EUWS 11 GRAPPERHAUS AKERBOOM J Zo'n 350 man extra wil de politie om topcriminelen als Ridouan Taghi op te sporen. Het opmaken van dat plan ging gepaard met flinke irritatie tussen de top van de Nationale Politie en verantwoordelijk minister Ferd Grapperhaus (Justitie). Ambtswoning Von der Leyen Uren na de moord op advocaat Derk Wiersum stapt minister Ferd Grapperhaus (Justitie) ferm op de verzamelde journalisten af. Met de liquidatie is 'er een nieuwe grens overschreden', stelt hij. Dus, zo lanceert hij in het Tweede Kamergebouw, is het in het leven roepen van een 'speciale bri gade' die drugscriminaliteit gaat aanpakken een goed idee. Als Erik Akerboom, de korpschef van de Nationale Politie ervan hoort, valt hij bijna van zijn stoel. Hij heeft geregeld contact met de minister uiteraard, maar dit idee is niet specifiek doorgesproken tussen de twee. Terwijl het over zj politie gaat. Er komt helemaal geen brigade, klinkt het binnenskamers. De minister lijkt meters voor de troepen uit te lopen. Al ontkent Grapperhaus dat. ,,Want we zitten heus op één lijn.'' De 'verstandhouding' is zo dat ze elkaar bellen als er een interview ver schijnt waarover de ander vragen kan verwachten, zegt hij. Maar bij de 'bri gades' is er dus niet even overlegd, er kent Grapperhaus. ,,Maar we hebben daarover zeker wel eerder gedachte wisselingen gehad.'' Dat klopt deels, zeggen ingewij den. De politie had al plannen in ontwik keling. Sinds de zomer werkt de zogenoemde Portefeuillehouder On dermijning van de Nationale Politie aan een plan om de georganiseerde misdaad aan te pakken. Het rust op vier pijlers: internationaal meer doen, de 'weerbaarheid' van steden versterken zodat criminele carrière makers worden herkend, de jeugd- aanpak verstevigen en de opsporing versterken. ,,De echte grote jongens pakken, daar gaat het om. Die blijven nu - ook door een gebrek aan capaciteit - te vaak buiten schot'', weet een betrok kene. In de Tweede Kamer wordt een dag na de moord op Wiersum een motie aangenomen om meer te doen tegen de drugsmaffia. Dat geeft, denkt de politie, dat plan formeel vleugels. De hoogstverantwoordelijken op het dossier ondermijnende crimina liteit kruipen daags erna 'in een hok' om voort te borduren op het be staande plan. Bij de politie ontstaat ondertussen de vrees dat Grapperhaus een soort Amerikaanse DEA, de Drug Enforce ment Administration, wil oprichten. Dat zou een 'losgezongen eenheid' worden die 'opereert buiten de be staande teams om', is de angst. ,,Bij de politie is al zo veel kennis in huis, Er is in de hele maatschappij te weinig aandacht geweest voor deze vorm van criminaliteit Je kunt de rechtsstaat niet overeind houden zonder constantere financiering ze komen gewoon tijd tekort voor langdurig onderzoek'', zegt een inge wijde. Grapperhaus probeert die vrees weg te nemen door te benadrukken dat 'welke brigade dan ook' onder de Nationale Politie zal vallen, maar bij de politie is de argwaan dan al groot. Korpschef Akerboom is er niet ge rust op. Nog voor hij zijn plan heeft kunnen presenteren, heeft Grapper- haus bij het tv-programma Buitenhof al gezegd dat er 'meer dan honderd mensen extra' moeten worden inge zet in de op te richten brigade. Bovendien suggereert de minister dat ook inlichtingendiensten AIVD en MIVD zullen worden ingescha keld om voortvluchtige criminelen als Ridouan Taghi in het buitenland op te sporen. Punt is: daar zijn die diensten niet voor. De AIVD wordt alleen ingeschakeld als een persoon een 'gevaar vormt voor de democrati sche rechtsorde'. Het is de vraag of onderzoeken naar drugshandelaren daaronder vallen. Akerboom voelt zich toch al langer een speelbal van de politiek. Eerst moet er bezuinigd worden, dan weer is er geld beschikbaar. In die wispel turigheid kon de georganiseerde mis daad groeien. 