Van Breen laat zich niet in een hokje stoppen Tijd voor muziek, festivals en meer 2 EEF VAN BREEN zijn haardos Stop making sense Kun je een unieke muziekfilm naspelen op het podium? Jazeker. In 35 jaar Stop making sense brengen zes jonge muzikanten morgen in 't Beest een verbluffende ode aan Talking Heads. ,,Van deze muziek word je superblij." Man met veel talenten Uitgelicht Eef van Breen is een muzikale duizend poot. Hij speelt niet alleen geweldig trompet, hij zingt ook, componeert en bedenkt allerlei kunstprojecten. Hij werkt sa men met musici en beeldende kunstenaars en als een idee in zijn hoofd gerijpt is, vertaalt hij indrukken en emoties in muziek. O ja, Van Breen heeft een jazz-achtergrond, maar hij laat zich niet in een hokje stoppen. Hij schreef mu ziek voor een opera, kamermuziekarrangemen- ten voor onder meer het harpduo Bilitis en in de toneel- en filmwereld is hij ook een bekende. Zijn muziek is al even uitbundig als zijn haar dos. Samen met Christos Yerolatsitis (piano), Evan Tebbe (harp), Amber Doctors van Leeu wen (cello) en Statis Elio (contrabas) vormt hij zijn kwintet. Ze toerden door Nederland en ver rasten het publiek met de programma's Playing Games en Changing scenes. In het voorjaar 2019 werd het nieuwste album, Walk of Doubts gerea liseerd. De nummers getuigen van de grote fan tasie van Eef van Breen en zijn emotievolle inle vingsvermogen. wandeling door een onbekende maar span nende wereld. Het aparte stemgeluid van Van Breen haalt de luisteraar uit een sluimerstand. Hij scherpt de emotie aan en roept met zijn mu ziek allerlei beelden op. Klassieke- en jazzmo- menten wisselen el kaar af. De groep speelt anderhalf uur non-stop. Een audi- Zijn mUZiek is tieve wandeling met al even van Breen als gids. Ie der kan zijn eigen uitbundig als beelden en herinne ringen oproepen. Tij dens de tocht ontdekt men verschillende wegen, mogen emoties ver anderen van verwarring tot angst en ontspan ning. Het is puur genieten van dromerige troos tende zang, grillige muziek en spannende mo menten. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaande ren presenteert een multitalent in IJzendijke. Dus.Ogen sluiten en luisteren! MUZIEK TOP 3 De keuze van onze redactie: e zes muzikanten liggen op apegapen in de kleedkamer van het Vlaardingse poppodium De Kroepoekfabriek. Ze hebben zojuist de complete setlijst van de legendari sche Talking Heads-film Stop making sense live gespeeld. ,,Die gasten moe ten daar toch wel keihard voor ge traind hebben", verzucht zanger/gita rist Max Abel. ,,Ik ben kapot." Vijfendertig jaar geleden draaide Stop making sense voor het eerst in de bioscopen. Een concertfilm als geen andere. Filmmaker Jonatham Demme (bekend van The silence of the lambs legde drie optredens vast in het Pan- tages Theatre in Hollywood. Zijn film is letterlijk een kijkje op het podium, maar figuurlijk ook erachter. Gedu rende het concert wordt het hele de cor opgebouwd. Bij het eerste num mer - de bekende hit Psycho Killer - komt zanger/gitarist David Byrne het lege podium opgelopen. De kijker ziet alleen zijn voeten. Hij zet een casset terecorder naast zich neer en zegt: ,,Hi, I got a tape I wanna play." Er klinkt een beat, de camera klimt langs de benen van Byrne omhoog, hij slaat een akkoord aan op zijn akoestische gitaar en hij zet Psycho Killer in. In het tweede liedje, het wonder schone Heaven, krijgt hij assistentie van bassiste Tina Weymouth, bij het daaropvolgende nummer (Thank you for sending me an angel) wordt het drumstel van Chris Frantz het po- Veel van wat de Talking Heads doen is een