4 Komedie Een mengelmoes van komische én ontroerende momenten, waarin vriendschap en vijandschap dichtbij elkaar liggen. Het Middelburgs Theater brengt de bekende komedie The Sunshine Boys op de planken. Zaterdag is de première van een hartverwarmende voorstelling. Huiveren en bewonderen tegelijkertijd Crème de la crème van de bluesscene a de laatste repetitie verschijnt er een grote lach op het gezicht van regis seur Peter Adri- aanse. ,,Zang is goed, dansmoves zijn goed, spel is goed, decor is top, iedereen is er klaar voor." Bijna vijf tig repetities zitten erop, een zomer lang hard werken is achter de rug. ,,Als een bokser die de ring in mag, eindelijk mogen de spelers het po dium op." The Sunshine Boys is een stuk waar al vele grote artiesten zich al aan waagden. Johnny Kraaijkamp en Eric van der Donk (1993) en Mini Maxi (2006) trokken in Nederland volle zalen met hun uitvoering en vier jaar geleden speelden André van Duin en Kees Hulst het stuk met veel succes in het DeLaMar Theater in Amster dam. Komende weken is The Sunshine Boys te zien in het Middelburg Mini- theater. Saai Regisseur Peter Adriaanse bekeek eerst de verfilming van het verhaal, alvorens te beginnen aan de bewer king van het stuk. ,,Dat doe ik anders nooit. Meestal duik ik blanco in een tekst, maar dit keer werd ik getrig- Dit stuk heeft raakvlakken met variété voorstellingen die met name in de jaren 30 tot 60 populair waren gerd om eerst de film te bestuderen. Die viel vies tegen. Lange dialogen en weinig actie. Ik vond het ronduit saai en voor theater niet prikkelend ge noeg." Met die wetenschap ging Adriaanse aan de slag met de vertaling van het stuk van Neil Simon, geschreven door Ger Apeldoorn en Harm Edens. ,,Het is een bewerking van een bewerking geworden. De oorspronkelijke bezet ting bestond uit vijf acteurs, ik heb er negen van gemaakt door met flash backs te werken." Nadere uitleg geeft Adriaanse pas nadat hij vertelt waar The Sun-shine Boys over gaat. ,/Willie de Clerck en Oskar Zadelhof vorm den ooit een succesduo in de wereld van de variété. Op een dag geeft Oskar er opeens de brui aan, waardoor Wil lie zijn inkomen verliest. Het stuk gaat voor mij in essentie over vriend schap en verlangen. Willie en Oskar gaan met een woordenwisseling uit elkaar en hebben jarenlang geen en kel contact. Ze voelen heel veel voor elkaar, maar laten dat geen van beiden merken. De twee kunnen niet met en niet zonder elkaar." Willie en Oskar keren vele jaren later nog één keer te rug naar het toneel voor een herden kingsoptreden. Tijdens de voorstelling in Middel burg krijgt het publiek flashbacks te zien van de tijd dat Willie en Oskar succesvolle komieken waren. ,,Het is een komedie, maar tegelijkertijd een ontroerend stuk. Vriendschap en eenzaamheid liggen dichtbij el kaar." Veel leden van het Middelburgs Theater wilden maar wat graag meespelen in The Sunshine Boys. Voor de open avond (auditie) kreeg Adriaanse twintig aanmeldingen. Dat gaf de regisseur de kans zijn ac teurs zelf uit te kiezen. ,,We hebben een topcast met Francois Vervaeet en Koen Mijnheer in de rollen van Willie en Oskar. De 'jonge' Willie en 'jonge' Oskar worden gespeeld door Peter Boot en Izaak Wondergem. Willem van der Ent, Simone Adriaanse, Jeanet Manusama, Brigitte van Klinken en EN 4 REDENEN MEER Achterkant van Zeeland Danny Bryant donderdag 3 oktober 2019 Over vriendschap en eenzaamheid Hans Puik 44 Peter Adriaanse, regisseur M Flash back naar de tijd dat Oskar en Willie nog een suc cesvol va- rietéduo waren. FOTO WILIAM WAGENAAR c De achterkant van Zeeland, met die titel wordt verwezen naar een crimineel Zeeland dat de meesten van ons niet kennen. Wie niet wereldvreemd is, weet dat er ook in Zeeland gerookt, gesnoven en gespoten wordt. En dat die verdovende midde len (al lang een ouderwetse term) niet legaal te verkrijgen zijn. Dat er dus 'een circuit' is, waarin het er niet altijd sprook jesachtig aan toe gaat. Wie het succes van Breaking Bad en andere criminele series overdenkt, zal tot de conclusie komen dat wij daar heel dubbel in staan. Aan dat soort crimina- liteit lijkt ook een romantisch kantje te zitten. We huiveren en bewonderen tegelijkertijd. Op dat principe is De achter kant van Zeeland (elders heet de show bijvoorbeeld De ach terkant van Heerlen) van het Zuidelijk Toneel gebaseerd. Natuurlijk horen we niet hoe de achterkant van Zeeland er écht uitziet. Hoe boven- en onder wereld door elkaar lopen. We leven al hiphoppend mee met een aantal tot de verbeelding sprekende randfiguren. Woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 oktober, Schelde- theater Terneuzen, 20.00 uur Al meer dan vijftien jaar maakt de Britse gitarist Danny Bryant op overtuigende wijze furore in de Eu ropese bluesscene. In Engeland wordt hij geroemd als National Blues Treasure. Zijn collega's zien hem als de 'crème de la crème' in zijn genre. Bryant speelde meermalen met grootheden als Joe Cocker, Carlos Santana, Buddy Green en Peter Green. Zaterdag, Porgy en Bess, Ter- neuzen, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48