'Een roetveegpiet helpt het kinderfeest om zeep' II ZEELAND 3 Goes WERKT 'Beslissing is heel vervelend' SIMONS VERDEDIGT MIDDELBURGS STANDPUNT A ,,Als het college van B en W geen officiële rol heeft bij een intocht of ontvangst van Sinterklaas, zoals op scholen, mogen organisaties het feest zelf invullen. We sturen wel iedereen een brief waarin we ons beleid aangeven." ,,Die brief kun je wel zien als zo'n verzoek ja." ,,Dan zal er geen lid van het college van B en W bij zijn." ,,Nee, maar dat komt denk ik ook doordat wij de landelijke lijn vol gen. Eerst hebben we met het Sin terklaasjournaal al verschillende gekleurde Pieten gehad en vorig jaar ook roetveegpieten. Recent heeft de NTR de nieuwe lijn geko zen. Die vormt een goede leidraad." Bent u niet bang dat het dit jaar minder druk zal zijn op 16 no vember, omdat mensen de in tocht van Middelburg verruilen voor die in een andere plaats waar wel Zwarte Pieten zijn? „Nee, ik verwacht gewoon een gezellige drukte. Maar het zou ook geen aanleiding zijn af te wijken van onze lijn." ab-werkt.nl/zeeland Livingstoneweg hl iiirni/T SECRETARIS SEM het nu doet." Die van Kapelle zijn chocoladebruin, zegt Wilma van Hoorn ook verwij zend naar de onher kenbaarheid van de spelers. ,,Als het an ders moet, mag de ge meente het zelf doen." ,,In Zierikzee heb ben diverse grote sponsoren al aangege ven: óf je doet Zwarte Pieten, óf wij doen niet mee. En is de por temonnee leeg, dan is het sprookje van Sin terklaas uit", vat Taco Meeles van de organi serende onderne mersvereniging sa men. Peter Nagelkerke uit Kortgene heeft korte lijntjes met 'de man met de rode muts'. ,,Daarom weet ik: als de Zwarte Pieten niet meer mogen, stopt hij er acuut mee." Kans In Heinkenszand maakt de roetveegpiet wel kans. Marijke Rijk van de ondernemers vereniging: ,,Op een gegeven moment zul je mee moeten. Maar ik denk niet dat de ge meente dat nu gaat ei sen." het feest om zeep." ,,Mag een gemeente dat wel eisen?'', vraagt Alex Eggermont zich af. De Hulstenaar slaat elk jaar zelf de mantel van de goedheiligman om. ,,Als dat ons wordt opgelegd, laten wij het er niet bij zit ten. Hulst zal over spoeld worden door Zwarte Pieten", zegt veegpieten zijn. Maar alléén bij de intocht. Over het feest in De Meulvliet, dat wij zelf betalen, heeft de ge meente niets te zeg gen." ,,Als de pieten her kend worden, is het sprookje uit'', zegt Martijn van Battum van de ondernemers vereniging Terneu- Persoonlijk denk ik dat Zwarte Piet en roetveegpiet naast elkaar kunnen bestaan Kevin van de Voorde van de ondernemers vereniging in Bres- kens: „Geen Zwarte Pieten? Dan heb ik geen Pieten. Heel lo gisch: het is veelal fa milie. Die zeggen: met een paar vegen zijn we voor die kleine gastjes heel goed te her kennen. zen. „Persoonlijk denk ik dat Zwarte Piet en roetveegpiet naast elkaar kunnen bestaan. De mensen uit de kern Terneuzen moeten onherkenbaar geschminkt zijn. Die van daarbuiten kun nen met wat minder schmink toe. Wij heb ben er al met burge meester Lonink over gesproken en we zijn er allemaal van over tuigd dat het sinter klaasfeest toe is aan verandering. Maar niet op de manier waarop Middelburg hij strijdvaardig. Vergunning Zwarte Piet blijft zwart in Vlissingen, zegt Harry van Hal. Hij weet zich ge steund door de ge meente. Suzanne de Jager uit Yerseke: „Bij ons is de vergunning al binnen." De ge meente kan dit jaar dus niets meer eisen. Richard Harinck van S.T.A.D. Tholen wacht nog op een ver gunning: „In theorie Tholen nog kun nen eisen dat het roet- donderdag 3 oktober 2019 het Sinterklaasjournaal' Vacatures? Met het verzoek om ook alleen roetveegpieten toe te laten? En als er toch Zwarte Pieten zijn? Is er vanuit de Middelburgse sa menleving ooit geprotesteerd tegen Zwarte Pieten? MIDDELBURG De Stichting Evenementen Middelburg heeft zich nog niet definitief teruggetrokken als organisator van de Sinter klaasintocht in Middelburg. „We realiseren ons dat de maatschappij veranderin gen ver wacht", zegt secre taris René Koster (foto). Koster wil daarom met de vele vrijwilligers van de SEM over leggen die de afgelopen jaren hielpen bij de intocht. ,,Een besluit als dit zat eraan te komen, dat beseffen wij ook wel." De SEM organiseert al tiental len jaren de intocht en heeft altijd vastgehouden aan Zwarte Pieten, ook al werden die de laatste tijd wel wat min der zwart dan ze lang waren. Eerder dit jaar leek een com promis haalbaar met Zwarte, gekleurde en roetveegpieten. Dat de gemeente vanaf nu uit sluitend roetveegpieten toe laat, vindt Koster 'heel verve lend'. ,,We zitten tussen de deur. Als het kiezen of delen wordt, dan komen we er niet uit." Gezien dit besluit rest de SEM niks anders dan ja of nee zeg gen tegen het organiseren van een intocht op zaterdag 16 november met alleen roet veegpieten. Toch wil Koster daarop nog niet vooruitlopen. ,,We zijn nog steeds in onder handeling met de gemeente." Vorig jaar was naast roetveegpiet ook Zwarte Piet nog te zien in Middelburg. Dit zal dat niet meer zo zijn. FOTO LEX DE MEESTER Organiserende co mités van sinter klaasintochten in Zeeland scharen zich nagenoeg una niem achter de Mid delburgse organisa toren: roetveegpiet verplicht? Dan mag de gemeente het verder lekker zelf uitzoeken. Een veel gebruikt argument is dat degenen die roetveegpiet spelen, herkend zullen wor den door de kinde ren. Ondine van der Vleuten -Martijn van Battum, ondernemersvereniging Terneuzen Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31