23 Schippers mist ook de 4x100 WK ATLETIEK DOHA Op de 4x100 meter estafette is de topsnelheid van de lopers belangrijk, maar niet allesbepalend. Dankzij een uitgekiend programma op Papendal willen de Nederlandse teams vandaag en morgen verrassen op het WK in Doha. Papendal Er wordt gegild. ,,Ja, daar zitten ze!" Consternatie bij de snelle mannen en vrouwen deze middag op Papendal. Het is donderdag 27 juni, de zon schijnt fel boven de blauwe baan van Papendal. Al tijdens het inlopen beginnen de basisoefeningen met de estafet testokjes, klinkt de kreet 'pak!', wanneer de aluminium buizen moeten worden aangenomen, ge volgd door het getik van de alumi nium buizen tegen de handen. De Atletiekunie heeft vandaag op Pa pendal de deuren opengezet voor een kijkje bij een van de specifieke estafette-trainingssessies die uit eindelijk voor succes op de grote toernooien moeten zorgen. Zowel bij de vrouwen als de mannen heeft Nederland volgens de staf een kans op een medaille. Opvallend, want bijvoorbeeld bij de mannen hebben de sprinters de grootst mogelijke moeite om zich individueel te kwalificeren. Daar zijn ze (net) niet snel genoeg voor. ,,Andere landen hebben snelle lo pers, maar slordige wissels", zegt hoofdcoach Charles van Comme- née. ,,In de estafette gaat het in de kern om de wissels en niet alleen om de snelheid van de lopers." Vervanger Hij ging na het vertrek van de Amerikaan Rana Reider op zoek naar een vervangende coach en kwam uit bij de Zwitser Laurent Meuwly, die in zijn thuisland de vrouwenploeg naar een vijfde plaats op het WK in Londen had geloodst zonder loopsters die indi vidueel tot de absolute wereldtop hoorden. ,,Het heeft dus zin om ervoor te trainen", zegt Laurent Meuwly, wanneer hij na de trai ning van de mannen zijn power- pointpresentatie opent. De estafette is groot gemaakt. Al in het najaar van 2018 is naar alle atleten en hun trainers gecommu niceerd welke veertien data in het jaar ze moeten vrijhouden voor es tafettetrainingen. Aanwezigheid en volle inzet is verplicht, of je nu tweevoudig wereldkampioene Dafne Schippers bent of een be lofte als Nargelis Statia Pieter. Meuwly is de estafettecoach, maar sprintbondscoach Bart Bennema, Van Commenée en de Britse be wegingswetenschapper Paul Brice kijken en coachen ook mee. Sprintgrootheden Veertien lange, specifieke sessies gedurende het seizoen. Daar ko men teams uit pakweg de Ver enigde Staten en Jamaica bij lange na niet aan, met hun sprintgroot heden, trainend bij verschillende (concurrerende) groepen. De cen tralisatie op Papendal biedt die mogelijkheden voor Nederland wel. De ervaren Churandy Mar tina, kopman bij de mannen, juicht het toe: ,,Zonder regels, zon der goede plannen, kom je ner gens. Nu maken we een kans op een medaille." Aan de hand van voorbeelden en verzamelde data verschaffen Meuwly en Brice inzicht in de grote winstmarges die er te beha len zijn door drie optimale wis sels. Voor het beter doorgeven van de stokjes - binnen de zone van dertig meter, en op een zo hoog mogelijke snelheid van beide lo- ESTAFETTE pers - zijn grofweg drie zaken van extreem belang. Het moment dat de volgende loper aan zijn sprint begint (zonder het stokje al in de hand te hebben), de snelheid van die loper tot het einde van de wis selzone, én de snelheid waarmee de loper die nu nog het stokje heeft aankomt plus de tijd die het vervolgens kost de al vertrokken loper bij te halen. Het gaat om details. Zo kan een fractie te vroeg of te laat vertrek ken funest zijn. Start de atleet te vroeg dan is het nog maar de vraag of de loper met het stokje op tijd bij hem is én zo ja: of er nog sprake is van topsnelheid bij beiden. Start de atleet te laat dan krijgt 'ie het stokje al terwijl de topsnelheid nog niet is bereikt. De timing is cruciaal, idealiter wordt er bijvoor beeld ook voor gezorgd dat de snelste in het team (Schippers bij de vrouwen, Burnet bij de man nen) net even iets langer loopt dan de andere lopers. Kleuren Brice is na tig analyses tot richttij- den gekomen waarbinnen het stokje bij zijn teams moet worden overgegeven en heeft daar kleuren aangeplakt. Groen betekent een goede wissel, rood slecht. Brice staat even later in de middag met een camera langs de baan om de wissels van het vrouwenteam te filmen. Om de paar wissels verza melen de sprintsters en coaches zich voor het scherm waarop de wissels vertraagd worden afge speeld, voorzien van een grondige analyse plus de kleur. Schippers en Nadine Visser geven elkaar een high five wanneer het scherm 'groen' aangeeft, maar praten ook nog even na over een dit seizoen doorgevoerde aanpassing. Meuwly wil dat alle lopers rechtop wachten bij het kijken en bepalen wanneer de voor hen ge starte loper bij het stukje tape is aangekomen (hét sein om op volle snelheid zelf te gaan sprinten). Voorheen stonden de lopers klaar met één hand op de grond. ,,Maar op die manier bleken ze onnauw keurig. Ze gingen te vroeg of te laat. Nu, rechtop en langs de schouder kijkend, kunnen ze het moment van vertrekken beter in schatten." De aanpassingen en de vele spe cifieke sessies hebben ervoor ge zorgd dat het mannenteam we reldwijd de derde seizoenstijd heeft neergezet, de vrouwen de vierde. Het heeft het geloof op suc ces in Doha, met vrijdag de series en zaterdag de finales, vergroot. Driemaal groen en er gloort goud, zilver of brons. vrijdag 4 oktober 2019 GO Driemaal groen en in Doha gloort goud, zilver of brons Pim Bijl DOHA Dafne Schippers maakt vandaag geen onderdeel uit van de 4x100 meter-ploeg. De 27-jarige Utrechtse miste door haar liesblessure eerder ook al de 100-meter finale en de series van de 200 meter. Met het gemis van de snelste sprintster van het team is de kans op een finaleplaats en daarmee een re gelrecht ticket voor de Olympi- sche Spelen aanzienlijk geslon ken. Mocht Nederland toch de fi nale halen, beslist Schippers op nieuw over deelname. Nargelis Statia Pieter is vandaag de start loopster, daarna volgen Marije van Hunenstijn, Jamile Samuel en Naomi Sedney. Bij de mannen is de volgorde: Joris van Gool, Taymir Burnet, Hensley Paulina en Churandy Martina. De Nederlandse estafettevrouwen Dafne Schippers en Nadine Visser op atletiekbaan Papendal tijdens de open estafettetraining, FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23