'Zeker acht Nederlanders vochten mee in Oekraïne' Boyan Slats plasticvanger vist met succes in oceaan II 5 dat veel te veel bomen worden gekapt "5 Het Planbureau voor de Leefom geving (PBL) nuanceert de harde conclusies van de wetenschap pers en de commissie-Remkes. ,,Om subsidie te krijgen, moeten de elektriciteitsproducenten aan tonen dat alle gebruikte biomassa voldoet aan strenge eisen. Daar voor hebben ze certificaten nodig van leveranciers", zegt biomassa- deskundige Bart Strengers. Zo wordt volgens hem voorko men dat oerbossen worden ge kapt om in onze energiecentrales te verdwijnen. ,,Het gaat om bos bouw; boseigenaren zijn er ook niet bij gebaat om alles in één keer te kappen.'' In de praktijk belanden vooral takken en rest- hout als pellets in de centrales, zegt Strengers. „Boomstammen leveren veel meer op als zaag- hout, voor planken. Nederland stelt strenge eisen aan biomassa.'' Het internationaal gerenommeerde Amerikaanse onderzoeksbureau The Soufan Center meldt de ont wikkelingen over de wereldwijde opkomst van gewelddadig rechts extremisme in een nieuw rapport. ,,White supremacists (witte racisten, red.) zijn wereldwijde netwerken aan het vormen, net zoals de jiha- disten deden voor de aanslagen van 11 september in Amerika'', schrij ven de onderzoekers. Het Soufan Center becijfert dat de afgelopen vijf jaar ruim 17.000 buitenlanders zijn gaan vechten in de Oekraïense burgeroorlog. Het overgrote deel daarvan (15.000) komt uit Rusland, maar de ruim 2000 andere strijders komen uit meer dan 50 landen. Onder hen zijn zo'n 165 Duitsers, 65 Fransen en 35 Amerikanen. Acht strijders zouden uit Neder land komen. Dat concluderen de onderzoekers op basis van inter views ter plekke, propagandavi- deo's en sociale media. Drie Neder landers zouden hebben gevochten aan de kant van rechts-extremisti- sche Oekraïense milities en vijf Ne derlanders juist aan de andere kant: bij de pro-Russische separatisten. Het Soufan Center vindt die ont wikkeling zorgelijk, omdat de mili tanten gevechtservaring opdoen, een internationaal netwerk opbou wen en tactieken, technieken en ideologieën kunnen uitwisselen. In juli werd in Italië bij een groep neo nazi's een groot wapenarsenaal aangetroffen, in de VS zijn rechts- extremisten die ook in Oekraïne waren geweest, aangeklaagd voor geweld bij een betoging in de VS. Over de Nederlanders die naar Oekraïne zijn geweest, is nauwe lijks iets bekend. Deze krant schreef eerder over Sjoerd H., een twintiger die zich in 2016 aansloot bij een ul- tranationalistische militie die aan Oekraïense zijde vocht. H. reisde door naar Syrië om tegen IS te vech ten. Hij kwam daar in 2018 om. De Nederlandse Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) stelde eerder al zorgen te hebben over terugke rende strijders uit Oekraïne. Hij kan niet bevestigen dat acht Neder landers daar hebben gevochten. Over het groeiende internationale netwerk stelt de dienst dat een der gelijke ontwikkeling 'nooit in maar een of twee landen blijft'. eP11 De plasticvanger is ontworpen om de oceanen te ontdoen van plastic afval. In tegenstelling tot de vorige versie, houdt het verbeterde proto type het afval wel succesvol vast. ,,Dit eerste jaar van testen in de ongenadige omgeving van de volle zee, duidt er sterk op dat onze visie bereikbaar is", zegt Slat. De Neder lander heeft samen met zijn team meerdere technische problemen opgelost in het prototype. Zo is de nieuwe versie voorzien van een 'pa rachute-anker', zodat de vanger be ter afgeremd kan worden. De door Slat ontwikkelde plastic vanger wordt sinds oktober vorig jaar getest. Begin dit jaar brak de veegarm af, waarna de testen op zee lange tijd stil kwamen te liggen. The Ocean Cleanup ging in juni weer het water op. Het systeem ver- zamelt niet alleen zichtbare stuk ken plastic en bijvoorbeeld visnet ten, maar ook minuscule stukjes plastic met een doorsnede van maar 1 millimeter. Volgens Slat moet er nog veel werk worden verzet. De volgende stap is de bouw van een groot sys teem. Dat moet worden ingezet om de zogeheten Great Pacific Garbage Patch op te ruimen, een soort drij vende vuilnisbelt vol plastic deel tjes tussen Californië en Hawaï. Dit gebied is drie keer zo groot als Frankrijk: er dobberen naar schat ting 1800 miljard stukken afval rond, die bij elkaar zo'n 80 miljoen kilo wegen. Er zijn nog vier grote afvalhopen in de oceanen. Die be vatten bij elkaar nog eens 80 mil joen kilo puin en plastic. Biomassacentrales /ergelijking uitstoot CO2 Overgangsbrandstof De zorgen van de wetenschap pers moeten volgens