Zeeuwse middelbare scholen zien flinke daling in leerlingenaantal Douwe Bob 'Kwetsbaar als je solo speelt' Cornelleke Blok Vlissingen Dit schooljaar tellen de Zeeuwse middelbare scholen samen 18.689 leerlingen. Een jaar geleden waren dat er 19.189. Dat beeld schetst Guus Hagt, voorzitter van het Zeeuws Bestuurdersoverleg Onderwijs (ZBO) op basis van cijfers van plan bureau ZB. De Zeeuwse middel bare scholen hebben drie 'heftige jaren' achter de rug, zegt Hagt, ook bestuurder van de Mondia Scho- lengroep (SSG Nehalennia in Mid delburg en het Scheldemond Col lege in Vlissingen). De krimp in het voortgezet on derwijs sloeg in 2016 toe. In dat jaar dook het aantal Zeeuwse middel bare scholieren voor het eerst net onder de twintigduizend. Hagt: ,,De verwachting is dat het leerling aantal tot 2024 wat stabiliseert. Daarna krijgen we een extra golf. Tot 2030 ziet het er niet mooi uit. We verwachten dat het leerling aantal nog eens 10 procent daalt." De Pontes Scholengroep (Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee en het Goese Lyceum) en het Ostrea Ly ceum in Goes moeten het sinds vo rig schooljaar met 5 procent minder leerlingen doen, blijkt uit gegevens die de scholen aanleverden. Het re formatorische Calvijn College (met vestigingen in Goes, Middelburg en Krabbendijke) heeft dit schooljaar slechts 1 procent minder dan vorig schooljaar. De Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen krompen het afgelopen jaar zo'n 2,5 procent. Op Walcheren gaat de krimp minder hard dan in de andere regio's, laat Hagt weten. Exacte cijfers willen de Mondia Scholengroep en de CSW nog niet geven. De Zeeuwse middelbare scholen hebben ZB Planbureau gevraagd per regio een nauwkeurige prog nose te maken tot 2030. ,,We willen weten hoe de bevolking zich ont wikkelt ten opzichte van de be schikbare opleidingen. Zo kunnen we zien op welke plekken proble men ontstaan", zegt Hagt. „Scholen moeten, of ze nu willen of niet, met elkaar in gesprek over samenwer king of specialisatie." De grootste problemen ontstaan op de vmbo- afdelingen. ,,Die opleidingen be- Scholen moeten met elkaar in gesprek over samenwerking staan voor bijna de helft uit prak tisch onderwijs. Het materiaal van onder meer technische opleidingen is duur en moet voortdurend ver vangen worden, omdat je up-to- date moet blijven. De Walcherse scholen hebben daarom het voor nemen weer samen op te trekken." De leerlingdaling is niet het enige probleem waar de Zeeuwse mid delbare scholen de komende jaren mee kampen. Ze moeten het jaar lijks met 3,1 miljoen euro minder doen, als gevolg van de invoering van een vereenvoudigd bekosti gingsmodel voor het voortgezet on derwijs. ,,Voor de Mondia Scholen groep gaat het om 7 ton per school jaar. Zo'n bedrag drukt zodanig op de begroting dat het ten koste gaat van het onderwijs", zegt Hagt. De scholen luidden deze week de alarmbel bij onderwijsminister Arie Slob. Ze willen dat de minister Zeeland structureel meer geld geeft om het voortgezet onderwijs in stand te houden. Vaten en jerrycans met 'drugsafval' werden gisteren 'gedumpt' in hartje Terneuzen. Het Zuidelijk Toneel vroeg op een originele manier aandacht voor de voorstelling De achterkant van Zeeland. Van 9 t/m 11 oktober wordt het stuk, dat gaat over de verborgen samenleving achter drugscriminaliteit, opgevoerd in het Scheldetheater. Amber Dijs en Joeri van Spijk onderzochten wat een dumping op klaarlichte dag teweegbrengt. Zo vroegen ze passanten een handje te helpen met het versjouwen van de vaten en gingen ze met hen in gesprek. It donderdag 3 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 In één jaar500leerlingen kwijt Het Zeeuwse voortgezet onder wijs heeft afgelopen schooljaar zo'n vijfhonderd leerlingen ver loren. Tot 2030 verwachten de middelbare scholen nog eens 10 procent te krimpen. -Guus Hagt, voorzitter ZBO Kijk op pzc.nl op Markt in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29