Kapelle past boetes niet aan II lakt positie Damen sterker 9 De mysterieshopper blijft dit jaar in Kapelle gewoon boetes uitde len als er bij verkoop van alcohol geen ID- bewijs wordt gevraagd. Op de vraag van de vVd om eerst een waarschuwing te ge ven kreeg de partij dinsdag geen bijstand in de gemeenteraad. Gedurende de wedstrijd moeten we de spelregels niet veranderen In Kapelle lopen al een aantal maanden mysterieshoppers rond. Die hebben vol gens burgemeester Huub Hieltjes sinds 1 juli 21 controles uitge voerd op alcoholver koop aan mensen die niet onmiskenbaar 18 jaar of ouder zijn. In dit soort gevallen moet de verkoper om een iden titeitsbewijs vragen. Dat is volgens Hiel- tj es in vier van de 21 ge vallen niet gebeurd. Bij die vier constateringen zijn boetes opgelegd van 1360 euro per over treding. ,,De belang hebbenden kunnen daartegen in bezwaar gaan", aldus de burge meester. Volgens Hieltjes is er vooraf genoeg gedaan aan voorlichting en zou een aanpassing van de regels alleen maar lei den tot rechtsongelijk heid tussen onderne mers. „Gedurende de wedstrijd moeten we de spelregels niet ver anderen. Ik stel voor de mysterieshoppers deze periode af te laten ma ken en na dit jaar te evalueren." Daar waren alle frac ties, op de VVD na, het mee eens. En dus gaan de mysterieshoppers voorlopig gewoon door met hun controles bij commerciële instellin gen, supermarkten, slijterijen en evene menten. En daar ko men vanaf nu ook nog de verenigingen bij. Die lopen nu ook het risico op een boete van 1360 euro. VVD-fractievoorzit- ter Iman Vleugel be treurt de beslissing van de raad ten zeerste. ,,Helaas willen de andere raadsleden eerst de ondernemers en verenigingen leer geld laten betalen en pas daarna evalueren en constateren dat we het toch anders moeten doen." die was volgens Joosse onterecht. ,,Het zou anders zijn als we de re gels structureel aan ons laars lap pen, maar we zijn er juist heel kien op dat we geen alcohol schenken aan minderjarigen. We letten er zelfs op dat een biertje niet wordt doorgegeven aan een jonger ie mand.'' Comfortabel Veel enthousiaste en hardwer kende vrijwilligers ervaren het handelen van de gemeente vol gens de voorzitter als een dolk- steek in de rug. ,,Ons is al meege deeld dat bij een volgende overtre ding de hoogte van de boete wordt verdubbeld naar ruim 2700 euro. Denk je dat een vrijwilliger straks nog comfortabel achter de bar staat? De gemeente realiseert zich niet hoeveel impact dit heeft op mensen. Er is veel boosheid.'' Joosse benadrukt dat de ge meente ook veel goede dingen voor de clubs doet, zoals de grote opknapbeurt van het sportpark. ,,Maar de woede over deze boete overheerst nu bij veel leden. Dat is jammer, ook richting de mensen bij de gemeente die het beste met ons voor hebben.'' Het CDA in Goes heeft schrifte lijke vragen gesteld over deze kwestie en een waarschuwing die VV Goes heeft gekregen. De partij vindt de hoogte van de boete bui tenproportioneel. Het college wilde nog niet op deze specifieke kwesties ingaan. ,,Als er schrifte lijke vragen zijn gesteld is het ge bruikelijk deze eerst te beant woorden'', aldus een woordvoer ster. van Defensie wil naar verluidt in zee met Damen, maar andere mi nisteries willen Frankrijk niet voor het hoofd stoten en zijn daarom vooralsnog tegen. Ondertussen zijn Damen, Saab en Britse bedrijven zoals Babcock en Thales UK bang dat de Fransen en Duitsers de defensiemarkt gaan overheersen. De private bedrijven moeten opboksen tegen een Frans Als we niet samenwerken verdwijnt militaire kennis en kunde staatsbedrijf en een Duits concern dat volgens hen ook financieel wordt gesteund door de over heid. Om die, volgens hen, 'onge lijke strijd' te kunnen winnen, heb ben ze maar één wapen. ,,Als we niet samenwerken ver dwijnen militaire kennis, kunde en ook arbeidsplaatsen", zegt de Zweedse ambassadeur Markovic. ,,Nu is het belangrijk om onze sa menwerking naar een nieuw ni veau te tillen." Nederland en Zweden hebben el kaar nodig om de bouw van onder zeeboten overeind te houden. De Britse bedrijven Babcock en Thales UK sluiten zich daarbij nu aan, omdat het de Frans-Duitse overheersing van de markt vreest. Ze brengen daarbij hoogwaardige sonar-technologie in. ,,De Noord zee is een van de drukst bevaren zeeën in de wereld en het is erg be langrijk dat beide landen die verde digen", zegt de Britse ambassadeur Peter Wilson. ,,Maar dat kunnen landen niet op zichzelf. Het gaat om grote en dure projecten. Het is be langrijk samen de technologieën te ontwikkelen, zodat onze legers goed kunnen samenwerken." De samenwerking maakt de po sitie van Damen sterker, denkt di recteur Hein van Ameijden van Da- men Schelde Naval Shipbuilding. ,,Bijonderzeeboten gaat het om overleven. Hoe meer je onzichtbaar bent en hoe beter je bent toegerust, hoe meer kans je hebt de vijand de baas te zijn. De Britse sonartechno- logie geeft ons veel voordeel." donderdag 3 oktober 2019 GO Willem Adriaansens Kapelle -Huub Hieltjes, burgemeester ft niet wat dit met mensen doet Voorzitter Tim Joosse van SSV'65: ,,Dit voelt voor veel vrijwilli gers als een dolksteek in de rug." foto MARCELLE DAVIDSE -Annika Markovic, ambassadeur Vlnr: Directeur Hein van Ameijden van Damen Schelde Naval Shipbuilding, ambassadeur van Zweden Annika Markovic, ambas sadeur van het Verenigd Koninkrijk Peter Wilson, de CEO van Saab Gunnar Wieslander en burgemeester Bas van den Tillaar van Vlis- singen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37