Zeeland verliest de chinees in rap tempo Zeeuws Museum vindt doelgroep in Michigan 2 WILLEM VAN DAM Column vriend Frans, de vroegere over buurman - ik heb ze in vrij korte tijd allemaal weggenomen zien worden. Loop ik door de stad (nou ja, lopen, het is meer hompelen), dan kom ik soms lieden tegen met wie ik vroeger onbekommerd in de kroeg stond te zuipen; de een beweegt zich nu voort in een scootmobiel, de ander houdt zich staande dankzij een rollator. ,,Hoe wilt u uw biefstuk heb ben?'', informeerde de serveerster. ,,Doe mij maar rare", zei ik. Ik heb tenslotte al mijn tanden nog. Het gezelschap aan de bar begon zich als gevolg van vergevorderde alco holconsumptie steeds luidruchti ger te gedragen, de man achter de tap draaide de volumeknop van de geluidsinstallatie nog een tandje hoger. ,,Heeft u'', vroeg ik de ser veerster, ,,misschien toch een wat rustiger plekje voor ons?'' Ze knikte begripvol en bracht ons naar een vrijwel geluiddicht ge deelte van het eetcafé, waar twee echtparen van onze leeftijd zich zwijgend door een pannetje mos selen ploegden. ,,We worden oud'', zeiden me vrouw Van Dam en ik tegen el kaar. Niemand die ons tegensprak. Ze hanteerde een toontje alsof ze het tegen haar opa en oma had DE STELLING Staat de muziek niet te hard voor u?'', vroeg de serveer ster toen we het eetcafé wa ren binnengelopen om er een bief stukje te eten. Uit de geluidsboxen klonk snoeihard Sympathy For The Devil van The Rolling Stones. Om dat The Stones wat mij betreft niet hard genoeg kunnen klinken, schudde ik het hoofd: ,,Nee hoor, voor ons niet.'' De serveerster, niet veel ouder dan onze oudste klein dochter, nam het zekere voor het onzekere en loodste ons zorgzaam naar een tafel ver verwijderd van de bonkende boxen. ,,Wilt u alvast iets drinken?'' Ze hanteerde een toontje alsof ze het tegen haar opa en oma had. eens onbarmhartig met de neus op de feiten gedrukt. Ik kom tegen woordig vaker in het crematorium dan in het café. Mijn zus, enkele (oud-)collega's, mijn zwager, Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WEEK TEGEN EENZAAMHEID Grootste containerschip Boete aangereden scooterrijder 's-Gravenpolder Vrouw gewond bij botsing Horeca-adviesbureau Van Spron- sen Partners heeft alle cijfers op een rijtje gezet. In Zeeland daalde het aantal Chinese restaurants (waaronder ook de 'Chinees-Indi sche') de afgelopen tien jaar met 31 procent naar 45 - de snelste daling in Nederland. Landelijk gaat het om een daling van 22 procent. In heel Nederland zijn nog ruim 1600 Chi nese restaurants. Met die 45 restaurants heeft Zee land per 10.000 inwoners de be schikking over 1,2 Chinese restau rants. En dat is nog steeds het meeste van Nederland. Van Spron- sen Partners heeft daarvoor meerdere verklaringen. Zo is de res- taurantmarkt in Zeeland over het algemeen wat minder vernieu wend. Bovendien heeft Zeeland, mede door het toerisme, toch al een hoog 'restaurantgehalte'. Zo zijn in de gemeente Schouwen-Duiveland zeven Chinese restaurants - meer dan twee op 10.000 inwoners. Daarmee staat die gemeente in de top tien van Nederland. Gebrek aan vernieuwing In het algemeen wijt het bureau de daling aan het gebrek aan vernieu wing bij de ondernemers. Het menu en de inrichting zijn vaak al tientallen jaren lang hetzelfde, en het relatiefvette eten past niet meer bij de wensen van deze tijd. Nieuwe Chinese restaurants worden nau welijks nog geopend. De markt wordt overgenomen door andere 'buitenlandse' restaurants. Ook Chinese ondernemers zelf kiezen vaak voor een ander concept, zoals 'all you can eat', met vaak Japans eten. Ook beginnen ze opvallend vaak een snackbar. Zeeland bezoekt Amerika. Een flinke delegatie van bestuurders, bedrijfsleven en culturele en on derwijsinstellingen is deze week in de staat Michigan en de steden Washington en New York. De PZC belt elke dag met een deelnemer. Vandaag directeur Marjan Ruiter (foto) van het Zeeuws Museum. Marjan