het PBL wel serieus worden genomen. ,,Maar we mogen niet alle biomassa over één kam scheren. Volgens de meeste studies zullen we de ko mende jaren duurzame biomassa nodig hebben om de klimaatdoe len te halen.'' Het klimaatpanel IPCC van de VN bevestigt dat. Zo zal biomassa nodig zijn als over gangsbrandstof voor transport dat niet zo makkelijk te elektrifi- ceren valt. Denk aan scheepvaart, zware vrachtwagens en vliegtui gen. Ook kan de chemische indu strie, die van aardolie als grond stof af moet, er materialen van maken. Daarnaast moet beter gekeken worden waar we biomassa van daan halen, stelt milieuclub Natuur Milieu. ,,We mogen het klimaatprobleem niet oplossen door de natuur te vernachelen'', zegt directeur Marjolein Dem- mers. ,,Maar snoeiafval uit Neder land en reststromen uit de voe dingsindustrie bijvoorbeeld kun nen wel degelijk een duurzame energiebron zijn. Laten we ervoor waken om biomassa nu helemaal in de ban te doen. We staan voor een enorme opgave om de broei kasgasuitstoot te verminderen, één simpele oplossing is er niet.'' Dat beaamt de Europese we tenschapskoepel ook. ,,Maar laag waardige energie opwekken uit hout is het allerlaatste wat we er mee zouden moeten willen'', stelt Vet, die met lede ogen aan ziet hoe miljardensubsidies naar de grote energiecentrales gaan. ,,Als we dit geld goed hadden be steed, hadden we er een hele wa terstofeconomie van kunnen op tuigen.'' Waterstof kan volgens deskundigen in de toekomst gaan fungeren als dé schone energie drager: het is te verbranden zon der CO2-uitstoot, makkelijk te transporteren en op te slaan voor windstille dagen waarop de zon niet schijnt. Vet: ,,Daar zouden we voor de economie, het klimaat én de natuur een enorme slag mee kunnen slaan.'' hebben ze minder hoge schoor stenen en worden ze geregeld dichter bij dorpen of steden ge bouwd. Komende jaren komen er bovendien honderden kleinere biomassa-installaties bij, blijkt uit subsidietoekenningen die deze krant opvroeg bij het minis terie van Economische Zaken. Vaak middenin woonwijken. Het gaat dan bijvoorbeeld om instal laties in appartementencom plexen die van het gas af moeten. In zulke zogenoemde pellet- kachels worden kleine brokjes samengeperst hout verbrand (de zelfde pellets die sinds kort in de grote kolencentrales worden bij- gestookt - en waar ze uiteindelijk voor 100 procent op moeten gaan draaien). Het Longfonds maakt zich zor gen over die trend. ,,We zien nu een enorme groei van biomassa, maar mensen moeten zich reali seren dat het stoken van hout de lucht vervuilt. Fijnstof, zoals stik stofoxiden, veroorzaakt chroni sche ziektes als bronchitis en astma. Kies voor schonere vor- Doe biomassa niet helemaal in de ban. We staan voor een enorme opgave men van verwarming dan hout kachels.'' Ook de stikstofadviescommis sie van oud-minister Remkes is ongerust en pleit voor meer on derzoek. ,,Het gaat om zulke grote hoeveelheden, dat wij ons zorgen maken over de gevolgen voor de gezondheid van mensen. Het is onduidelijk wat de uitstooteisen zijn en of daar controle op is'', zegt hoogleraar Vet, een van de leden van de commissie. De hoge CO2-uitstoot van biomassa is echter de voornaamste reden dat de commissie het kabinet advi seert om met subsidies voor bio- massabijstook te stoppen. donderdag 3 oktober 2019 GO het klimaat' Zeker acht Nederlanders heb ben meegevochten in de burger oorlog in Oekraïne, zowel aan Oekraïense als aan pro-Russi sche kant. Het strijdgebied daar is een 'laboratorium' voor de internationale rechts-extremis- tische beweging: „Oekraïne is voor hen wat Syrië is voor jiha- disten.'' Cyril Rosman Rotterdam/Kiev Strijders van het Oekraïense rechtse Azov-bataljon. foto hh De aangepaste 'plasticvanger' van de Nederlandse uitvinder Boyan Slat werkt goed. Het ver beterde prototype van The Ocean Cleanup heeft onlangs voor het eerst plastic in de Grote Oceaan opgeveegd en bij elkaar gehouden, melden de ontwerpers. Loudi Langelaan Rotterdam Boyan Slat wil plastic uit de oceanen halen. foto frank de roo Farmsum Sumar Jkmaar Hengelo G°uda Utrecht Renkum Katwij Maasvlakte Botlek truidenberg ITilburg Waar staan (en komen) biomassacentrales die 30 megawatt of meer produceren? 289 MW 9^ 100 MW 9" 30 MW Bestaand Gepland tl" 1 eear wseagar» Per hoeveelheid opgewekte energie komt bij aardgas de helft minder CO2 vrij dan bij houtpeiiets. Pellets Aardgas Kolen 1101 kg /Giga Joule Bron: Rijksdienst voor Ondernemend Nederland -Marjolein Demmers, Natuur Milieu 031019 BJD, TU FOTO: Amercentrale ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5