huil wel op juiste moment 3.0 'Dit is mijn best betaalde baan ooit' 0 19 Hoeveel verdien je? Verdient Tamira genoeg? kassa aan het werk in de Albert Heijn in Zierikzee. Een vaste klant infor meert naar haar moeder, die op dat moment ernstig ziek is. ,,Mijn moe der had longkanker en de prognoses waren heel slecht'', vertelt Van der Linden, inmiddels afgestudeerd pedagoog. Op de vraag van de klant schiet ze opeens vol. ,,Het was me tot dan toe altijd gelukt me in te houden, maar de tranen stroomden als van zelf over mijn wangen, terwijl ik on dertussen haar boodschappen bleef scannen.'' De klant reageerde meele vend en probeerde Van der Linden te troosten ,,Ze was heel lief en begrip vol'', herinnert ze zich. ,,Mijn lei dinggevende kwam naar me toe en vroeg of ik iets wilde drinken. In de bedrijfskantine liet ik me helemaal gaan. Er waren collega's die me probeerden te troosten. Eigenlijk reageerde iedereen hartstikke lief.'' Bewijs van echtheid Iedereen zal het begrijpen dat de tranen beginnen te stromen bij een ingrijpende gebeurtenis in je privé- leven. Ook als je emotioneel wordt bij het vertrekken van een geliefde collega, of om het binnenhalen van een mooie klus, wordt het vaker wel dan niet geaccepteerd. Gort: „Tranen gelden als een bewijs van echtheid. De collega wordt mens en laat zien dat hij écht om zijn werk en zijn col- lega's geeft. Het toont je betrokken heid.'' Toch zijn de situatie en de timing belangrijk, zegt Gort. ,,Als je tranen vergiet bij het geven van een presen tatie of bij taken die bij je functie horen, wek je de indruk dat je niet stevig genoeg bent voor de baan.'' In die situaties kunnen emotionele 'Als een man huilt, denken we eerder dat er iets ernstigs is uitbarstingen volgens haar worden gezien als onprofessioneel en zwak. En je kunt het te bont maken door te vaak te huilen, of te snel. Bijvoor beeld door frustraties over een irri tante collega. De collega van Contreras Carbal- lada reageerde begripvol op haar huilbui. ,,Ze gaf me meteen een knuffel en we hebben er later uitvoe rig over gesproken. Eigenlijk was ze vooral ongerust, daarom merkte ze op dat ik er moe uitzag.'' Achteraf gezien is Contreras Carballada blij dat ze haar tranen niet in bedwang kon houden. ,,Het was voor mij een signaal dat ik te veel hooi op mijn vork had genomen. Sinds dat inci- dent probeer ik mijn grenzen beter aan te geven. Zo bezien was die huil bui dus heel nuttig.'' Ook Van der Linden gelooft niet in het onderdrukken van negatieve emoties. ,,Ik vind: als je verdriet hebt, moet het eruit. Ergens is het mooi, want je stelt je kwetsbaar op. Collega's leren je op een bepaalde manier beter kennen.'' Krokodillentranen Over het algemeen hebben we liever een collega die af en toe huilt, dan iemand die nooit emoties toont, zegt Vingerhoets. ,,Dat komt omdat we huilen associëren met positieve kenmerken zoals betrouwbaar, eer lijk, warm en empathisch.'' Toch is het ook sterk persoonsgebonden. ,,Als de collega wordt gezien als onoprecht of onaardig, dan denken mensen sneller dat het om krokodil lentranen gaat. En dat roept juist grote afkeer op.'' Zelf huilen we liever niet op het werk, weet Vingerhoets. Ook niet als een collega of werktaken de aanlei ding vormen voor een huilbui. De meeste mensen laten de tranen pas de vrije loop als ze thuis zijn, of in de auto op weg naar huis. De hoogleraar ziet een piek tussen zeven en tien uur 's avonds. ,,We sniffen het liefst alleen, of met een vertrouwd persoon in de buurt.'' li ,,Ik verdien bruto 11,89 per uur. Maandelijks krijg ik 1780 euro gestort op mijn bankrekening, dat is inclusief 50 euro reiskosten. Bruto is mijn salaris 2061 euro.'' ,,Ik ben er heel blij mee. Dit is mijn best betaalde baan ooit. Ik ben bijna 3 euro per uur omhoog gegaan. Dat is zeker zo'n 500 euro in de maand erbij. Ik heb puur mazzel gehad. Ik werd op deze vacature gewezen door een vriend, en ik dacht: wat moet ik met die baan? Het is productiewerk. Ik had dat eerder gedaan, vond het verschrikke lijk. Maar ik dacht ook: ik heb een baan nodig, dus ik solliciteer toch. Een baan is een baan. En nu denk ik: het is zo leuk hier. Ik wil blijven.'' ,,Nee, dat werd mij verteld op het moment dat ze mij aannamen. Ik geloof dat mijn eerste reactie aan de telefoon 'wow' was. En ook nog een full time functie. Dat is een enorme klapper op m'n bankrekening.'' ,,Ik krijg reiskostenvergoeding en 10 euro korting op m'n sportschoolabonnement. Er is een der tiende maand, ik weet niet hoeveel ik daarover los mag laten, maar die is royaal. Ik ben het niet gewend om bonussen en extra's te krijgen. Ik viel met m'n neus in de boter.'' ,,Ik heb niet onderhandeld. Ik dacht alleen maar: perfect, doen dit.'' ,,Ik heb het weleens geprobeerd, maar ik kwam meestal van een koude kermis thuis. In een supermarkt waar ik veel meer deed dan alleen werken als kassameisje heb ik aangegeven dat ik meer zou willen verdienen dan 8 euro per uur. Ze zouden er over nadenken, maar ik heb er nooit meer wat over gehoord.'' Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 1855 euro voor 40 uur. ,,Ik zit hoger. Ik heb bij bedrijven gewerkt die mij onder het gemiddelde betaalden. Na drie maanden in deze baan had ik al m'n schulden afbetaald. Het bedrijf heeft heel veel mogelijk gemaakt." donderdag 3 oktober 2019 GO de werkvloer mag -AD VINGERHOETS Vandaag: Tamira (30), sinds een jaar fulltime magazijnmedewerker. Hiervoor werkte Tamira in de detailhandel. Ze heeft een mbo-oplei- ding afgerond. Wat verdien je? Blij mee? Had je in de vacature gelezen wat de ver diensten waren? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je over je salaris onderhandeld? Wel ooit geprobeerd?, BABETTE RIJKHOF Leeftijd30 jaar Opleidingsniveaumbo Branche: Industrie Werkervaring: 1 jaar O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19