'Op-en-afbeleid' noemde hij het gisteren in de Volks krant. ,,Je kunt de rechtsstaat niet overeind houden en leiden zonder een constantere financiering van die rechtsstaat.'' De korpschef maakte het al eens mee toen hij nog baas was van inlich tingendienst AIVD. Na de moord op Theo van Gogh en in de strijd met de Hofstadgroep werd er ineens geïn vesteerd in die dienst. Maar toen dat wegebde, volgden weer bezuinigin gen. En daarna moest er weer geïn vesteerd worden, vanwege de hausse aan Syriëgangers. Grapperhaus erkent overigens dat de politie te lang te weinig aandacht heeft kunnen hebben voor ondermij nende criminaliteit. ,,Tussen 2005 en 2015 is er, misschien door het ontbre ken van financiële middelen, in de hele maatschappij te weinig aandacht voor geweest.'' Ondanks alle irritaties loopt Aker boom in de dagen die volgen met zijn plaatsvervangend korpschef Henk van Essen de deur plat bij Grapper- haus. Er moet immers toch een plan komen. Dus komt het 'oorspronke lijke' voorstel alsnog op tafel. Vier units van in totaal zo'n 350 recher cheurs en specialisten om binnen de bestaande politieteams voor meer slagkracht te zorgen. Het is aan de minister om het ver der met het kabinet te bespreken, be sluiten ze ten slotte. De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, gaat 'op kantoor' wo nen. Een ruimte van 25 vierkante meter vlak bij haar werkkamer in het commissiegebouw in Brussel wordt verbouwd tot woon- en slaapruimte. Het besluit betekent een forse besparing op de kosten van de beveiliging van de baas van het dagelijks EU-bestuur, en van een huurhuis of hotel. Een commissiewoordvoerster be vestigt de opvallende accommo datievoorkeur van de 60-jarige Duitse, die als defensieminister in Berlijn ook op het ministerie woonde, na berichtgeving van Die Welt. Von der Leyen treedt officieel per 1 november aan. Haar hoofdverblijf blijft Hannover. Bijkomend voordeel is dat ze zo op weg naar kantoor niet in het verkeer kan komen vast te zitten. Maagpil wordt teruggeroepen Douane vindt 800 kilo qat Gemeentesites voldoen niet Eis: zes jaar voor wurgen zus vrijdag 4 oktober 2019 GO Wrijving bij het maken van plan tegen drugsmaffia 0 Tobias den Hartog en Koen Voskuil - Ferd Grapperhaus - Erik Akerboom BRUSSEL Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. foto ap DEN HAAG Maagzuurremmers met de stof ranitidine worden op korte ter mijn teruggeroepen, omdat er mogelijk kankerverwekkende stoffen in zitten. Dat bevestigt een woord voerster van de In spectie voor Gezond heidszorg en Jeugd na berichtgeving van RTL Nieuws. Naar schatting 150.000 mensen in ons land gebruiken een maag- zuurremmers met ranitidine erin. SCHIPHOL Deze zomer is bij con troles op Schiphol zo'n 811 kilo qat ont dekt. De bladeren zaten in meerdere le veringen, verstopt tussen peterselie en koriander. Qat is in Nederland verboden. UTRECHT Sites en apps van Ne derlandse gemeenten zijn vaak onduidelijk. Die van gemeenten in Friesland en Limburg zijn het minst toegan kelijk, die in Drenthe, Flevoland en Zeeland scoren het best, meldt bureau Stuurlui dat onderzoek doet naar de digitale toeganke lijkheid van overheids instellingen. Het gaat bijvoorbeeld om on duidelijke knoppen, felle kleuren en een complexe vormgeving. AMSTERDAM Het Openbaar Minis terie heeft voor de rechtbank in Amster dam zes jaar cel en tbs geëist tegen een 36-jarige man die op 23 februari vorig jaar zijn zus (36) zou heb ben gewurgd. De man was dakloos en ver bleef tijdelijk bij zijn zus. Zij had hem te verstaan gegeven dat hij moest vertrekken. Voor voorbedachten raad (moord) is vol gens het OM geen bewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11