Wen maar aan de roetveegpiet Aantal studenten aan HZ blijft toenemen Calorieën 2 ROETVEEGPIETEN WETHOUDER CHRIS Sinterklaas mag dit jaar alleen roetveegpieten meenemen naar Middelburg. Zonder Zwarte Pieten wil de Stichting Evenementen Middelburg de intocht niet organiseren. De gemeente gaat op zoek naar een alternatief. Commentaar De gemeente Middelburg heeft een duidelijke uitleg voor het besluit dit jaar bij de intocht van Sinterklaas alleen nog roetveegpieten toe te staan. Sinds 2006, toen de landelijke intocht in de Zeeuwse hoofdstad plaatsvond, wordt het beleid gevolgd van de NTR. Die besloot eerder dit jaar dat in het Sinterklaasjournaal geen Zwarte Pieten meer figureren, en evenmin Pieten van een andere kleur, maar uitsluitend roetveegpieten. Op straat moe ten kinderen dezelfde soort Pieten tegenkomen als ze op tele visie zien, redeneert het college van Middelburg. Dat is een gedurfde stap, terwijl burgemeester en wethou ders zich tegelijkertijd verre houden van de inhoud van de Zwarte Pietendiscussie, waarin voor- en tegenstanders elkaar om de oren slaan met termen als identiteit, traditie en discrimi natie. Met een heel droge, technische uitleg is Middelburg de eerste Zeeuwse gemeente die Zwarte Piet verbant. Dat dit niet in alle kernen aan organisatiecomités wordt op gelegd, is niet zo consequent. Het blijft bij een suggestie om in Arnemuiden eveneens roetveegpieten in te zetten. Ook hier is de aanpak vooral praktisch. Wen er eerst een jaartje aan, lijkt het gemeentebestuur te zeggen, net als in het centrum, waar vorig jaar voor het eerst enkele roetveegpieten rondliepen. Het beste is als iedere Zeeuw die boodschap ter harte neemt. Ac cepteer gewoon de roetveegpiet en verpest het kinderfeest niet met het gênante gehakketak van de laatste jaren. Verpest het kinderfeest niet met het gênante gehakketak van de laatste jaren De groei is vooral te danken aan de deeltijdopleidingen. Het aantal deeltijdstudenten groeide met 50 procent naar 208 dit studiejaar. Het aantal internationale studenten neemt ook toe. Dit jaar zijn 201 nieuwelingen begonnen. De afgelo pen drie jaar is het totaal aantal in ternationale studenten met 25 pro cent gestegen naar 522. De jongeren komen uit vijftig landen. Het aantal Nederlandse voltijds studenten daalde dit studiejaar met 3 procent. Die afname is te verkla ren door de bevolkingskrimp, laat de HZ weten. De hogeschool heeft geïnvesteerd Dit jaar studeren 201 buitenlandse jongeren uit vijftig landen aan de HZ in zogeheten associate degree-op- leidingen met de Avans Hoge school. Deze tweejarige praktijkge richte opleidingen vallen tussen mbo- en hbo-niveau in. Daarnaast is de HZ dit jaar, samen met twee andere hogescholen, begonnen met de masteropleiding River Delta De velopment. Weekend van Wetenschap Rioolgemaal krijgt opknapbeurt ALMANAK Op een terrasje op de Vlissingse boulevard zaten laatst twee re delijk geproportioneerde dames in de nazomerzon te genieten van een grote ijscoupe. Ze lieten zich de lekkernij overduidelijk goed smaken. ,,Weet jij wat ca lorieën zijn?", vroeg de een, ter wijl ze een romige hap uit haar hoge glas lepelde. Ze knipoogde er nog net niet bij. Desondanks vatte de andere dame de hint. Ze veegde haar lippen af met een servet en antwoordde: ,,Na- tuurlijk weet ik dat. Dat zijn toch die kleine beestjes die 's nachts je kleding kleiner ma ken?" OOSTKAPELLE 'Wij ruimen