Meer moordverdenkingen bij motorclub 7 Marco redde zijn zoon KERMISONGELUK WIJCHEN De kans is groot dat Marco van As, de man die door een kermisongeluk in Wijchen zijn rechterbeen kwijtraakte, wel het andere been kan behouden. Vrienden zamelen geld in voor aanpassing van zijn huis. arco van As klinkt rustig en vastbera den aan de telefoon. Als je hem spreekt, zou je denken dat er niets aan de hand is. Maar schijn bedriegt. Twee we ken geleden beleefde Van As (38) een horroravond op de Wijchense kermis. Hij zat met zijn 8-jarige zoontje in een snel draaiende attractie toen het karretje losraakte waarin ze zaten. Van As raakte daardoor ernstig gewond. Zijn rechterbeen raakte zo zwaar beschadigd dat het boven de knie is geamputeerd, zijn linkerknie was verbrijzeld. Van As ligt sinds het ongeluk in het Radboudumc in Nijmegen. ,,De verzorging is hier perfect'', meldt hij. „Waarschijnlijk kan mijn linkerbeen behouden blijven. Ik weet alleen niet in hoeverre ik het nog kan gebruiken. We moe- Het is afwachten wat de operatie oplevert. De knie was zó verbrijzeld ten kijken wat de operatie heeft kunnen uitrichten. De knie was zó verbrijzeld. ,,Over niet al te lange tijd ga ik naar een zorghotel, waar ik moet leren om uit mijn bed in een rol stoel te komen, hoe ik naar het toi let moet, dat soort dingen. Daarna ga ik waarschijnlijk naar de Sint Maartenskliniek in Nijmegen, om te leren om met een prothese te lopen. Als het heel goed gaat, mag ik na het zorghotel zelfs al naar huis.'' Eenmanszaak Inmiddels hebben vrienden van Van As en zijn vrouw Debby een website gelanceerd met de naam helpmarco.nl. Ze zamelen via de site geld in voor het gezin. ,,Het initiatief komt van een oude buur jongen van Debby'', vertelt Van As. ,,Super dat ze dit hebben ge daan. Ik heb een autogarage, een eenmanszaak. Ik kan nu niet wer ken, dus er komt geen geld bin nen. En alle kosten gaan wel door.'' De juridische procedures kun nen nog lang duren. Van As heeft een arbeidsongeschiktheidsverze kering. ,,Maar die dekt alleen mijn privésituatie af. Het is niet genoeg voor alle kosten die we gaan krij gen. Dus ik ben blij met alle finan ciële steun.'' Het geld dat via de website help- marco.nl binnenkomt, zal worden gebruikt voor het lenigen van de acute financiële nood van het ge- zin en voor een toekomstige ver bouwing van de woning, zodat Marco zo snel mogelijk weer naar huis kan. ,,Voor zo'n verbouwing heb je al snel tienduizenden euro's nodig'', zegt Van As. Hij hoopt hierbij ook op medewerking van de gemeente Wijchen. ,,Er lopen al gesprekken.'' We waren al hecht maar dit brengt ons als gezin helemaal dicht bij elkaar TOEDRACHT De website is sinds dinsdagavond in de lucht. ,,Er zijn al bedragen op binnengekomen'', zegt Van As. ,,Dat had ik niet verwacht. Aan de andere kant: Wijchen is wel een gemeenschap en we kennen best veel mensen.'' Schuldig Marco's vrouw Debby en hun an dere zoon stonden langs de kant te kijken toen het mis ging met de kermisattractie. ,,Voor hen is het ook verschrikkelijk. Het ergste vind ik het nog dat mijn zoontje zich nu schuldig voelt. Hij zegt: ik wou per se met papa in die attrac tie. Maar gelukkig zijn we met zijn vieren. We waren al een hecht ge zin, maar dit brengt ons helemaal dicht bij elkaar.'' De opdrachten voor een aantal li quidaties door leden van deze mo torclub zouden zijn gegeven door Ridouan Taghi, zo heeft kroonge tuige Tony de G. verklaard. Het gaat om plannen om de Amsterdamse criminelen Khalid en Mimoun B. om het leven te brengen, evenals