MIDDELBURG Middelburger probeert met vals geld te betalen Vorige week woensdag kwam de man om het leven bij een healing sessie van Iboga Farm in IJzendijke. Hij bezocht een drie dagen durende Warrior Retreat, waarbij deelne mers via meerdere ceremonies met 'plantmedicijnen' innerlijke groei proberen te bereiken. De organisa toren gebruikten daarbij onder meer de hallucinerende - en in Nederland verboden - drank ayahuasca. De twee therapeuten en een be zoeker werden kort na het overlij den opgepakt. Het Openbaar Minis terie (OM) verdenkt ze alle drie van doodslag. De bezoeker, een 37-jarige man uit Groot-Brittannië, werd af gelopen vrijdag vrijgelaten. Afgelo pen maandag kwam een 35-jarige organisator uit Terneuzen onder voorwaarden vrij. Hij mag tot de zaak voorkomt geen 'bewustwor dingsprocessen' meer aanbieden. Beiden blijven wel aangemerkt als verdachten. De andere therapeut, een 36-jarige Terneuzenaar, zit nog vast. Hij zou het grootste aandeel hebben in de zaak. Het OM wilde alle drie de ver dachten langer vasthouden. ,,Reden daarvoor is dat nog veel onduidelijk was. Het is een ernstig feit, want er is iemand overleden", zegt OM- woordvoerder Martine Pilaar. Daar naast is volgens haar sprake van een geschokte rechtsorde, vooral in de 'healingwereld'. De vrijlating van de verdachten zou kunnen zorgen voor maatschappelijke onrust, aldus Pi laar. Beide therapeuten zijn flink aan geslagen. ,,Het heeft een grote im pact als iemand in je armen over lijdt", zegt advocaat Alfons Bals die de inmiddels vrijgelaten organisator verdedigt. Hetzelfde geldt voor de therapeut die nog steeds vastzit. ,,Hij Dodelijk slachtoffer healing IJzendijke is man (34) uit Oudewater vindt het verschrikkelijk", zegt ad vocaat Jos Wouters. ,,Het is niet niks als er iemand overlijdt en je ineens in de cel zit." Zowel de advocaten van de thera peuten als advocaat Martijn Kalle die de bezoeker verdedigt, willen nog niet inhoudelijk reageren op de aan klacht. ,,Het OM zet nu hoog in, maar ze zullen het ook breder trek ken door ze bijvoorbeeld ook dood door schuld of nalatend handelen ten laste te leggen", zegt Bals. Ze wachten eerst de definitieve uitsla gen van het toxicologisch onderzoek af. Tot die tijd blijft de precieze doodsoorzaak onduidelijk. Stank, uitwerpselen en wc-papier: de parkeerplaatsen 't Scheld en Het Rak langs de A58 bij Rilland zijn al leen maar viezer geworden sinds de toiletten enkele weken geleden ge sloten zijn. Hoewel grote gele borden langs de snelweg aankondigen dat de wc's op de terreinen buiten gebruik zijn, doen veel passanten er toch hun be hoefte. Rijkswaterstaat, die het ter rein beheert, zit met de handen in het haar. ,,Het terrein is inderdaad vies", zegt woordvoerder Edwin de Feijter. ,,Dat komt door het gedrag van mensen. We gaan ons bezinnen op wat we hiertegen kunnen doen. In elk geval komen de toiletvoorzie ningen niet meer terug." De vaste toiletten op het parkeer terrein functioneerden al een tijd niet goed, door een probleem met de vuilwaterfilters. Weggebruikers noemden in deze krant de parkeer plaats vies en triest. Afgelopen zo mer werden tijdelijke wc's geplaatst. Daarnaast maakte Rijkswaterstaat de voorzieningen vaker schoon. Het terrein bleef vies en er werden ver nielingen gepleegd. Rijkswaterstaat besloot daarom de toiletten hele maal weg te halen. Dat gebeurt voor het toeristenseizoen van 2020. Hotel de Tippe incl. 2 dagen toegang tot De Zwaluwhoeve jaar maar eens meeneem naar de intocht in Middelburg. Het zal er lekker rustig zijn. Dan schilder je hem toch paars? Vinden die kinders nog leuk ook En ja hoor, daar is-ie weer: de gedateerde foto van tot Zwarte Piet beschilderde Georgina Verbaan. Gevolgd door een slecht gephotoshopte Sylvana Simons in pietenpak. En alle le lijke memes van pagina's met na men als Nederland Mijn