wél de paardenpoep op' „De SEM heeft het altijd fantastisch gedaan. Helaas heeft die een andere zienswijze, maar dat respecteren we." „Moeten we zoeken naar ternatief, want we wil len wel graag een intocht. Er zijn een al- „Sinds 2006, toen we de landelijke intocht in Mid delburg organiseerden, vol gen we de landelijke lijn van de NTR voor de intocht en het Sinterklaasjournaal. En die kiest dit jaar voor uitsluitend roetveeg- pieten'', verdedigt wethouder Chris Simons (foto) het besluit. Middelburg is tot nu toe de enige gemeente in Zeeland die dit doet. Simons: „Nee. Je kunt het er wel of niet mee eens zijn, maar we volgen de lijn van de NTR. Dat is duidelijk en dat vinden we goed te verdedi gen. We willen het een kinderfeest laten zijn. Kinderen kijken weken lang naar het Sinterklaasjournaal. Vanwege de herkenbaarheid zet ten we die lijn daarom door naar de intocht bij ons." meer organisatoren van evenementen in Middelburg met wie we nu gaan praten. Misschien zijn er wel toneel verenigingen die het willen overne men." ,,Dat heeft niet de voorkeur, maar ik sluit het niet uit. Overigens is de deur naar de SEM nog niet hele maal dicht." donderdag 3 oktober 2019 II Het aantal eerstejaars studen ten aan de HZ in Vlissingen en Middelburg neemt voor het vierde jaar op rij toe. Dit studie jaar begonnen 1565 studenten uit binnen- en buitenland aan een opleiding van de Zeeuwse hogeschool. Cornelleke Blok Vlissingen TERNEUZEN Het Portaal van Vlaande ren in Terneuzen doet za terdag en zondag mee met het Weekend van de Wetenschap. Organisa ties die Europese subsi die ontvangen, zetten dan hun deuren open. Het Portaal van Vlaande ren is een interactief in formatiecentrum over en bij het sluizencomplex, en over de bouw van de Nieuwe Zeesluis, die volop bezig is. De ope ning van het Weekend is zaterdag om 10.00 uur in het Portaal. Gerard van Harten, oud-bestuurs voorzitter van Dow, gaat in op het thema 'Zeeland en Europa'. 'S-HEERENHOEK Het rioolgemaal (links op foto) aan de 's-Heeren- hoeksedijk bij 's-Heeren- hoek wordt de komende weken vernieuwd. Het gemaal uit de jaren tach tig, dat helpt bij de afvoer van afvalwater naar de zuivering, krijgt nieuwe pompen en een elektri sche installatie. Water schap Scheldestromen begint vandaag aan het werk. Dat duurt zeker een maand. In die peri ode voert een tijdelijke pomp het water af. Het werk kost 450.000 euro. De gevolgen voor verkeer en omwonenden blijven beperkt, verwacht het waterschap. 'Wij volgen Tip? redactie@pzc.nl Individuele onverlaten te paard laten de drollen van hun rijdieren wel eens liggen, maar rui ters die meerijden met een tochtje van manege De Dankbare horen niet bij die ongemanierden. Ard Blaas van De Dank bare laat weten dat na groepsritjes vanaf zijn minicamping altijd na- controle volgt. ,,We rij den na een tocht altijd terug om te controleren of er drollen zijn achter gebleven. Eventuele drollen deponeren we achter de afrastering in de duinen, zodat voet gangers en fietsers er geen last van hebben." Er dreigt nu wel een probleem met de intocht, want de Stich ting Evenementen Middelburg wil die nu niet meer organiseren. En nu? Maurits Sep Middelburg Hebt u niet gedacht: wat halen we ons op de hals met dit be sluit? Of gaat de gemeente het zelf doen? In Arnemuiden is ook een intocht. Mogen daar wel Zwarte Pieten bij zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30