II Corruptieaffaire doet Haags stadsbestuur de das om NIEUWS 3 Inwoners hebben geen problemen met 40 miljoen euro voor verbouwing azc In Gilze was geen reuring rond de verbouwing van het azc. Tot Geert Wilders van leer trok. Maar op de inloopavond gisteren trof hij niet de woede die hij verwachtte. Toen Geert Wilders half september werd gewezen op een bericht in BN De Stem ontstak hij in een woede die gisteravond nog niet over was. Want daar in het Brabantse Gilze ging men voor 40 miljoen euro een asielzoekerscentrum (azc) verbou wen. Hoe is het mógelijk dat zoiets in dit 'knettergek geworden land' wordt besloten, dacht hij. „Veertig miljoen! Ik weet niet wat voor pa leis ze daar bouwen, maar er zijn ook nog gewone Nederlanders die op een huis wachten!'' In het plan staat dat asielopvan- gorganisatie COA met het geld zo'n vijftig monumentale panden wil verbouwen zodat er straks 1200 asielzoekers terechtkunnen, waar er nu 800 wonen. „Miljoenen ver slindende asielwaanzin'', als je het Wilders vraagt. Dat zegt hij dus ook op de COA-inloopavond voor be woners om vragen te beantwoor den. ,,En daar is ook meneer Wil ders, al woont hij ver weg, van harte welkom'', stelt een medewerker. In een entourage van beveiligers is de PVV-leider dan net binnenge- beend. En kijkend naar de afbeel dingen van hoe-het-gaat-worden blijft hij het 'een vreselijk plan vin den'. Punt is alleen: die boodschap resoneert niet in Gilze. Ze zijn er 'gewend' aan asielzoekers, klinkt het veelal. ,,Ze zitten er al 25 jaar'', verklaart omwonende Jacques. In het dorp zijn altijd mensen opge vangen. Het plan werd eigenlijk, voordat Wilders er de aandacht op vestigde, gewoon in stilte verteerd. De gemeenteraad stemde, alweer dik vijf jaar geleden, unaniem met het project in. Verzet was er niet, er kwamen nauwelijks vragen. Alleen de middenstand roerde zich: de plaatselijke bakker, slager en groen teboer wilden 'ook de kans krijgen om straks levensmiddelen aan te kunnen voeren'. ,,Dan verdienen we er nog wat aan'', zegt een win kelier. Eigenlijk vormde een jaar ge leden de grootste angst dat er te veel bomen moesten worden gekapt vanwege het project. Dat Wilders in Den Haag zo ful mineerde, zagen ze in Gilze dus wel 'met enige verbazing' aan, zegt Corné Machielsen, fractieleider van lokale partij Kern '75. ,,Hier is écht geen massale tegenstand.'' Sterker, zegt Machielsen, de mensen zijn blij dat er ein-de-lijk een opknap beurt komt van de oude legerbasis, wat het terrein ooit was. ,,Die staan al jaren te verpieteren, terwijl het monumenten zijn.'' Zelf woonde hij op 500 meter van het azc. Geen centje pijn al die tijd. ,,Overal gebeurt weleens wat.'' Wie Wilders dan steunt met zijn protest? Machielsen: ,,Zijn eigen achterban, denk ik. Maar niet de mensen in Gilze. Wij weten niet beter en hebben er weinig last van.'' Jan Fiebel kan dat beamen, zegt hij in het zaaltje. Hoewel. Jaren geleden moesten ze in actie komen. Had een asielzoeker een fiets gejat in de dorpskern. „Gingen ze er met Hier is écht geen massale tegenstand. We hebben weinig last van het azc drie man achterheen. Maar die knul hadden ze zo te pakken.'' Het pro ject kost een hoop geld, beaamt hij. ,,Maar zó riant wordt het ook niet. Zo erg is het allemaal niet, joh.'' Toch vindt Wilders niet dat hij 'het verkeerde azc heeft gekozen' voor zijn kritiek. ,,Nee, want ik blijf vinden: 40 miljoen euro voor een azc is een perverse gebeurtenis. En ik heb toch ook een handjevol men sen gesproken die zich zorgen ma ken.'' Bij vertrek loopt hij burgemees ter Jan Boelhouwer tegen het lijf. ,,Ben je wat wijzer geworden, Geert?'', vraagt deze. Dat kan de PVV-leider beamen. ,,Maar ik ben nog steeds tegen.'' Boelhouwer: ,,Dat mag.'' En met een lach: ,,Maar we gaan het toch doen.'' ,,Iedereen in Den Haag moet kun nen rekenen op een integer be stuur'', zei partijleider Boudewijn Revis van de VVD. ,,Er mag geen spoor van twijfel zijn. Dat lukt niet als we blijven samenwerken met Groep de Mos. De val van de coalitie komt ruim een dag nadat de rijksrecherche tot ieders verbijstering het stadhuis was binnengevallen. De werkka mers en ook de woningen van de wethouders werden doorzocht. Justitie verdenkt ze onder meer van ambtelijke corruptie en schending van het ambtsgeheim. Zij zouden tegen betaling vergunningen heb ben verleend aan bedrijven. Na de breuk sloeg Groep de Mos in een woedende verklaring hard van zich af. De partij noemt het be sluit van de ex-bondgenoten 'een politieke afrekening'. ,,Ik kan niet anders concluderen dan dat zij op de stoel van de rechter zijn gaan zit ten. Ze hebben lak aan de rechts staat. Wij hebben vertrouwen in Richard en Rachid.'' Richard de Mos en Rachid Guer- noui zeggen zich niet te herkennen in de verdenkingen. ,,Wij hebben altijd naar eer en geweten gehan deld en zien de uitkomsten van het onderzoek dan ook met vertrou wen tegemoet. We herkennen ons niet in de verdachtmakingen.'' De oppositiepartijen in de Haagse raad zijn blij met de breuk, die ze 'onvermijdelijk' noemen. ,,Goed dat de knoop is doorgehakt'', zei Joris Wijsmuller van de Haagse Stadspartij. ,,Nu verder schoon schip maken.'' De drie overgebleven coalitiepar tijen gaan nu op zoek naar nieuwe bondgenoten voor een college van burgemeester en wethouders in Den Haag. In de wandelgangen van het stadhuis wordt ingeschat dat CDA en de PvdA uiteindelijk tot het stadsbestuur zullen gaan toe treden. »P8 donderdag 3 oktober 2019 Wilders woedend, Gilze niet Tobias den Hartog Gilze PVV-leider Geert Wilders heft zijn handen in onbe grip, terwijl dorpelingen de verbouwingsplannen van het azc bekijken. foto anp -Corné Machielsen, fractieleider Kern '75 Het onderzoek naar corruptie door de wethouders Richard de Mos en Rachid Guernaoui heeft het Haagse stadsbestuur de kop gekost. VVD, D66 en GroenLinks braken gistermiddag met coali tiegenoot Groep de Mos. Lex de Jonge Den Haag Wethouders Richard de Mos (l) en Rachid Guer- naoui zijn op een zijspoor gezet om het onderzoek van de rijksrecherche. foto's frank jansen, nico schouten Kijk op de site bij /video De hoogte punten uit het spoeddebat gisteravond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3