Zeeuwse week van veiligheid in teken zelfredzaamheid 'Vlaamse loodsen baas in eigen huis' Samenwerking ma 8 ZEELAND De Veiligheidsregio Zeeland houdt, in samenwerking met alle hulp diensten, voor het derde achtereen volgende jaar de Zeeuwse Week van de Veiligheid. Het is dit jaar een uitgebreid programma van grote en kleine evenementen, op verschil lende plaatsen in de provincie en online. Wat dat laatste betreft: don derdag 10 oktober komt een app voor de mobiele telefoon beschik baar. Met de app kun je de virual reality game 'Ontsnappen aan een gifwolk' openen. In 3D speel je op je eigen smartphone het scenario van een scheepsramp bij Vlissingen na. De game past perfect in het doel van de Week van de Veiligheid: het verhogen van de zelfredzaamheid van de Zeeuwen. Wat te doen om ellende in huis te voorkomen hoort daar ook bij. Aan dat laatste wordt in de pop- upstore van de veiligheidsregio aandacht besteedt. Na Vlissingen, Terneuzen, Tholen en Oostburg is Goes de volgende gemeente waar deze tijdelijke 'veiligheidswinkel' komt te staan. De opening van de store op de Grote Markt vormt maandag het startschot van de Week van de Veiligheid. In zes ka mers is te zien wat je kunt doen om brand te voorkomen, hoe je je huis zo veilig mogelijk kan maken en wat je moet doen mocht het toch nog misgaan. De pop-upstore is tot en met 2 november geopend op woensdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Omroep Zeeland heeft dagelijks een uitzending waarin deskundi gen een thema belichten. De veilig heidsregio zelf is op social media actief via Facebook en Twitter. Enkele opvallende activiteiten in de lange lijst zijn een ontruimings oefening in Goes bij de locatie Sint Maarten in de Groe van Zorggroep Ter Weel en de aandacht die kin deropvang Kibeo schenkt aan vei ligheid. De kinderen checken hun gebouw en houden alle vestigingen van Kibeo een ontruimingsoefe ning. Personeel van het ADRZ test de stressbestendigheid met een spel in een escaperoom in het zie kenhuis. Volgende week wordt ook aan dacht gevraagd voor drugscrimina liteit. Via social media en een voor stelling in het Scheldetheater in Terneuzen wordt het thema aan de orde gesteld. Het Zuidelijk Toneel speelt De achterkant van Zeeland op woensdag 9, donderdag 10 en vrij dag 11 oktober om 20.00 uur. BOETE GOESE CLUB SSV'65 BOOS 'Dit kan niet waar zijn!' Bij voetbalvereniging SSV'65 in Goes vielen de monden wagenwijd open toen afgelopen zomer een brief op de mat viel waarin stond dat de gemeente de club een boete van 1360 euro wil opleggen voor het overtreden van de drank- en horecawet. ,,Er is veel boosheid'', zegt voorzitter Tim Joosse. Het was een gezellige zaterdag, afgelopen juni. Op de velden van SSV'65 op sport park Het Schenge in Goes werd een pupillentoernooi gespeeld. ,,Dat is altijd een drukke dag'', vertelt Joosse. ,,Als club ben je blij dat er dan nog mensen zijn die bardienst willen draaien.'' Die zaterdag meldden zich op enig moment een man en vrouw in de kantine. Ze bestel den een frisdrank en een biertje. Dat kregen ze van de vrijwillig ster die achter de bar stond. Ze checkte de leeftijd van het twee tal niet. ,,Ze wist zeker dat de twee ouder dan 18 waren'', ver klaart de voorzitter, iets wat ach teraf ook bleek te kloppen. Mystery guest Er is dus geen alcohol geschon ken aan minderjarigen, maar dat er niet naar een identiteitsbewijs is gevraagd, komt de club nu wel licht duur te staan. De man en We letten er zelfs op dat een biertje niet wordt doorgegeven aan een jonger iemand vrouw bleken 'mystery guests' te zijn, ingezet om te controleren of de club zich aan de regels houdt. ,,Dat is pure uitlokking", vindt Joosse. De boete die SSV'65 nu boven het hoofd hangt (de club heeft bezwaar aangetekend) voelt volgens hem als een groot