e van kleuren in het donker Stikstofbesluit maakt huizenkopers en -verkopers onzeker Oud asfalt Tim Saalbrink en Anouk Pool Tim Pleijte Tommy van Rumund kreeg een ongeluk en wil nu geld zien van de provincie vragen al lopend aandacht voor pestgedrag en psychische problemen verschijnt topfit aan de start van de Kustmarathon Theo Giele Terneuzen De Terneuzense makelaar krijgt vragen van kopers van een nieuw bouwwoning die bang zijn dat de oplevering vertraagd wordt. Dat zijn mensen die hun eigen huis ver kocht hebben en vrezen dat ze tij delijk een huis moeten gaan huren. Voor kopers van woningen die al in aanbouw zijn, speelt dit niet. Wel speelt het voor mensen die een huis in een nieuwbouwproject hebben gekocht waarvan de vergunningen nog niet definitief zijn. Van Hoeve merkt dat mensen be ginnen de aarzelen. „Eigenlijk we ten mensen nu niet wanneer ze hun huidige woning moeten verko pen. Nu zijn de prijzen nog goed. Maar stel, je wacht zes maanden en de woningprijzen dalen. Dan heb je duur een nieuwe woning aange kocht en krijg je minder voor je ei gen woning. Dan heb je een finan cieel nadeel. Dat soort overwegin gen beginnen nu allemaal te spe len." De Raad van State zette eind mei een streep door het stikstofbeleid. ,,In het begin werd er een beetje om gelachen", zegt Van Hoeve. ,,Maar nu dringt door hoe ingrijpend het besluit is. Het kan de oorzaak wor den van stagnatie in de woning markt. Dat mensen zeggen: ik blijf maar zitten. Dan gaat de hele wo ningmarkt op slot." Crisis Aannemers hebben op nu nog volop werk aan de projecten waar voor de vergunningen zijn ver leend. ,,Maar als je vooruit kijkt zie je de problemen aankomen", zegt Martijn van Sabben van de brancheorganisatie Bouwend Zee land. ,,Als de onzekerheid nog maanden aanhoudt, weet je zeker dat dit tot een nieuwe crisis leidt. J e kunt op je klompen aanvoelen dat bedrijven dan problemen gaan krij gen." Volgens Van Sabben onder schat de regering de problemen die opdoemen. Als er niet heel snel maatregelen komen, gaan er hele grote problemen ontstaan Een aantal Zeeuwse gemeenten verleent nog steeds bouwvergun ningen, maar een aantal ook niet, is de ervaring van Bouwend Zeeland. „Sommige gemeenten zijn welwil lend en zoeken de ruimte, maar an deren zijn voorzichtiger en gaan in de wachtmodus. Als er niet heel snel maatregelen komen, gaan er hele grote problemen ontstaan." Dagelijks provinciebestuur Anita Pijpelink (PvdA) zei vorige week dat de provincie het voortouw neemt bij de aanpak van het stik stofprobleem. Hoewel er nog op in formatie van het Rijk wordt ge wacht, is er inmiddels een provin ciaal coördinator aangesteld en een werkgroep opgericht om nu al te doen wat gedaan kan worden. Ze zei dit in de Statencommissie ruimte na vragen van SGP-Staten- lid Joan van Burg. Die is zelf werk zaam in de bouw en hij waar schuwde dat banen verloren drei gen te gaan. Schilderijen, beelden, bootjes, tenten en gebouwen in een zee van kleuren. Wie deze dagen Goes bezoekt in de avonduren, kan zich vergapen aan het spektakel Veste Verlicht. Een van de plekken aan de Oostvest wordt ingenomen door het spacelab van kunstenaar Or. Het biedt een mix van muziek en geluids- en lichtkunst. It PAGINA 4 vrijdag 4 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 ZEELAND 12 Woningmarkt wordt nerveus De voortdurende onzekerheid over nieuwbouwprojecten door het stikstofbesluit van de Raad van State maakt de woning markt nerveus. Makelaar Hen drik van Hoeve, van brancheor ganisatie NVM, vreest grote pro blemen als er niet snel duidelijk heid komt over de bouw van wo ningen. - Martijn van Sabben, Bouwend Zeeland ZEELAND 5 FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29