X* s/<f a Actiegroep Waddinxveen: conclusie klinkt als muziek in de oren NIEUWS 15 "L Jt KRITIEK MILIEUDISCUSSIE De kritiek op biomassa zwelt aan. Maar het kabinet is niet van plan van koers te veranderen. Een Europese groep wetenschap pers concludeert dat biomassacen trales slecht zijn voor het klimaat. De miljardensubsidies die Neder land uittrekt voor biomassacentra les zijn weggegooid belastinggeld, volgens de Europese koepel van na tionale wetenschappelijke acade mies (EASAC). Verantwoordelijk minister Eric Wiebes (Economi sche Zaken) vindt echter dat we ons hoofd niet door het rapport op hol moeten laten brengen. ,,Er zijn allemaal wetenschappers die allemaal dingen beweren. Dat is uiterst waardevol, maar uiteindelijk moeten we in Europees verband zien of dat iets betekent'', reageert hij desgevraagd op het rapport van de EASAC. ,,Als het Europees beleid verandert, veranderen wij mee.'' En dus blijft het kabinet inzetten op het verbranden van biomassa zoals hout als middel om de kli maatdoelstellingen te halen. Bio massa is een belangrijke hoeksteen in de plannen van het kabinet om te voldoen aan de klimaatafspraken van Parijs. In totaal hebben opeen volgende kabinetten al 11,4 miljard euro subsidie voor allerlei bio massa-installaties uitgetrokken. Wiebes trekt zich ook niets aan van y mm stelt Ite de commissie-Remkes die onlangs adviseerde de miljardensubsidies voor biomassa te 'heroverwegen' omdat er bij de stook van hout ook veel stikstof vrijkomt, waarmee Nederland al een enorm probleem heeft. ,,Wat Remkes adviseert, gaat tegen ons beleid in. Ik vond dat een wat wonderlijk advies.'' Bedrog De meerderheid in de Tweede Ka mer denkt er net zo over. Slechts enkele oppositiepartijen willen dat het kabinet zo snel mogelijk stopt met biomassa. ,,Biomassa is bedrog en slecht voor het milieu'', fulmi neert Forum voor Democratie voorman Thierry Baudet. Maar een verzoek van de Partij voor de Dieren om te debatteren over het EASAC-rapport werd door de meeste partijen afgewezen. ,,We moeten niet ineens de koers veranderen'', vindt Kamerlid Mark Harbers van de grootste regerings partij VVD. ,,Het IPCC, het kli maatpanel van de Verenigde Naties, stelt dat biomassa duurzaam is. De Europese Commissie stelt dat bio massa duurzaam is. We kunnen niet selectief shoppen in de aanbe velingen van het IPCC waar ons hele klimaatbeleid op gebaseerd is.'' De kritiek op het stoken van bi omassa komt niet uit de lucht val- We moeten niet alle biomassa over over één kam scheren len. Al jaren zet bijvoorbeeld de milieubeweging er vraagtekens bij. ,,Maar ik kan niet beoordelen hoe het zit als de ene wetenschap per iets anders zegt dan de an dere'', zegt CDA-Kamerlid Agnes Mulder. ,,Daarom moet we uit gaan van wat bijvoorbeeld ons ei gen Planbureau voor de Leefom geving zegt. En volgens hen is het wél duurzaam, mits het aan strenge voorwaarden voldoet. Het kabinet werkt juist aan die voor waarden.'' Het stoken van hout geldt als milieuvriendelijk, mits er voor de bomen die gerooid worden, weer nieuwe bomen worden gepland die CO2 opnemen. Het probleem zit hem erin dat dat niet altijd gebeurt. En als het wél gebeurt, het jaren kost voor nieuwe bomen weer zijn aangegroeid. Volgens het EASAC is biomassa dan ook alleen op papier een oplos sing voor het klimaatprobleem, ter wijl bij het opstoken van hout in werkelijkheid juist méér CO2 vrij komt dan bij bijvoorbeeld kolen. ,,We moeten niet alle biomassa over één kam scheren'', vindt D66- kamerlid Matthijs Sienot. Hij wil evenmin stoppen met biomassa centrales om energie op te wekken. ,,Over al die bomen die worden ver malen, per schip hierheen worden vervoerd en dan worden opge stookt, heb ik ook mijn twijfels. Maar daarom krijgen kolencentra les vanaf 2024 ook geen subsidie meer voor de bijstook van bio massa. Maar takken of groenafval uit de buurt kunnen wel degelijk milieuvriendelijk worden ver stookt.'' DRIE CENTRALES In Waddinxveen voert de bevolking sinds vorig jaar actie tegen de komst van drie biomassacentrales. fotos pim mul en robin utrecht ,,De onderzoeksconclusie dat biomassa geen milieu winst oplevert, klinkt ons als muziek in de oren'', zegt Sandra Plantenga van de - lokale belangengroep. Met haar medestanders pro beert ze de komst van drie biomassacentrales in Wad dinxveen te voorkomen. Zeker 4500 dorpsgenoten zien de centrales niet anders dan als grote hout kachels die onder meer voor luchtverontreiniging en stankoverlast zorgen. De centrales moeten er komen voor het opwekken van warmte en stroom. Dat laatste zou nodig zijn om te kunnen voldoen aan de groeiende energievraag van tuinders. Plantenga vindt het krom. ,,Drie centrales, drie keer 76 miljoen euro subsidie, slechts één afne mer die de warmte wil hebben en 4600 man die erop tegen zijn. Fijnstof, CO2, ultrafijnstof en stik stof uit drie centrales: de gemeente en de provincie gaan hiermee juist schade lijke gassen aan de lucht toevoegen.'' Alle beetjes helpen, maar de strijd is nog niet gestre den, weet Plantenge. ,,De gemeente doet niet veel, de provincie ook niet. Die houden zich stil tot onze rechtsgang heeft plaatsge vonden. Eén centrale valt onder de provincie, de twee andere centrales vallen on der de gemeente. Zij moe ten de rug rechten en mee bewegen met wat we nu weten. Ze hebben oogklep pen op: het enige wat ze doen, is lopen.'' Ruim een jaar probeert Plantenga een stokje te ste ken voor de centrales. ,,Ook omdat de gemeente geen openheid van zaken gaf toen de goegemeente er achter kwam dat de centra les er zouden komen. Al ja ren zijn daar plannen voor. Maar daar is nooit over ge communiceerd. Ja, in de zomervakantie, toen is het besluit openbaar gemaakt.'' vrijdag 4 oktober 2019 GO Kabinet houdt vast aan verbranden van biomassa Hans van Soest Den Haag je •V. £i^-%Êr censoring s so 198* nwieudefnHsi Afgelopen zomer demon streerden kinderen tegen de komst van een biomassacen trale in Diemen. foto jean-pierre jans -Matthijs Sienot, D66 TIJ*»® Belangengroep Geen bio massacentrale Waddinx veen voelt zich gesteund door de wetenschap. Stijn Tielemans Waddinxveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15