Van Schoondijke tot Hulst Nieuw festival Voor Altied Jong in Axel Archeologiemiddag in het belfort in Sluis 7 Eén boom in de weg boven gasleiding Zeeuws-Vlaanderen zo populair? ,,Dat zit in onze Bourgondische in slag. Mensen uit de hele regio ko men er op af. Er zijn ook veel car navalsverenigingen en voetbal teams." Dit jaar heffen ze vrijdag 18 oktober het glas. De bierpullen waren aanvankelijk van glas, maar dat mocht niet langer van de ge meente Hulst. ,,We hebben dui zend kunststoffen pullen aange schaft'', zegt Saman. De organisa tie investeert noodgedwongen ook in nieuwe tafels en banken, want die sneuvelen geregeld als bezoe kers er op springen. ,,Een of twee tafels en vier, vijf banken per keer. Je zou er al bijna stalen tafels voor kopen." BIERFEEST OP STEEDS MEER PLAATSEN Megahallen met duizenden bierdrinkers, nee, zo groot is het Oktoberfest in Zeeuws-Vlaanderen niet. Het uit Duitsland overgewaaide feest wint wel aan populariteit in de regio. Komend weekend worden de eerste versies gehouden, in onder meer Schoondijke en voor het eerst ook in Hulst. Denk aan een grote tent, een oneindig lange bar, lange tafels, serveersters in Tiroler jurkjes, man nen in lederhosen en bier. Veel bier. Heel veel bier. In pullen van een halve liter gaan ze naar bin nen. Hup, de volgende! In heel Ne derland staan steeds meer Okto- berfesten op het programma en Zeeuws-Vlaanderen is geen uit zondering. Graauw had in 2011 de primeur en is met zo'n vijfhonderd bezoe kers de grootste van de regio. ,,Het is steeds sneller uitverkocht'', zegt Carlo Saman, voorzitter van de or ganiserende stichting Graauw- rock. Enkele bestuursleden be zochten een jaar of tien geleden het Oktoberfest in bakermat Mün- chen. ,,Het leek ons leuk het ook in Graauw te proberen. De eerste editie was twee dagen, we hadden een band uit Oostenrijk. Nu is het alleen op vrijdag, met een Duits Limburgse band. Dat scheelt veel geld." Waarom zijn de feesten juist in Voor Altied J ong is het evenement gedoopt. Live muziek, mode shows, proeverijen en oud-Hol landse spelen zijn enkele ingre diënten. Onder meer fanfare Ho sanna, zangeres Sanne Pronk, se niorenorkest Jeugd van Toen en accordeonist Joop van der Putten treden op. Ook is er een meezing- sessie, Singalong, op de Markt om 14.30 uur. Verder is er een rollator- race en Veilig Verkeer Nederland geeft rijcursussen e-bike- en scootmobiel. Vanaf 16.00 uur volgt tegen betaling een sneukeltocht langs horecazaken in Axel, met hapjes, drankjes en vertellingen. Ondernemersvereniging Axclu- sief tekent met Citymarketing Terneuzen en stichting RCOAK voor de organisatie. ,,We willen zestigplussers een gezellige dag bieden'', legt Ingeborg Spuesens van Axclusief het achterliggende idee uit. ,,En laten zien, ook met sportschool Anytime en welzijns organisatie Aan-Z, dat er voor hen heel veel te doen is." KLOOSTERZANDE Slechts één boom aan de vernieuwde Cloos- terstraat in Kloosterzande is zo geplant dat die een probleem vormt voor de gasleiding eron der. Dat heeft DNWG, het Zeeuwse bedrijf voor onderhoud en aan leg van gas-, water- en elektrici teitsleidingen, laten weten. Bo ven de gasleiding zijn meer bo men geplant, maar die steken minder diep de grond in, meldt een woordvoerster van DNWG. Bij de 'verkeerd' geplaatste boom ontstond een lekkage. De gaslei ding is daarom nu om de boom heen geleid, zodat die er niet uit hoeft. Sluis Iets bijzonders opgegraven in de tuin? Archeologen bekijken vond sten tijdens de Archeologiemiddag die zaterdag in Sluis wordt gehou den. Na het succes van vorig jaar hou den de gemeente Sluis, de provin cie en de werkgroep Archeologie Sluis voor de tweede keer de Ar- cheologiemiddag in het belfort. Het thema is 'Wat een vondst'. Naast de informatiemarkt, waarbij experts uitleggen wat de vondsten van bezoekers voorstellen, zijn er verschillende lezingen en presen taties over allerlei onderwerpen. Vondsten en kennis over de ge schiedenis van de streek moet ge deeld worden met de inwoners, is de achterliggende gedachte. Zo vertelt wetenschapper Wim De Clercq van de Universiteit Gent over onderzoek naar het laatmid deleeuwse Zwin en haar havens, de Werkgroep Archeologie Sluis stelt zich voor en het melden van vondsten in Zeeland wordt uitge legd. De Archeologiemiddag gaat om 13.00 uur van start met een wel komstwoord van wethouder Jack Werkman. Het belfort is open vanaf 12.30 uur. Opgeven voor de middag via awilleboordse@gemeentesluis.nl. donderdag 3 oktober 2019 Lianne, Martine en Kim (vlnr) sjouwen met bier tijdens het Oktoberfest voor ouderen, vorig jaar in Graauw. foto camile schelstraete Het Hulster Oktoberfest beleeft zaterdag zijn vuurdoop in party centrum 't Spoor 011. Vanaf 20.00 uur zijn er optredens van DaB Lötig en Blech Bizar. Daarin spe len bandleden van onder meer Pater Moeskroen, het Metropole Orkest en Guus Meeuwis. Ook is er après-skimuziek van Tim Schalkx en DJ Bee. Kaarten kos ten 8,50 euro. Zaterdag en zon dag is ook Terneuzen in Beierse sferen. Bij museumcafé De Vlie gende Hollander is op zaterdag vanaf 21.00 uur het amateur- schlagerfestival. Een dag later klinkt vanaf 14.00 uur muziek van Die Verdammte Spielerei. De fine fleur van de Duitse cuisine wordt geserveerd: bratwurst, beenham en schnitzel met zigeunersaus. Agrarisch themapark Het Klinket en de Groene Polderwinkel hou den zaterdag hun gezamenlijke Oktoberfest in Schoondijke. Vanaf 18.45 uur wordt varken aan het spit geserveerd. Reserveren kan bij Het Klinket. In dorpshuis Sinte Pier in Nieuwvliet is het za terdag Oktoberfest voor kinderen. Dat begint om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. Het Oktoberfest in Graauw start vrijdag 18 oktober om 15.00 uur met de 55+-editie. Toegang is dan gratis, wie 's avonds Zugabe en de Sjores Ambras Band wil zien, betaalt in de voorverkoop 11 euro. Een dag later is de Herfstparty met de Dirty Daddies als afsluiter. Tickets kosten 18,50, een combi- kaart 25 euro. Oktoberfest wint aan populariteit Bob Maes Graauw Kom in beweging, dat is de op roep achter het eerste, groot schalige festival voor zestig plussers én andere leeftijden komende zaterdag vanaf 10.30 uur in Axel. Harmen van der Werf Axel Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62