on recht. De hoogte ervan vindt hij ronduit absurd. ,,1360 euro is heel veel geld voor ons.'' Maar bovenal vindt hij het onverteerbaar dat de club zo hard wordt gestraft voor een foutje. Eerder werd al wel een waarschuwing uitgedeeld, maar In het regeerakkoord dat de Vlaams nationalistische N-VA, de christendemocratische CD&V en de liberale Open VLD deze week hebben gesloten, staat het voor zichtig geformuleerd: 'Samen met de loodsen worden de voorwaar den onderzocht waaronder de dienst afzonderlijk beheer loods wezen kan evolueren naar een be drijfsstructuur in eigen beheer van de loodsen'. Sven De Ridder, voorzitter van de Beroepsvereniging van Lood sen, de organisatie van Vlaamse ri vier- en kanaalloodsen, reageert niet direct afwijzend. ,,We wach ten de eerste stap van de Vlaamse De nieuwe Vlaamse regering wil het loodswezen verzelfstandigen regering af en zullen dan eerst de voorwaarden onze algemene le denvergadering voorleggen." Het voorstel tot verzelfstandi ging komt niet uit de lucht vallen. Vlaamse loodsen willen nogal eens tot actie overgaan, als hen iets niet zint, dit tot grote ergernis van de Antwerpse haven. Als de lood sen baas in eigen huis zijn, zullen zij wellicht minder snel geneigd zijn naar het stakingswapen te grijpen. Een lastige operatie zal het zeker worden. In Vlaanderen be staat nog een groot verschil tussen enerzijds zeeloodsen en ander zijds rivier- en kanaalloodsen. Het Nederlands loodswezen is al veertig jaar geleden verzelfstan digd. In eerste instantie voelden met name loodsen in het Wester- scheldegebied daar weinig voor. De ervaringen zijn sinds 1989 overwegend positief, hoewel later nogal wat financiële plooien moesten worden gladgestreken, vooral op het gebied van pensi oenregelingen. De strijd om wie de vier nieuwe onderzeeboten voor de Koninklijke Marine mag bouwen gaat een nieuwe fase in. Scheepsbouwer Damen krijgt steun van de Britse regering die haar onderzeeboot technologie wil delen. Het concern werkt al samen met Zweden. Door dat beide landen hun (militaire) kennis en technologie met Damen delen, hoopt Damen de grootste defensieorder na die van de JSF binnen te slepen. De nieuwe samenwerking werd gisteren bekrachtigd. Dat gebeurde tijdens een officieel bezoek van de ambassadeurs van Zweden en het Verenigd Koninkrijk, Annika Mar- kovic en Peter Wilson, aan de ma rinewerf van Damen in Vlissingen. De aankondiging komt op een kri tiek moment. Het kabinet wil de vier huidige onderzeeboten in de Walrusklasse vervangen, een project van 3,5 mil jard euro. Damen aast al jaren op de grootste defensieorder sinds de Joint Strike Fighter. Mede daarom trokken Damen en het Zweedse Saab in 2015 de banden aan. De grote vraag is wie de schepen mag gaan bouwen. Duitsland lob byt voor TKMS in Kiel. Frankrijk doet dat voor het staatsbedrijf Na val Group. Beide ervaren onderzee bootbouwers. Hoewel niemand openlijk over de aanbesteding wil praten, is achter de schermen een steekspel gaande. Het ministerie iïil® iüffl donderdag 3 oktober 2019 GO Brand weeroefe ning in Oos- terland. foto DIRK-JAN GJEL- TEMA Een grote veiligheidsdemonstra tie in Goes vormt volgende week vrijdagmiddag 11 oktober de cli max van de Zeeuwse Week van de Veiligheid. Brandweer, ambu lancedienst en de politie laten op de Grote Markt zien hoe zij incidenten aanpakken. Theo Giele Middelburg Het volledige programma van de Week van de Veiligheid is te vin den op www.zeelandveilig.nl/ veiligheidsweek. De gemeente bese Rob Paardekam Goes -Tim Joosse, voorzitter SSV'65 De nieuwe, centrumrechtse re gering in Vlaanderen wil het loodswezen de komende jaren verzelfstandigen, zoals in 1989 al is gebeurd met het Neder lands loodswezen. Harmen van der Werf Vlissingen Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36