Weduwe Tob Cohen officieel aangeklaagd Hei (5 VCLifrdflJA eet geena 4 rlioronrla NIEUWS 13 Onvoorwaardelijke steun voor kabinet GroenLinks gaat hoe dan ook vóór alle begrotingen van het kabinet stemmen. Waarom probeert Jesse Klaver niet op zijn minst daar iets voor terug te krijgen van Rutte? Binnen GroenLinks wekt de koerswijziging van Klaver verba zing. Een 'bijzondere move', oor deelt het Brabantse Statenlid Hagar Roijakkers. Ze heeft er vra gen over 'en een mening, en ge voelens', twittert ze. Jesse Klaver had het al aange kondigd bij de Algemene Politieke Beschouwingen, maar deze week werd het bij de Algemene Finan ciële Beschouwingen nog stelliger gezegd: de partij gaat hoe dan ook vóór alle begrotingen stemmen. Laf gedoe, vindt partijlid Huub Bellemakers, die ook op Twitter zijn gal spuwt. 'GroenLinks heeft een positie om dingen af te dwin gen maar gaat liever met de poot jes omhoog voor Rutte liggen.' Immers: met zulke 'vijanden' heeft het kabinet geen vrienden meer nodig. Gisteren bedankte minister Wopke Hoekstra (Finan ciën) de partij openlijk voor de 'positieve grondhouding'. De onvrede onder leden is niet ongemerkt voorbijgegaan. Groen Links zag 'dat er wat vragen waren over de opstelling' en reageerde woensdagavond met 'wat ant woorden' op de eigen website. Klaver vindt dat zijn partij 'strijd moet voeren op de inhoud in plaats van een strijd om de beeld vorming'. Die strijd om de inhoud wordt echter lastiger, nu Klaver bij voorbaat niet dreigt met een te genstem. Iets wat oppositiepartner Lodewijk Asscher van de PvdA nadrukkelijk wel doet: als er niet meer geld komt van het kabinet voor bijvoorbeeld de leraren, hoeft het kabinet niet te rekenen op zijn steun in de zoektocht naar een meerderheid in de Eerste Kamer. Dat dreigement is loos gewor den nu het kabinet dankzij Klaver toch al steun genoeg heeft. Dat ter wijl Klaver bij de campagne voor de Provinciale Statenverkiezingen nog beloofde dat het kabinet straks in de Eerste Kamer niet meer om GroenLinks heen kon en de partij het kabinetsbeleid 'naar links' zou laten afslaan. Terugkijkend op die campagne, zegt Klaver nu, heeft hij te veel ingezet op machtspoli tiek. ,,Ik zou dat nu niet meer doen.'' GroenLinks gaat liever met de pootjes omhoog voor Rutte liggen Volgens Klaver gaat zijn partij echt niet bij het kabinet op schoot zit ten. Hij wil proberen het kabinets beleid met 'goede voorstellen' bij te sturen' ,,Als je dreigt met tegen stemmen, moet je ook bereid zijn je dreigement waar te maken. Maar als ik nu de begroting weg stem, is het gevolg dat leraren nóg minder geld krijgen.'' Hoogleraar politiek gedrag Joop van Holsteyn noemt Klavers aan kondiging op een andere manier politiek te bedrijven 'curieus en naïef. „Klaver verandert de spel regels van het spel. Dat lijkt een miskenning van de politiek. Die gaat om strijd, die gaat om ideeën. De kiezer wil dat je als partij din gen voor hem bereikt.'' Niet voor niets benadrukte Asscher tijdens de Algemene Be schouwingen enigszins veronge lijkt dat hij wél wilde winnen. ,,Niet voor mezelf, maar voor de mensen in de samenleving die zo vaak niet winnen.'' Die woorden, stelt Van Holsteyn, komen 'dichter in de buurt bij wat politiek is'. Klaver bestrijdt dat hij de strijd staakt. ,,Damn right dat we gaan strijden, en bikkelhard - mis schien wel harder dan ooit. We ko men met allerlei mooie linkse voorstellen, zodat er iets verandert in de politiek.'' Bij de PvdA fronst men de wenkbrauwen. Eerder hadden As- scher en Klaver afgesproken elkaar 'vast te houden' om de coalitie te dwingen het beleid naar de linkse wensen aan te passen. De sociaal democraten vinden dat je juist moet strijden om je politieke doel te bereiken. ,,Ik wil niet reageren op wat andere partijen doen'', sneerde Asscher gistermiddag. ,,Dit is hün keuze. Maar wij gaan niet blind stemmen voor plannen van dit kabinet.'' Van Holsteyn vraagt zich af hoe de linkse kiezer zal reageren. ,,Het is een competitief veld, zeker op links. Van GroenLinks wordt toch wat radicalisme verwacht. Zou je met een andere toon stemmen winnen in het midden, verlies je die weer op links. Het is een ris kante strategie - ik neem tenmin ste aan dat het onderdeel is van een strategie.'' Dat is het geval, stellen bronnen binnen GroenLinks. De steen die Klaver nu in de vijver heeft ge gooid 'is het begin van iets groters'. Dit najaar wordt die strategie ver der uitgewerkt met 'grootse poli tieke ideeën', het 'opstoken' van de maatschappelijke onvrede die 'de strijd met rechts' moet laten op laaien. Hoe precies, daarover hult Klaver zich nog in stilzwijgen. De echtgenote van de voor malig Philips-topman zit al meer dan een maand vast. Volgens de aankla gers is de moord in juli door Wairimu samen met ongeveer twintig an deren beraamd en ge pleegd. Geen enkele andere ver dachte was aanwezig. Het is ondui delijk hoeveel vermoedelijke me deplichtigen gevangen zijn gezet. De verklaring van een aangehou den hoofdverdachte, Peter Karanja, leidde volgens Keniaanse media tot de vondst van de stoffelijke resten van Cohen. Hij was sinds 19 juli spoorloos. Het lichaam van Cohen is 13 sep tember in een oude, afgedekte watertank achter zijn huis aange troffen. Cohen was al geruime tijd verwikkeld in een vechtscheiding met zijn vrouw. De politie arres teerde haar al voor de vondst van het lichaam van haar man. Co- ia^ hen is inmiddels begraven. A Zijn echtgenote mocht de gevangenis verlaten om de uitvaart bij te wonen. Karanja is gisteren, na Wairimu, voorgeleid. Hij heeft verklaard ziek te zijn. Hij moet na onderzoek vol gende week vrijdag terugkeren in de rechtszaal. Wairimu's advocaat, Philip Murgor, was gisteren weer van de partij. In de vorige zitting betwistten aanklagers dat Murgor advocaat kon zijn in verband met andere functies, maar dat bezwaar is volgens de rechters ongegrond. vrijdag 4 oktober 2019 GO Jesse Klaver en Lodewijk Asscher tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. foto anp GroenLinks oogst onbegrip en kritiek Hanneke Keultjes Den Haag - Huub Bellemakers, partijlid De Keniaanse weduwe van de Nederlandse zakenman Tob Cohen, Sarah Wairimu, is giste ren in Nairobi officieel beschul digd van moord op haar echtge noot. Bonne Kerstens Nairobi/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13