gimmick. Wij wilden niet dat het de gimmick van de gimmick zou worden dium opgereden en in liedje nummer vier - Found a job - sluit gitarist Jerry Harrison aan. Uiteindelijk staan nog drie gastmuzikanten en twee achter grondzangeressen op het dan com pleet ingerichte en uitgelichte po dium. De film is niet alleen beroemd ge worden door de muziek waarbij nie mand stil kan zitten, maar ook door het veel te grote pak dat Byrne draagt en de absurde maar uitgekiende dansjes die hij met andere bandleden uitvoert, zoals het hardlopen tijdens Life during wartime. Veel daarvan is morgen terug te zien in 't Beest in Goes, waar zes muzikanten die alle maal hun opleiding genoten aan het conservatorium in Rotterdam, Stop making sense integraal naspelen. Een van hen is Janine van Osta, die tot haar zeventiende in Goes heeft ge woond. Toen ze een jaar geleden hoorde dat de muzikanten van de band Meneer Van Dalen - allemaal oud-studiegenoten - in Rotown nummers van Stop making sense gin gen spelen, smeekte ze bijna of ze mee mocht doen. ,,Het is mijn favo riete liveconcert. Toen ik een jaar of 17 was, kreeg ik het cd'tje van de Mid delburgse singer/songwriter Jan Minnaard. Ik heb er enorm vaak naar geluisterd. Op een zaterdagmiddag zat ik op een terras. Daar kwam ik de band tegen. Ze zeiden dat ze Stop ma king sense gingen spelen. 'Daar móet ik bij zijn', dacht ik. Eerst wilden ze het niet. Ze hadden geen honorarium voor me. Ze vonden het niet ethisch om me gratis mee te laten doen. Maar ik wilde zo graag." 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Landrovers concert donderdag 3 oktober 2019 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is mu- ziekrecensente. Wat: Walk of Doubts, Eef van Breen Kwintet (Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen) Waar: Mauritskerk IJzendijke Wanneer: zondag 6 oktober 15.15 uur Walk of Doubts wordt gepresenteerd als een (Voor het hele programma van Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, zie: festival-zvl.nl) VMENTtN Henny Vrienten - Tussen de regels De voltooiing van de trilogie, na En toch (2014) en Alles is anders (2015). Een plaat vol melancholi sche terugblikken die heerlijk past bij de herfst. Lucas en Arthur Jussen Am sterdam Sinfo- nietta - Bach Ze zorgden al vaker voor bijzon dere samenwer kingen. Ook nu stuwen de talent volle pianisten en het eminente or kest elkaar naar grote hoogte. GO Philip Kroonen- berg - Some more time De inspiratie komt uit de ziekte van zijn vrouw. Bewonderswaar- dig is het dat de somberheid niet overheerst, maar de eerlijke verha len gedragen worden door lichte melodieën. B Eef van Breen speelt zondag met zijn kwin tet in IJzendijke. foto marcel van den broek Liedjes behoren tot collectief geheugen Ernst Jan Rozendaal 44 Sophie Reekers, zangeres/gitarist Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van concerten, festivals en an dere evenementen voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. Stef Kamil Carlens is een man met veel talenten. Hij is beeldend kunstenaar, compo nist, producer en maakte met Zita Swoon Group een aantal eigenzinnige voorstellingen. In het kader van het muzikaal uitwisselingsproject Landro vers tussen De Spot en de Belgische muziekclub N9 in Eeklo treedt Stef Kamil Carlens met zijn band in Middelburg op met nummers van zijn tweede soloalbum. Dat verschijnt binnenkort. Ook brengt hij oud werk uit zijn uitgebreide re pertoire, van melancholisch tot super-funky. Morjak en Pan verzorgen met een dj-set de sup- portact. Morgen, De Spot, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46