Nederlanders om vuile lucht verhuisd Longfonds schrikt van 'luchtvluchtelingen' JOL Walcheren r-' ï*-''.: .-v Van de 220 deelnemers aan het on derzoek gaven er 55 aan verhuisd te zijn naar een plek met schonere lucht, leert een vragenlijst die het Longfonds verspreidde onder dui zend mensen met een longziekte. Daarnaast meldde zich een tiental 'luchtvluchtelingen' via sociale media. Meer dan honderd respon denten gaven aan dat zij liever vandaag dan morgen zouden ver huizen vanwege de slechte lucht kwaliteit, maar op praktische be zwaren stuiten. Hun baan, familie in de buurt of gebrek aan geld staan een verhuizing in de weg. „We zijn echt van deze aantallen geschrokken", zegt directeur Mi chael Rutgers van het Longfonds. „Achter deze cijfers gaan verhalen schuil van wanhopige mensen die dagelijks worstelen met de gevol gen van luchtvervuiling. We had den nooit verwacht dat er zoveel luchtvluchtelingen zouden zijn in Nederland.'' Zoveel mensen melden zich, hier is sprake van een structureel probleem Rutgers vermoedt dat slechts het topje van de ijsberg nu in beeld is. ,,Het feit dat zich in een week tijd zoveel mensen bij ons melden, geeft aan dat er sprake is van een structureel probleem. Waarschijn lijk zijn er nog veel meer Neder landse luchtvluchtelingen die nog niet bij ons bekend zijn.'' Blootstelling aan fijnstof, stik stofdioxide en ozon veroorzaakt en verergert onder meer chronische bronchitis, astma, longkanker en hart- en vaatziekten. Jaarlijks over lijden zeker 11.000 Nederlanders vroegtijdig door luchtvervuiling. Onlangs bleek dat bij één op de vijf Nederlandse kinderen met astma het ontstaan van de ziekte gerela teerd is aan luchtvervuiling door het verkeer. Nergens in Europa is dat aantal zo hoog. Behalve het verkeer vervuilen ook de indu strie, intensieve veeteelt, biomas sacentrales en houtkachels de lucht in Nederland. Schoner Het Longfonds roept het kabinet op haast te maken met maatrege len zoals het verlagen van de maxi mumsnelheid. Rutgers: ,,Het kan en mag niet zo zijn dat mensen in Nederland moeten verhuizen van wege ongezonde lucht. Of erger nog: het dolgraag willen, maar de middelen niet hebben. Onze lucht moet simpelweg schoner.'' »P4 en ZEELAND 2 Meer weten? Bel 07030 76 700 of kijk snel op nrv.nl vrijdag 4 oktober 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555 EUROPALEAGUE Feyenoord - Porto Rotterdamse club is Porto de baas: 2-0 AZ - Man. United Geen doelpunten in boeiend gevecht: 0-0 neemt je mee m Tientallen Nederlanders zijn verhuisd naar een plek met ge zondere lucht, omdat ze ziek werden van de luchtvervuiling op hun oude adres. Dat blijkt uit onderzoek van het Longfonds. Annemieke van Dongen Amersfoort -Michael Rutgers, Longfonds Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en caJamiteitenfonds 2,50 per boeking. Bewolkt en perioden met regen. Later 15°C vaker droog. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 P20 Boek uw rondreis nu extra voordelig NRV is met 310 wereldwijde groepsreizen en individuele rondreizen dé verre rondreisspecialist. NRV is ervoor iedereen die comfortabel, goed geregeld en tegen de beste prijs de wereld wil ontdekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1