Linde bij Mondragon gekapt IN DE REGIO s 6 Plannen positief ontvangen MIJN DORP, MIJN STAD De dikke rode draad in de visie is de vraag: hoe houden we jonge men sen in het dorp? Daarbij draait het om behoud en versterking van maatschappelijke voorzieningen, zoals een school. Stedenbouwkun- Specialisten zien kansen voor ontwikkeling van een 'blauwe boulevard' digen van Kuiper Compagnons bo gen zich over deze vraag, in op dracht van de gemeente en de dorpsraad. De mogelijke sluiting van de plaatselijke basisschool wordt als een bedreiging ervaren. Die kans is aanwezig door de plannen voor één grote regioschool in de noord westhoek van Schouwen. Burgh- Haamstede lijkt daar politiek voor alsnog de beste kaarten voor te heb ben. Maar Scharendijke legt ook een nadrukkelijke claim op het ba- sisonderwijs. Zeker in combinatie met een nieuw gezondheidscen trum zou dat het Grevelingendorp dé opkikker geven die het verdient, menen inwoners en ondernemers. Nieuwbouw Wat volgens hen ook helpt nieuw leven in het dorp te blazen -naast de herinrichtingsplannen die in de dorpsvisie worden genoemd- is een soepeler beleid van de gemeente voor het bouwen van woningen. Voor jongeren die in Scharendijke willen (blijven) wonen, is het nu moeilijk om aan een huis te komen. Dat geldt ook voor de huisvesting van seizoenswerkers. Scharendijke ruikt zijn kans om te profiteren van de groei van het (watersport)toerisme. Het feit dat het dorp de westelijke 'poort tot Zeeland' vormt, moet beter worden benut, is de breed gedragen opvat ting. Waar het dorp nu met de rug naar de hoge dijk is gekeerd, kan die waterkering ook een levendige ader worden. De specialisten zien kan sen voor ontwikkeling van een 'blauwe boulevard' inclusief een opgeknapte Napoleonschuur. Gat van Boogert De Dorpsstraat moet na de invul ling van het 'gat van Boogert' een bruisende plek met horeca worden. Het nu desolate Zwarte- en Bethle- hemplein moet uitgroeien tot 'maatschappelijk hart' met onder meer het gezondheidscentrum. De koppeling met de sportvelden en de bouw van een regioschool zouden het plaatje compleet maken, aldus Kuiper. Marcel Modde Zierikzee De torenkraan staat in het hart van de nieuwbouw, 'met z'n voeten in de parkeergarage'. Daarvoor is een gat van twee vierkante meter in het dak uitgespaard. Dat kan worden gedicht zodra de kraan plaats heeft gemaakt. De bouw nadert zijn einde. Op i december verwacht Boogert het complex op te leveren. De directeur heeft begrip voor de commotie die is ontstaan over het kappen van de beeldbepalende boom aan de Oude Haven. Hij be nadrukt dat er geen andere keuze was en dat de elektrische toren kraan de omgeving ook een hoop overlast heeft bespaard. „Anders Mede vanwege de commotie is beslo ten de winterlinde in alle vroegte te kappen en af te voeren hadden we met kleinere kranen vanuit de omliggende straatjes moeten werken. Diesels, die dan hele dagen staan te ronken. Daar moet je toch niet aan denken!" Mede vanwege de commotie is besloten de winterlinde woensdag in alle vroegte te kappen en af te voeren. ,,Het kwam het beste uit met de planning én ik zit natuur lijk ook niet op belangstelling te wachten die de boel alleen maar weer ophoudt." Niet best De gemeente had een kapvergun- ning verleend onder de voor waarde dat Boogert een nieuw exemplaar plant. Een winterlinde heeft een gemiddelde levensduur van tachtig jaar. Onderzoek in 2014 onder de in totaal 58 bomen in de omgeving, wees uit dat de boom voor Mondragon het naar ver wachting nog hooguit twintig jaar zou hebben volgehouden. Boogert: ,,We hebben ook een schijf uit de boom gezaagd en ik moet zeggen dat de kern er inderdaad niet al te best meer uitzag." AAGTEKERKE Expositie Activiteiten Brugklasshow Ostrea Lyceum donderdag 3 oktober 2019 Inwoners willen nu echt actie Eerst zien en dan pas geloven. De meeste inwoners en onder nemers van Scharendijke zijn positief over de plannen in de concept-dorpsvisie. Maar mooie praatjes van de gemeente en projectontwikkelaars hebben ze daar de afgelopen jaren al ge noeg gehoord. Tijd voor con crete actie. Marcel Modde Scharendijke De oude linde voor Mondragon is niet meer. Bouwbedrijf Boo- gert heeft de boom gisteroch tend gekapt. Morgen moet de torenkraan achter het nieuwe hotelcomplex eruit. In verband met de krappe bewegingsruimte was er echt geen andere keus, zegt directeur Hans Boogert. Bij Galerie Bank in Aag- tekerke wordt van van daag tot en met zater dag een expositie ge toond. Het gaat om te keningen van Cocky van Zanten. Iedereen is wel kom tussen 12.00 en 17.00 uur. MIDDELBURG In de ZB in Middelburg en Vlissingen worden in het kader van de Kinder boekenweek 2019 tot en met 13 oktober diverse activiteiten gehouden. De Kinderboekenweek staat in het teken van voertuigen. De activiteiten zijn ge richt op kinderen van 3 tot en met 12 jaar. Een overzicht is te vinden op dezb.nl en deelname is gratis. GOES Het Ostrea Lyceum in Goes houdt deze week haar jaarlijkse brugklas show. Deze vindt ook vandaag, morgen en zaterdag nog plaats. De brugklassers presen teren zich met een klas- senlied en na de pauze m #1 CresKids. foto dirk-jan gjeltema met hun talenten op ge bied van onder meer zang, dans, muziek en acrobatiek. Het thema dit jaar is: SNAP', wat op verschil lende manieren uitge- legd kan worden. Bij voorbeeld in de zin van social media, met name Snapchat, de lesstof snappen, maar natuurlijk ook gesnapt worden bij spieken. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Sport park Volharding, 19.00-20.00 uur: Jeu de Boules; BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00 18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zilt; Pelgrimskerk, 10.15 uur: Yoga, 19.30 uur: Voorstelling Dwars door de Bijbel; BURGHSLUIS Passa- giersschip de Onrust, 13.00 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Dorps huis, 18.45 uur repeti tie CresKids muziek vereniging Cres cendo, 19.45 uur re petitie Fanfare muziekvereniging Crescendo; Goemanszorg, 11.00 17.00 uur: Museum geopend; ELLEMEET Dorps huis, 19.00 uur: Medi tatie; KERKWERVE Dorps huis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor ouderen; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00 22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/jokeravond; OUWERKERK Dorps huis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Klaverjas- club; ZIERIKZEE Haven plein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd. Het gat tussen de twee andere bomen markeert de plek van de oude winterlinde die moest wijken voor de torenkraan achter Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57