8 NIEUWS Wethouder Guernaoui, van D66 naar De Mos Krikke onder vuur na bijna-ramp oud en nieuw BESTUURSCRISIS DEN HAAG Zijn ombudspolitiek maakte Richard de Mos de onbetwiste nummer één in Den Haag. Maar zijn gesjacher bracht hem in problemen. Gisteren viel zijn college. De man die zijn handen graag laat wapperen, zit nu thuis op verdenking van corruptie. Het zal ze niet meeval len. De rijksrecher cheurs die de telefoon van Richard de Mos nu doorploegen op zoek naar bewijzen van corruptie zullen stuiten op honderden, mis schien wel duizenden appjes en mailtjes over ditjes en datjes. Een bankje in een park, een zebrapad in de wijk, een terras voor het café: futiele problemen bestaan niet voor de man die met Groep de Mos vorig jaar politieke geschiedenis schreef toen hij de grootste partij van Den Haag werd. Terwijl traditionele partijen hun neus soms ophalen voor een be kladde muur of kapot verkeers licht, maakt De Mos van elke scheve steen een speerpunt. Eentje die hij, wethouder of niet, zelf wil oplossen. En liefst direct. ,,Een leerpuntje is: ik moet delege ren'', zei hij daar zelf over. Zijn vriend en partij-ambassadeur John van Zweden: ,,Ik zeg weleens: Ries, je bent aan het overwerken jongen.'' Maar sinds dinsdag is die werk- stress weg. De Mos is onderwerp van onderzoek in een voor Neder land ongekend groot corruptieon derzoek. Het Openbaar Ministerie verdenkt de partijleider, zijn se condant wethouder Rachid Guer- naoui, een raadslid en drie Haagse ondernemers van omkoping, cor ruptie en lekken. In ruil voor gif ten zouden onder meer nachtver gunningen verstrekt zijn aan be vriende horeca-ondernemers. De ledereen weet dat die man veel mensen kent en zich inzet, dat maakt hem populair Mos en Guernaoui zitten thuis, de andere coalitiepartijen trokken de stekker uit de samenwerking. Zo zit Den Haag zonder stadsbestuur en is het politieke sprookje van De Mos twintig maanden na zijn ver pletterende zege in één klap voor bij. ,,Het is een nachtmerrie'', zei zijn vriendin gister aan de voor deur van hun Haagse woning. Maar wel een boze droom die al lang sluimerde. Sinds De Mos ac tiefis in de lokale politiek, klinken er vermoedens van vriendjespoli tiek en is er kritiek op zijn warme banden met ondernemers. Zo krij gen Groep de Mos-leden korting bij bevriende winkeliers; sommige ondernemers stellen kosteloos kantoren, diner- of congreslocaties ter beschikking. Deskundigen waarschuwen dat deze donateurs zich zo 'inkopen' bij de politieke partij en rekenen op voor-wat- hoort-wat. Maar De Mos wil van die verwijten niks weten. Als een straatvechter pareert hij de aanval len steeds, krap een jaar voor de verkiezingen bijvoorbeeld nog in een raadsdebat: „Ze kunnen m'n rug op, dit is smerige politiek!" De kiezer leek het daarmee eens, dus mocht hij het stadsbestuur gaan aanvoeren van Den Haag, ooit regentenstad, maar met De Mos plots het bolwerk van een lo kale partij die verdacht veel weg heeft van De Tegenpartij van Van Kooten en De Bie. Voor de oud-PW'er zelf was die stembus zege niet eens zo'n verrassing: „Wij worden de grootste!" her haalde hij tijdens de campagne. De weg naar de winst was wat lang en een tikje bochtig. De voormalige ba sisschoolleraar (Delft, 1976) sluit zich bij de PW aan in 2006 en komt in de Tweede Ka mer voor de partij van Geert Wilders. Als hij daar op een zijspoor raakt, richt hij zijn ei gen partij op in 2012. On- PARTIJGENOOT pP - ONDERZOEK SCHEVENINGEN donderdag 3 oktober 2019 GO Ritselen en regelen wordt Niels Klaassen Den Haag - Hans Wiegel, VVD-coryfee De Mos haalde in 2018 het Cirque du Soleil naar Den Haag. Een bijbeho rende persreisje kwam hem op veel kritiek te staan van de gemeenteraad. FOTO MARTIJN BEEKMAN Ooit zat hij bij D66. Maar het kwam in 2017 tot een breuk, toen Rachid Guernaoui de interne strijd om het D66-wethouderschap verloor en hij de partij top tot wanhoop dreef door openlijk te lob byen bij andere frac ties om alsnog op het pluche te komen. Al snel daarna vond hij onderdak bij Groep de Mos. De politieke ka meleon verschoot moeiteloos van kleur: ,,Ik ging het verkie zingsprogramma van De Mos lezen, en dacht: hé dat lijkt best op dat van D66'', klonk het laconiek. De langgekoesterde wens om wethouder te worden, werd waar heid: na de verkie- zingszege in 2018 kreeg Guernaoui naast De Mos een stoel in het stadsbestuur. ,,Ik ben supergelukkig'', zei hij in een eindejaarsin- terview. ,,Ik vind het echt fantastisch mooi om te doen.'' Toen liep het rijksrecherche-on derzoek naar corruptie al, zonder dat Guer- naoui het wist. DEN HAAG De bestuurscri sis in Den Haag reikt ver der dan alleen het opstap pen van de wethouders. Burgemeester Pauline Krikke wacht - toevallig - vandaag ook een span nende dag. De Onderzoeks raad voor Veiligheid brengt de resultaten naar buiten van het onderzoek naar het uit de hand gelopen vreug devuur op Scheveningen. Een grote vonkenregen sloeg tijdens de afgelopen jaarwisseling neer op Sche- veningen-Bad en leidde vol gens de betrokkenen tot een 'bijna-ramp'. Na afloop kreeg Krikke veel kritiek. Waarom was er bijvoorbeeld niet ingegrepen toen bleek dat de vreugdevuren hoger waren dan mocht? Hoe kan het dat er geen vergunnin gen nodig waren voor de bouw van de gigantische vreugdevuren? Krikke wilde in januari in eerste instantie intern on derzoek laten doen naar het incident. Na lang aandringen van politieke partijen vroeg ze de on derzoeksraad alsnog om een rapport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8