OZCAN AKYOL Verspilling van eten neemt af, maar is nog altijd groot 6 RONDREIZEN MET STIP. Klassiek Brazilië Klassiek Sri Lanka 088-70 70 600 Column Het Haagse college viel giste ren nadat duidelijk was ge worden dat de rijksrecher che invallen heeft gepleegd in de kantoren en woningen van de wethouders Richard de Mos en Rachid Guernaoui, een raadslid van Groep de Mos, en drie Haagse ondernemers. Deze politici wordt verweten dat ze anderen zouden hebben be gunstigd, daar hadden ze natuur lijk vanuit hun ambt de mogelijk heden voor. Daarmee werden alle integriteitregels geschonden, om maar niet te zeggen dat het zaakje wel heel erg naar corruptie riekt. daarom moeten we zorgvuldig zijn met onze oordelen, maar als zolderkamerantropoloog, wat een columnist toch óók een beetje is, vond ik het heerlijk om te obser veren hoe de onfortuinlijke poli tici zich verweerden. Het lag, hoe verrassend, hele maal niet aan hen, maar aan linkse politici en journalisten die een missie hadden: het uitschakelen van Groep de Mos. Op sociale media kreeg deze le zing van de kwestie veel bijval, want ze zijn niet helemaal van gis teren, op het wereldwijde web: zij weten dankzij facebookgroepen van gelijkstemden dat 'de elite' niets moet hebben van conservatieven. Mos stelt in lokale media zelfs dat er 'karaktermoord' is gepleegd op wethouders Richard de Mos en Rachid Guernaoui. Ze verwijten anderen te vroeg met een oordeel te komen. Dat is natuurlijk fantas tische ironie, want ze doen precies hetzelfde: iedereen die aan hun in tegriteit twijfelt, deugt niet en heeft een agenda. Maar, de rijksrecherche grijpt niet zomaar in. Er moeten duidelijke aanwijzingen en be- wijsstukken zijn voor ze in actie komen, omdat zij ook wel begrijpen dat heel de natie naar deze bijzondere taferelen kijkt. Dat de gekwelde politici aan hun motieven twijfelen, getuigt vooral van een kinderlijk wereldbeeld, alsof het allemaal zo simplistisch is - 'zij mogen ons niet, daarom zit ten ze achter ons aan, zodat we worden gemarginaliseerd.' Nou, guess again: de rijksrecher che zal straks al zijn bevindingen met de buitenwereld moeten de len en dan kunnen we allemaal alsnog beoordelen of zij zoge naamd werden gestuurd door po litieke motieven. Ze verrichten hun werk in het openbaar. Daar kan Groep de Mos nog wat van leren. Het volk opjutten tegen een vermeende linkse elite werkt goed in campagnetijd, dat is wel gebleken uit de uitslagen, maar als je met de volwassen jongens wil meedoen, kom je niet meer weg met cafépraat. Treurig voor Den Haag dat de stad met dit soort stoethaspels zit opgezadeld. Het lag helemaal niet aan Groep de Mos, maar aan linkse journalisten... De afgelopen drie jaar is ook min der drinken weggespoeld via de gootsteen en het toilet. Daarmee ligt Nederland volgens minister Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) op koers voor het behalen van haar doel: een halvering van de voed- selverspilling in 2030. Het onderzoek geeft geen ver klaring waardoor de voedselver- spilling in huishoudens is ge daald. De toegenomen aandacht voor verspilling zal een rol spelen, vermoedt de minister. ,,Initiatie- ven om voedselverspilling tegen te gaan, werpen vrucht af'', schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Nederlanders lij ken zich volgens haar steeds be wuster van het probleem, willen iets doen en krijgen meer hulp middelen in handen. Sinds 2010 wordt in opdracht van het ministerie elke drie jaar ge meten hoeveel voedsel in huis houdens wordt verspild. Dat on derzoek wordt uitgevoerd onder begeleiding van het Voedingscen trum, Milieu Centraal, Wagenin- gen Universiteit en Rijkswater staat. Sinds de eerste meting, ne gen jaar geleden, is er een daling te zien van 29 procent. In 2010 werd nog 48,0 kilo vast voedsel verspild. In 2016 was dit 41,2 kilo en dit jaar 34,3 kilo. Nederlanders i Bij brood, zuivel, groente en fruit is nog winst te boeken verspilden de afgelopen jaren vooral minder brood, zuivel, groente en fruit. Daarnaast werd minder koffie, thee, melk, fris drank en sap door de gootsteen of het toilet gespoeld. In 2019 werd naar schatting 45,5 liter vloeistof per persoon weggespoeld; ruim 11 liter minder dan in 2016. Volgens de onderzoekers is bij brood, zuivel, groente en fruit nog veel winst te boeken. ,,We zijn op weg, maar er is nog veel verbete ring mogelijk'', stelt ook Schou ten. donderdag 3 oktober 2019 GO ^0 @OzcanAkyol Stoethasoels Alles is echter nog in onderzoek, Hart voor Den Haag/Groep de Nederlanders zijn thuis minder voedsel gaan verspillen. In 2019 was dat per persoon 7 kilo minder dan in 2016, blijkt uit onderzoek in opdracht van het kabinet. Toch wordt per Nederlander nog altijd 34,3 kilo eten verspild. Annemieke van Dongen Den Haag 14 dagen groepsrondreis 15 dagen groepsrondreis korting w PP- zie stipreizen.nl/brklkb Zeecruises Riviercruises Rondreizen Zonvakanties Formule 1 reizen Non-stop vliegreis per KLM en lokale NL-sprekende reisleiding O.a. Sao Paulo, Rio de Janeiro Foz do Iguagu Incl. stadstour Sao Paulo, bezoek aan Foz do Iguagu Rio de Janeiro Vertrek januari t/m mei 2020 Vliegreis per topairline Emirates Lokale NL-sprekende reisleiding Tempels, theeplantages en natuur O.a. Kandy, Galle Sigiriya 2 volle dagen strand Vertrek januari t/m november Prijs p.p. o.b.v. 2 pers.kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reservedngskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6