I UIT THUIS 3 Fafafafaafa, fafafafaafa Geheimen van vriend en vijand Swingende zigeunerrock Humor als medicijn ,,Ik ben blij dat we haar toch ge vraagd hebben", vult zangeres/gita- riste Sophie Reekers aan. ,,De Talking Heads staan met zijn negenen op het podium, wij waren met zijn vijven. We konden er nog wel iemand bij ge bruiken." In De Kroepoekfabriek - het eerste concert van de korte tournee 35 jaar Stop making sense - steken de voortref felijk spelende muzikanten Talking Heads naar de kroon. Er zijn wat ver schillen - Reekers neemt de meeste leadvocalen voor haar rekening - maar de overeenkomsten zijn ver bluffend. ,,Hoi, ik wil jullie iets laten horen", zegt ze nadat ze in haar eentje het podium is opgekomen met een ghettoblaster. Anders dan bij Talking Heads staan alle instrumenten al klaar, maar de band wordt wel num mer na nummer uitgebreid. En net als in de film, spat de energie van het po dium. ,,Daar wordt je superblij van", aldus Reekers. ,,Alles is erg ingestu deerd, maar zo oogt het niet. Het is net of al die dansjes toevallig worden uitgevoerd, maar ze gaan wel precies tegelijk. Dat is heel erg moeilijk. De muziek is niet onnodig ingewikkeld, maar er zit bijna altijd ook iets in wat je niet aan ziet komen." Wie de film kent, moet glimlachen om de subtiele verwijzingen die de Rotterdamse muzikanten in het op treden hebben gestopt. Een te groot colbertje, de dansjes, een gebaartje, een opmerking. ,,We verwijzen er naar, maar we doen niet alles exact na", zegt Reekers. ,,Veel van wat de Talking Heads doen is een gimmick. Wij wilden niet dat het de gimmick van de gimmick zou worden." Wie de film nooit gezien heeft, zal evengoed veel herkennen. ,,De liedjes behoren tot het collectief geheugen", stelt Van Osta. ,,Als je het over Tal king Heads hebt, zeggen veel men sen: 'Ik weet niet of ik dat ken.' Dan gaan ze googelen en dan zingen ze het zo mee." TALKING HEADS EM Musical Rootsmuziek Psychisch cabaret donderdag 3 oktober 2019 GO 35 jaar Stop making sense, met links Ja- nine van Osta en rechts Sophie Ree kers. FOTO PATRICIA VER- PLOEGH CHASSE 35 jaar Stop making sense, morgen, t Beest Goes, aanvang 21.00 uur. De popgroep Talking Heads, opgericht in 1975, was een van de vaandel dragers van de Ameri kaanse new wave, een stroming die voortkwam uit de punk. In Nederland brak de band door met Psycho Killer, de single van hun debuutalbum Tal king Heads: 77, met de regel die iedereen graag meezingt: Fafafafaafa, fa- fafafaafa. De voormalige studenten van de kunstacademie be- David Byrne met de Talking Heads in 1977. FOTO FELIPE ORREGO/ ANP perkten zich daarna niet tot gitaarrock. De dans baarheid van hun liedjes werd verhoogd doordat ze uitstapjes maakten naar de funk en Afrikaanse mu ziek. De vierkoppige band werd live uitgebreid met extra muzikanten en zan geressen. Onbetwiste leider was zanger David Byrne, die nogal eens botste met bassiste Tina Weymouth en haar echtgenoot, drum mer Chris Frantz. Zij waren de drijvende krach ten achter de eveneens zeer succesvolle Tom Tom Club. Oorlogsgeheimen is het in 2008 bekroonde boek van Jacques Vriens. Het is vroeger al verfilmd en spe ciaal voor kinderen (9+) tot musical gemaakt. Die musi cal wordt nu bijna ongewij zigd nog eens gespeeld. Het basisverhaal is sim- pel:midden in de Tweede Wereldoorlog (1943) heeft Tuur ineens een nieuw buurmeisje, Maartje. Ze komt uit IJmuiden en lo geert bij haar Zuid-Lim burgse familie. Als die twee dik bevriend raken, delen ze hun geheimen. Voor Maartje is dat haar échte naam en, in een doos onder bed, een gele davidster. Voor Tuur is dat een En gelse piloot die op hun zol der verborgen wordt ge houden. Er is natuurlijk méér aan de hand in het dorp: hun meester helpt de Duitsers; Tuurs jeugdheld is bij de Waffen-SS gegaan. Al vertellend spelen Tuur en Maartje al die rollen. Zo kom je veel te weten over vriend en vijand, over ver raad en bevrijding. Zondag, Ledeltheater Oostburg, 15.00 uur Vijf heren uit Polen komen naar Vlis- singen voor een avond swingende zigeunerrock. The Freeborn Brothers laten zich geen label opplakken. Geen enkel optreden is hetzelfde. De ene keer uitbundig en vrolijk, dan weer mysterieus en magisch, soms zelfs religieus. De heren bespelen een breed scala aan in strumenten: accordeon, banjo, trombone, Turkse darbuka en Braziliaanse altviool. Een optreden van The Freeborn Brothers is een muzikale rollercoaster, bewegend tussen euforie en innerlijke rust. Vrijdag 11 oktober, De Piek Vlissingen 20.30 uur Psychiatrisch cabaret, dat klinkt een beetje eng. Maar grappen over burn-out of pa niekaanvallen of eetproble men kunnen best heel goed zijn. Troostrijk, en zo nodig ook te gebruiken voor waar humor toe dient: als het beste medicijn. Marjolijn van Kooten is ervaringsdeskundige, leed vele jaren aan angsten waarvoor zij hulp van psychiaters heeft gezocht. Tot één van hen (Bram Bakker) haar stimuleerde om er samen mee op het podium te gaan staan. Zo ontstond Geen paniek. Nadien ging ze solo, nu gaat ze Ongestoord, haar derde show, uitproberen. Zaterdag, De Verwachting Ritthem, 20.15 uur; zondag, De Weverij Zierikzee, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47