Ruiter is blij verrast met het bezoek van de Zeeuwse delega tie aan het Holland Museum en de Windmill Island Gardens in de stad Holland. ,,Het heeft veel meer op geleverd dan ik van tevoren voor mogelijk had gehouden." Meerwaarde Een concrete samenwerkingsover eenkomst is er niet getekend, maar de directeur van het Zeeuws Mu seum sluit iets dergelijks in de na bije toekomst niet uit. ,,Wil je echt iets doen, dan is daar natuurlijk geld mee gemoeid. En het moet een meerwaarde hebben voor beide partijen." Toch hebben de Zeeuwse en Amerikaanse musea nu al van el kaar geleerd. ,,Voor mij was het ont- Geëmigreerd Andersom heeft het Zeeuws Mu seum de Amerikanen veel verteld over het ontsluiten van de collectie via internet. ,,Er wonen hier men sen die niet naar ons museum kun nen komen, maar die wel belang stelling hebben voor onze verzame ling", vertelt Ruiter. ,,Veel Zeeuwen zijn hier naartoe geëmigreerd. Hun nazaten zijn geïnteresseerd in de herkomst van hun familie. Het is onze missie de collectie toeganke lijk te maken voor nieuwe doel groepen. Die hoeven niet per se in Zeeland te zitten." 4/5 dgn vakantiepark Dierenbos Beekse Bergen TOOS.'/ zettend interes sant om te zien hoe goed ze hier mensen we ten te be trekken bij wat ze doen, bijvoorbeeld via donaties en sponsoring. Kun je mensen mede-eigenaar maken zonder dat je je professionaliteit verliest? En kun je een tentoonstel ling maken waarvan je achterban niet gecharmeerd is als je financieel afhankelijk van ze bent?" hoteldeal dagelijks tot donderdag 3 oktober 2019 Vandaag: Middelburg geeft met roetveegpiet het goede voorbeeld Reageer op pzc.nl Op zo'n moment word je weer Gisteren: 1300 euro boete voor een pilsje is bezopen 1066 stemmen TERNEUZEN Het containerschip met de grootste laadcapaci- teit tot nu toe, de MSC Isabella, is gisteren aan het einde van de middag en het begin van de avond als een dief in de nacht over de Wester- schelde naar Antwerpen gevaren. De MSC Isa bella kwam ruim een week te vroeg. Bij Ter- neuzen stond gister avond tegen zes uur daarom slechts een handjevol shiplovers. De MSC Isabella heeft een lengte van bijna 400 meter en is 61 meter breed. De maximale laad- capaciteit van het schip komt uit op 23.646 stan daardcontainers (teu). MIDDELBURG Een scooterrijder is gis termiddag lichtgewond geraakt bij een ongeluk op de Hans Lipperhey- straat in Middelburg. Hij had geen schuld aan de botsing, maar kreeg tot zijn woede toch een be keuring voor technische mankementen aan zijn scooter. De scooterbe stuurder kwam om 12.10 uur op de T-splitsing met de Simon van Beaumont- straat, bij Park Veldzigt, in botsing met een auto. De bestuurder van de auto gaf geen voorrang. De scooterrijder raakte licht gewond. De politie con stateerde dat de voor band van de scooter glad was en bekeurde de man. Een automobiliste is gis teren lichtgewond ge raakt bij een ongeluk in 's-Gravenpolder. Twee auto's reden tegen el kaar. De vrouw kwam om 12.50 uur op de krui sing van de Baarlandse- zandweg met de Schoorkenszandweg in botsing met de bestuur ster van een andere per sonenauto. Een van de bestuurders gaf geen voorrang. Na behande ling door ambulanceper soneel mocht de licht gewonde vrouw weer naar huis. Beide auto's raakten beschadigd. Een bergingsbedrijf werd ingeschakeld. Nergens in Nederland is het aan tal Chinese restaurants in tien jaar tijd zo snel gedaald als in Zeeland. En toch zijn er in onze provincie nog steeds relatief veel. Martijn de Koning Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Holland (Michigan) Vakantiepark Dierenbos V 3 of 4 nachten in een bungalow of chalet V IncL. eindschoonmaak en bedlinnen V Attractiepas met o.a. toegang tot Beekse Bergen en Dierenrijk V Tip! Bezoek ook Den Bosch 23:00 uur 088-0331506 M1ET ZO FLAUW PA JU KENT ONS TOCH ZEKER EN henk: O NEE Ö1T IS KAMER 16. WE MOETEN OP 26 ZIJN hoteldeal.nl/K10031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2