Vader land en Zwarte Piet Moet Blijven met erachter duizend uitroepte kens. Vroeger waren het de peperno ten in de schappen van de super markt die je eraan herinnerden dat december weer in aantocht was, tegenwoordig is dat het zwartepie- tengezeur. Ik heb het de afgelopen jaren allemaal langs me heen laten gaan. Geen artikel gelezen, en ze ker niet de reacties eronder. Zodra een debat wordt gekaapt door xe- nofobe haters, haak ik namelijk af. draait, dat onze traditie wordt af gepakt door mensen 'die niet van hier' zijn? Dat 'wij' ons aan 'hun' moeten aanpassen in plaats van andersom. Capputulatie, schreef iemand in kapitalen, door verra ders van het Nederlandse erfgoed. waaróm Zwarte Piet per se zwart moet zijn. Cultuur is kletskoek. Cultuur verandert immers voort durend, en dat is maar goed ook. Omdat kinderen anders hun buur man herkennen, klinkt het vervol gens. Dan schilder je hem toch paars? Vinden die kinders nog leuk ook. En ook roetvegen vallen in de smaak, weet ik inmiddels uit ervaring. Zolang ze maar peperno ten krijgen. van de intocht in Brouwershaven, vond ik de Zwarte Pieten ineens ook wel erg zwart. Het kwartje viel: heel begrijpelijk dat er men sen zijn die daar aanstoot aan ne men. En heel lovenswaardig dat steeds meer gemeenten en organi saties dat serieus nemen. Die em pathie, het vermogen om rekening te houden met eikaars gevoelens, is nou net het mooie van onze cul tuur. vrijdag 4 oktober 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Middelburg geeft met roet- veegpiet het goede voorbeeld 5413 stemmen HENK, KOFFIE GOES De politie heeft woens dag in een flat aan de Appelstraat in Goes een wietkwekerij met 368 planten ontmanteld. De bewoner is aangehou den. Agenten kwamen de kwekerij op het spoor na een anonieme tip. In de woning waren twee kweekruimtes. DNWG doet aangifte van diefstal van stroom, want die werd buiten de meter om afgetapt. Na het afleggen van een verklaring is de aangehouden verdachte weer vrijgelaten. De bur gemeester van Goes be oordeelt of de woning kan worden gesloten op basis van de wet Damo cles. NIEUWDORP Het nieuwe knooppunt Drie Klauwen bij Nieuw- dorp is in de avond en nacht van dinsdag op woensdag dicht. De laat ste werkzaamheden wor den uitgevoerd. Het knooppunt, waar de wegen richting Goes, Middelburg, Sloegebied en Westerscheldetunnel samenkomen, ging afge lopen maandag open. Door het slechte weer kon aannemer Boskalis vorige week echter niet alle werk afronden. Zo moet er nog een laag as falt worden aangebracht op het gedeelte Wester- scheldetunnel-Goes. Op dinsdag 8 oktober gaat Drie Klauwen om 19.00 uur dicht. Het werk duurt tot woensdag 5.00 uur. Verkeer wordt omge leid door het Sloegebied. Een 26-jarige Middel burger is gisterochtend aangehouden nadat hij probeerde te betalen met een vals biljet van twintig euro. Een winkelmedewerker hield de verdachte rond 10.55 uur aan in de Pot tenbakkerssingel. De man werd terstond overgedragen aan de politie. Hij is overge bracht naar een politie cellencomplex waar hij wordt verhoord. Het valse biljet is in beslag genomen. De man die vorige week om kwam bij een healingsessie in IJ- zendijke is een 34-jarige man uit Oudewater (bij Gouda). De twee therapeuten worden door het Openbaar Ministerie verdacht van doodslag. Ze zijn flink aan geslagen door het overlijden van de man. Bas Bareman IJzendijke Cornelleke Blok Rilland Hotel de Tippe 1 overnachting o.b.v. logies 2 dagen Zwaluwhoeve t.w.v. 67,00 p.p. V Vrij gebruik scrubzout, shampoo, e.d V Zwaluwhoeve op 100 m. van hotel Gelegen op 10 min. van Harderwijk hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur l 088-0331506 Ik denk dat ik mijn kinderen dit Want dat is toch waar het om Maar niemand die kan uitleggen Toen ik vorig jaar verslag deed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2