4 Provincie wil snel maatregelen voor veiligheid op Deltaweg Reusachtig netwerk voor duurzamere industrie in havengebied Samsung <128GB> Galaxy S10 4 Anne-Gine Goemans in Goes Op het betrouwbare KPN netwerk! w STUNT v? v W -v Frank Balkenende Terneuzen Dat blijkt uit een breed onderzoek van onder meer havenbedrijf North Sea Port, de Stad Gent en Smart Delta Resources waarin Neder landse en Vlaamse energie- en grondstofintensieve bedrijven zijn verenigd die in 2050 willen komen tot een CO2-neutrale industrie. Dat is alleen mogelijk door over te scha- kelen van aardgas op groene water stof. Ook de Provinciale Ontwikke lingsmaatschappij Oost-Vlaande- ren, de provincie Zeeland en de mi nisteries van Economische Zaken en Klimaat (EZK) en Infrastructuur en Waterstaat (I&W) zijn betrokken. Het onderzoek werd gisteren toege licht tijdens het Havencongres van North Sea Port in Terneuzen. In Nederland komt het grootste deel van de CO2-uitstoot voor reke ning van de grotere industriële en energiebedrijven. Zij stoten drie keer zoveel uit als alle huishoudens samen. Daarom is het noodzakelijk CO2 bij bedrijven af te vangen en in te zetten als grondstof. Dat kan al leen met een grootschalig leidingen netwerk, stelt North Sea Port. Het vergt de aanleg van leidingen, al kan een aantal bestaande leidingen ook worden benut. Het kost al met al 110 miljoen euro. Overigens toont de studie aan dat CO2 aanvankelijk zal moeten wor den opgeslagen. De havens van Rot terdam, Antwerpen en North Sea Veel CO2-uitstoot komt van de grotere industriële en energiebedrijven Port onderzoeken daarom samen of grootschalige opslag van CO2 op de Noordzee technisch en financieel mogelijk is. Dat plan kan alleen sla gen als er ondergrondse pijpleidin gen worden aangelegd van North Sea Port naar Antwerpen en van Antwerpen naar Rotterdam. Die verbindingen kosten nog eens 95 tot 130 miljoen euro, staat in het rap- port. Een grensoverschrijdend net werk vergt samenwerking. Ener zijds tussen de overheden over de grens heen. Anderzijds moet er een consortium worden gevormd tus sen industrie, netwerkbedrijven, overheden en North Sea Port. Het platform Smart Delta Resources zal hierin een belangrijke rol spelen. Waterstof Zeeland is een waterstofeconomie. Grootverbruikers nemen per jaar 450.000 ton waterstof af. De provin cie is zo goed voor de helft van het landelijke waterstofverbruik. Dow en Yara benutten waterstof als grondstof voor chemische produc ten, Zeeland Refinery gebruikt wa terstof in de hydrocracker om brandstoffen schoner te maken. Wa terstof wordt nu gemaakt met aard gas, waarbij CO2 vrijkomt. Er is een alternatief: groene stroom van windparken op zee kan worden gebruikt om de Zeeuwse in dustrie op een duurzame manier van waterstof te voorzien. Het ge bruik van zulke 'groene waterstof dringt de CO2-uitstoot fors terug. Dat vergt wel de bouw van enorme elektrolysers. Om die te laten draaien, is een vloedgolf aan groene stroom nodig. Hetzelfde geldt voor de productie van warmte in de in dustrie. De groene stroom moet ko men van nieuwe Nederlandse windparken op zee zoals Borssele 1 tot en met 4 dat volgend jaar 23 kilo meter uit de kust van Walcheren verrijst. Een deel van de waterstof moet worden geïmporteerd. Met de omschakeling naar groene waterstof zal de elektriciteitsvraag van bedrijven in 2030 verviervoudi gen. Daarna neemt die nog verder toe. Het huidige elektriciteitsnet werk kan dat niet aan. GOES Schrijfster Anne-Gine Goe- mans vertelt maandag in een ge sprek met PZC-journalist Jan van Damme in Goes over haar nieuwe roman Holy Trientje. Daarin be schrijft ze het verhaal van de 86-ja- rige non Trientje en haar heilige missie: alle atoombommen de we reld uit. De roman is gebaseerd op het leven van Megan Rice, die in 2012 een nucleair complex in Ame rika wist binnen te dringen. De avond begint om 20.00 uur in het Omnium in Goes. Eén van de ideeën is om 'akoesti sche belijning' aan te brengen. Als de auto over zo'n lijn rijdt, hoor je een brommend geluid. Dat moet ervoor zorgen dat auto mobilisten weten dat ze buiten de rijbaan rijden. Dit jaar zijn er al tien ongeval len geweest op de Deltaweg. Daarbij liepen zeker dertig men sen verwondingen op. De meeste ongevallen doen zich voor bij de verkeerslichten ter hoogte van Wilhelminadorp. Daar ontstaan kop-staartbotsingen, doordat be stuurders te laat opmerken dat de auto's voor hen stilstaan. Inhaalverboden De provincie krijgt - op grond van de privacywetgeving - niet alle gegevens van de politie om een grondige analyse te maken. Gedeputeerde Staten stellen niettemin dat ze voldoende we ten van de problematiek op de Deltaweg om maatregelen te ne men. De afgelopen jaren is de weg al veiliger gemaakt om het risico op ongevallen te verminde ren. Er kwamen inhaalverboden, snelheidsmaatregelen en gevaar lijke aansluitingen op de Delta weg verdwenen. De beste oplossing om frontale aanrijdingen te voorkomen is de rijbanen van elkaar te scheiden. Dat is nogal ingrijpend en erg duur. De provincie antwoordt in vragen op CDA-Statenleden Ka rin van den Broeke en Frank Kuij- pers dat zo'n maatregel op korte termijn niet mogelijk is. Nieuwe belijning aanbrengen en automobilisten nog meer wij zen op snelheidsbeperkingen en gevaren van de Deltaweg zijn op korte termijn wel mogelijk. Daar over praat de provincie met de gemeenten Goes en Noord-Beve land. 5 GB Data (4G) 150 min/sms kpn p/mnd* donderdag 3 oktober 2019 110 miljoen voor pijpleidingen De aanleg van een reusachtig pijpleidingennet in het havenge bied van North Sea Port kost 110 miljoen euro. Via dat netwerk kunnen koolstofdioxide, water stof, synthetische nafta en rest warmte worden getranspor teerd. Zo'n netwerk kan de ko mende vijf tot dertig jaar de uit stoot van C02 met 22 miljoen ton per jaar verminderen. De provincie Zeeland wil op korte termijn maatregelen nemen om de veiligheid op de Deltaweg tussen Goes en Noord-Beveland te verbeteren. Ab van der Sluis Middelburg EXTRA VOORDEEL! C19,00 voor je abonnement C 23,00 voor je toestel Bij meerdere KPN abonnementen op 1 adres ontvang je €5,00 korting! Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld Op de Deltaweg vinden met enige regelmaat kop-staartbotsingen plaats. foto provicom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32