WERK Waarom een ander overtuigen lastig is Accountmanager Tranen tonen betrokkenheid, maar M 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Of je nu snel emotioneel bent of niet, huilen op de werkvloer hoeft helemaal niet erg te zijn. Volgens deskundigen wordt kwetsbaarheid op het werk juist steeds meer gewaardeerd. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Een paar banen geleden zat ik in een sollicitatiecom missie en het lukte me niet om mijn collega's ervan te overtuigen dat ze de verkeerde kandidaat kozen. We konden kiezen uit een wat stiller muisje met veel schrijfervaring, maar zonder kennis van onze bedrijfstak. En een blij ei, dat haar gebrek aan kennis en opleiding com penseerde met bevlogenheid. Mijn collega's vielen als een blok voor de ongeschoolde enthousiasteling. Ze was knap, vrolijk en mijn collega's lieten zich daardoor verleiden, vond ik. Vervolgens zochten ze redenen om haar aan te nemen. Ze hadden last van de beves- tigingsbias, oordeelde ik. Door deze denkfout zoek je infor matie die past bij wat je onbewust toch al denkt of voelt. Alle rationele redenen die ik kon geven waarom het degelijke muizenvrouwtje misschien beter paste, wim pelden ze weg. Wat ik pas jaren later zag, was dat de bevestigingsbias mij ook te pakken had. Ik voelde me domweg beter bij de andere kandidaat en deed precies hetzelfde als mijn collega's. Ik keek alleen naar argumenten die pasten bij mijn eigen geloof. We hebben allemaal weleens in een verhitte discussie geze ten waarin het ons maar niet lukte om de ander zijn onge lijk te laten inzien. Het inter net loopt over van verhitte discussies over het klimaat, vaccinaties en politici. Maar in plaats van te luisteren naar elkaar, googelen we ons rot naar meer bewijs om de ander te overtuigen. En ja, het voelt fijn om gelijk te hebben, het streelt ons ego. Nieuwe in zichten kunnen eng zijn. Ze kunnen zomaar je kijk op de wereld of het verleden veran deren. Maar juist door aan je eigen gelijk te twijfelen, leer je meer over een onderwerp. Loop je weer eens tegen collega's of familieleden aan die totaal anders denken, vraag je dan af hoeveel je zelf weet over het discussiepunt. Uit welke bron heb je je informatie en is die betrouw baar? Stel nieuwsgierige vragen aan de ander. Wie weet leer je nog wat of begrijp je de keuze voor een andere sollicitant beter. Een paar maanden geleden barstte de Amsterdamse Paula Contreras Carballada (42) in snikken uit op haar werk. ,,Ik stond met een collega in het laboratorium waar we les kregen'', vertelt Contreras Carbal lada, docent chemie bij Avans Hoge school in Breda. ,,Ik was behoorlijk gespannen. De werkdruk was hoog, ook omdat ik tijdelijk lessen van een zieke collega overnam. Ik had daar door nauwelijks tijd voor mezelf. Mijn collega maakte een opmerking over mijn uiterlijk. Ze vond me er moe uitzien, zei ze. Haar commen taar was blijkbaar de druppel: ik begon meteen te snikken. Mijn huil bui overviel me. Op dat moment vond ik het zelfs heel gênant. Ik was bang dat mijn collega's me hysterisch vonden. Het voelde alsof ik mezelf niet onder controle had.'' Tosca Gort, arbeids- en organisa tiepsycholoog bij Gort Coaching stelt dat het tonen van zulke emoties op het werk steeds minder taboe is. ,,Je ziet het al aan ons kijkgedrag'', zegt Gort. ,,Op tv geldt tegenwoordig: hoe rauwer, hoe beter." We kijken vol gens Gort graag naar mensen die kwetsbaar durven te zijn en die hang naar echtheid vertaalt zich ook naar de werkvloer. ,,Een huilbui op zijn tijd is niet funest voor je carrière.'' Minder serieus Ad Vingerhoets, 's werelds enige 'huilhoogleraar', onderstreept de trend van kwetsbaarheid op de werk vloer. ,,Mensen associëren tranen lang niet altijd meer met zwakte. De ene na de andere mediapersoonlijk- heid toont zijn emoties aan het oog van de wereld. Je merkt dat ook mannen daardoor positiever op een huilbui reageren dan vroeger.'' Vingerhoest wijst er wel op dat een sniffende vrouw minder serieus wordt genomen dan een emotionele man. ,,Als een man snikt, denken we eerder dat er iets ernstigs aan de hand is. Bij vrouwen denken mensen gauw: dat is een huilebalk. Of: zij kan de baan gewoon niet aan.'' Ook andere vrouwen denken vaker 'Ik was bang dat collega's me hysterisch vonden' 'De klant probeerde me te troosten' negatief over een grienende vrouw, weet Vingerhoets, die als hoogleraar emoties en welbevinden verbonden is aan de Universiteit van Tilburg. Cijfers hoe vaak we op het werk huilen, zijn er volgens Vingerhoets niet veel. Wel heeft zijn universiteit enige tijd geleden een onderzoek gehouden onder artsen, verpleeg kundigen en co-assistenten. Daaruit bleek dat ruim 80 procent het afgelo pen jaar gehuild had, rond de 40 procent ook op het werk, en ongeveer 20 procent zelfs in het bijzijn van een patiënt. Veel artsen schamen zich voor hun tranen, blijkt uit het onder zoek. De helft van de 776 onder vraagde artsen vindt het ongepast om in de spreekkamer te huilen. Patiënten blijken verdeeld over de vraag of dat al dan niet gepast is. Het cliché dat vrouwen veel vaker tranen vergieten dan mannen klopt, blijkt uit een representatieve steek proef onder de Nederlandse bevol king. In het westen huilen vrouwen tussen de twee en vijf keer per maand, laat Vingerhoets weten. Dat is twee tot vijf keer zo vaak als vol wassen mannen. Gemiddeld snikken zij maximaal één keer per twee maanden. Ook Rowan van der Linden (27) heeft weleens gehuild op haar werk. Op een drukke zaterdagmiddag in 2012 is ze zoals elk weekend achter de donderdag 3 oktober 2019 GO IRIS JANSSENS (28) is accountmanager onderwijs bij OnderwijsPost in Rotterdam. Wat doe je als accountmanager? ,,Ik help onze klanten, directeuren van scholen of stichtingen, met personeelsvraagstukken. Bijvoorbeeld als er een leerkracht uitvalt.'' Hoe ziet een werkdag eruit? ,,Het kantoor is in Rotterdam, maar ik ga veel langs scholen en zit bij sollicitatiegesprekken.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Een huilbui op Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt NAZ TAHA - PAULA CONTRERAS CARBALLADA - ROWAN VAN DER LINDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18