Ja son L., Germaine R., Riff W. en de recent doodgeschoten Inchomar Balentien. Morgen gaat het proces tegen twaalf leden van de motor bende verder en zullen deze ver- W Moordopdrachten zouden door Ridouan Taghi aan de club zijn doorgegeven denkingen worden besproken. De zes Amsterdammers zijn bekend in het criminele milieu en hebben vaak te maken gehad met politie en justitie. Zo werd Khalid B. in 2017 in Rotterdam al eens bijna doodge schoten. Deze moordpoging is re- cent toegevoegd aan het rijtje ver denkingen tegen Ridouan Taghi, de meest gezochte crimineel van Ne derland. Hij is momenteel geen ver dachte in deze zaak. Belangrijk bewijs in de zaak wordt geleverd door kroongetuige Tony de G. (35) uit Spijkenisse. Hij heeft onlangs verklaard dat Ri- douan Taghi opdrachtgever zou zijn van de moord op Farid Souhali in Den Haag in het voorjaar van 2017, zo meldt NRC. Diverse bron nen rond het onderzoek bevestigen dat. Bronnen van deze krant mel den bovendien dat Tony de G. vóór dat hij kroongetuige werd in de ge vangenis tegen medegevangenen had opgeschept over de betrokken heid van Taghi bij de motorclub. De moordopdrachten zou Taghi recht streeks hebben doorgegeven aan Delano 'Keylow' R., de voorman van de motorclub. Tony de G. is de tweede kroongetuige die Taghi aanwijst als opdrachtgever van on- derwereldmoorden. De andere kroongetuige is Nabil B., die getuigt in een andere zaak. Schatkist Het Openbaar Ministerie heeft nog meer bewijs tegen deze Keylow. Recent stuitten aanklagers op een schatkist vol bewijzen in de laptop en externe harddisks van Keylow. Die bleek gesprekken die hij voerde via zijn versleutelde pGp-telefoon (Pretty Good Pri vacy) te fotograferen en op te slaan. Dat is saillant, omdat deze telefoons juist zijn bedacht om buiten het zicht van politie en justitie te kun nen communiceren. In deze ge sprekken, die door de genomen fo to's kunnen worden gelezen, wordt openlijk gesproken over het uitvoe ren van verschillende liquidaties. Mede hierdoor heeft de recher che onlangs een aantal nieuwe ver dachten kunnen oppakken. Zij staan morgen voor het eerst voor de rechter, in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol. In totaal zitten er nu twaalf mensen vast in dit steeds verder uitdijende onder zoek. Verschillende leden van de motorclub zijn onlangs ook veroor deeld voor de aanslag op tijdschrift Panorama. donderdag 3 oktober 2019 'Waarschijnlijk kan ik mijn linkerbeen behouden' Menno Pols Nijmegen/Wijchen -Marco van As Marco van As: ,,Ik weet nog niet in hoeverre ik mijn linkerbeen kan gebruiken.'' foto paul rapp -Marco van As WIJCHEN De toedracht van het ongeluk dat Marco en zijn zoontje trof, valt te lezen op de website die vrienden hebben opgezet. 'Het karretje waarin Marco en zijn zoon zitten, raakt los en zakt door de vloer, terwijl de attractie op volle snelheid draait. Net voordat hun kar door de vloer zakt, weet Marco met een uiterste krachtsinspanning zijn zoon letterlijk in veiligheid te gooien alvorens hij zelf door de aan komende machine wordt ge grepen. Zijn zoon houdt er 'slechts' een gebroken arm aan over. Zijn vrouw en oud ste zoon hebben alles zien en horen gebeuren.' De toch al indrukwekkende lijst met verdenkingen tegen leden van motorclub Caloh Wagoh is opnieuw uitgebreid. Verschil lende leden worden verdacht van het beramen van moorden op zes Amsterdamse crimine len, bevestigen diverse bronnen na berichtgeving van Het Parool. Yelle Tieleman Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7