II Bezorgde wetenschappers: de vraag naar stookhout zal zo stevig toenemen, 4 In de grote kolencentrales, in nieuwe biomassacentrales, in flats: Nederland gaat massaal energie opwekken uit biomassa. Maar voor het klimaat en het milieu kunnen we beter gas verbranden dan hout, stellen wetenschappers. et leek zo'n beetje het ei van Colum bus op weg naar een klimaatneutraal Nederland: bio massa. Met alleen wind- en zonne- energie kunnen de doelen uit het Klimaat akkoord (de helft minder broei- kasuitstoot in 2030) nooit worden gehaald. En daarbij: ook als het dagenlang windstil en bewolkt is, moet de stroomvoorziening op gang blijven. Daarom komt bio massa, het verbranden van hout in onze huidige kolencentrales om energie op te wekken, maar wat goed van pas. Het idee daarachter: met biomassa breng je een natuur lijke kringloop op gang. De CO2 die vrijkomt bij het verbranden van hout, wordt opgenomen door bomen die groeien op de plaats van de exemplaren die voor dat doel zijn gekapt. Maar, zo stellen invloedrijke Europese wetenschappers nu in harde bewoordingen: de gedachte dat dit een CO2-neutraal proces is, is een waanidee. De vraag naar biomassa zal de komende jaren zo stevig toenemen, dat daarvoor veel te veel bomen worden gekapt. Nieuwe bomen groeien nooit snel genoeg aan om de CO2 die vrij komt op te nemen. Dat kan enkele jaren tot wel decennia duren. En dus ontploft de komende jaren als het ware een enorme broeikas- bom. Daar is de opwarmende aarde natuurlijk totaal niet mee geholpen. Bij verbranding komen zelfs meer broeikasgassen vrij dan bij steenkool, concludeert de Europese wetenschapskoepel EASAC. Dat komt doordat hout geen efficiënte brandstof is. Ieder een met een open haard of hout kachel weet hoeveel hout nodig is om je huis op een koude winter avond warm te stoken. Het rende ment van aardgas is veel hoger. Om dezelfde hoeveelheid energie op te wekken, komen daarbij dus veel minder broeikasgassen in de lucht. De CO2-uitstoot van het trans port en het bewerken van het hout tot pellets komen daar nog eens bovenop. Want in Nederland is lang niet genoeg snoeihout be schikbaar om in de snelgroeiende vraag naar biomassa te voorzien. Energiebedrijven importeren op grote schaal houtkorrels voor bio massacentrales uit de Baltische Staten en Noord-Amerika - met schepen die stikstof, fijnstof en broeikasgassen uitstoten. In die landen wordt bovendien zoveel hout voor energie gerooid dat zich een ecologische ramp vol trekt, stelt hoogleraar Louise Vet, die namens Nederland in de mi lieugroep van EASAC zit. ,,Daar ontstaan snelgroeiende, eenvor mige bossen waar weinig biodi versiteit meer is.'' Het importeren van biomassa is voor Nederland enorm aantrekke lijk omdat we er op papier onze nationale CO2-uitstoot snel mee kunnen verminderen. Volgens Europese regels hoeft men voor verbranding geen CO2-uitstoot te rekenen, terwijl die er in de prak tijk natuurlijk wel is. Vervangen we steenkool door houtpellets, dan daalt de uitstoot van de cen trales in één klap tot nul - op papier, want in de praktijk stoten ze zelfs meer CO2 uit dan voor heen. In theorie moet het land waar de biomassa is geoogst de uitstoot wel rapporteren. Of dat ook overal gebeurt? Vet acht het onwaarschijnlijk. ,,De VS is onder president Trump uit het Klimaat akkoord gestapt. Grond-eigenaren in Noord-Amerika kunnen met hun bossen doen wat ze willen.'' Blind Ook de commissie van oud-minis ter Johan Remkes (VVD), die aan bevelingen moest doen om Neder land uit de deze zomer ontstane stikstofcrisis te helpen, heeft zijn bedenkingen bij het blinde geloof in biomassa. In zijn eindrapport adviseerde Remkes de miljarden subsidies die naar honderden kleine en grote biomassa-installa ties en -centrales gaan te 'herover wegen' - een keurig woord voor afschaffen. Per jaar gaat de geplande centrale bij Diemen 18.000 voetbalvelden aan bos verbranden Voor de grote energiebedrijven is die aanbeveling een harde klap. De Duitse energiereus RWE, die 2,6 miljard euro subsidie ontvangt om zijn kolencentrales in Geertrui- denberg en Eemshaven volledig te verbouwen voor biomassa, is des duivels. Taco Douma, de baas van de RWE-centrales, noemt het een 'bizar advies'. ,,De wetenschap on waardig. Het is onvolledig en on juist.'' Michel Groeneveld van Uniper, dat biomassa stookt in een centra le op de Maasvlakte, spreekt van een 'raar en dom voorstel'. „Bio massa heeft geen enkele invloed op stikstof. Of je nu steenkool ge bruikt of biomassa, het maakt niet uit, want het wordt door filters toch allemaal opgevangen in de centrale.'' Milieuclubs bestrijden die stel ling. Ondanks de filters belanden bij grote biomassa-installaties jaarlijks miljoenen kilo's stikstof (stikstofoxiden en ammoniak) en ander fijnstof in de lucht. De cen trales moeten daarom worden stil gelegd, stelt Mobilisation for the Environment, dat naar de rechter is gestapt. Ook bezorgde buurtbewoners grijpen de stikstofuitspraak van de Raad van State aan om de bouw van nieuwe biomassacentrales tegen te houden. Zo togen tegen standers van een grote centrale (120 megawatt) die energiebedrijf Vattenfall wil bouwen bij Diemen, deze maand naar de rechter. Ze vrezen dat de centrale de lucht gaat vervuilen die zij elke dag in ademen. ,,Per jaar gaat de centrale 18.000 voetbalvelden aan bos ver branden. Per dag gaat het om 25 vrachtwagens hout. Dat is ontzet tend slecht voor de luchtkwaliteit én voor het klimaat. Daar verzet ten wij ons tegen'', verklaart Fenna Swart van de Federatie te gen Biomassacentrales. Minder streng Aan de uitstoot van biomassacen trales worden veel minder strenge eisen gesteld dan aan bestaande kolen- en gascentrales, bevestigt het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Ook Biomassaverbranding energieneutraal? donderdag 3 oktober 2019 'Biomassa is bom onder Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Halle/Rotterdam -Fenna Swart, Federatie tegen Biomassacentrales A Bossen worden gekapt om als houtpellets in biomassa centrales te verstoken. FOTO nPTTV IMAnFQ Fijnstof Stikstofoxiden Zwa turbine iveloxiden verbranding stroom tot oellets Boom materiaal vermalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4