ruiina B O 0) \^m PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE KRITIEK CRYPTOMUNT Visa, Mastercard en andere financiële partners die Facebook achter de schermen helpen bij het optuigen van de libra, beginnen hem te knijpen. De bedrijven denken er sterk aan om hun handen van de nieuwe cryptomunt af te trekken, schrijft The Washington Post. I oeren staan midden in onze maat schappij en vervullen een sleutelrol. 'Niet alleen als producent van veilig en vers voedsel, maar ook als leverancier van groene energie, natuurbeheerder, hoeder van leefbaar heid, biodiversiteit en recreatie en beleving.' Dat zeg ik niet, dat vinden ze zelf. Zaterdag plaatste LTO Nederland een paginagrote adver tentie in deze krant met de kop 'Wij zijn trots op onze boeren'. Ofwel: wij zijn trots op ons zelf. Of nog preciezer: wij zijn trots op onszelf en willen ook meer waardering voor ons harde geploeter voor weinig loon. en geen aai over hun bol krijgen. Maar de boos heid bij boeren zit dieper: zij vinden dat ze wor den aangewezen als schuldigen van de stikstof crisis. Terwijl ze al zoveel aan reductie hebben gedaan. Dinsdag, toen stakende boeren met hun trekkers het verkeer vastzetten, stak CU-fractie- voorzitter Gert-Jan Segers ze op Twitter dan ook een hart onder de riem: 'Zo begrijpelijk! Onze boeren zorgen iedere dag voor ons voed sel en verdienen niet onze stank, maar onze dank!' Dat klinkt misschien warm en invoelend, maar is juist polarise rend. Dat boeren mee moeten (blijven) werken aan het oplossen van het stikstofprobleem, heeft niets te maken met on dankbaarheid. Carola Schouten deed eerder al aan opruiing toen ze stelde dat het het 'niet chic' is om 'hardwer kende boeren' de schuld te geven. Hiermee zet ze boeren doelbewust op tegen mensen die willen dat het stikstofpro bleem wordt opgelost. Dinsdag bleek met de boerenstaking dat haar poging tot ophitsen ruimschoots geslaagd is. Als de VVD nu nog de automobilisten gaat opstoken en D66 de star ters op de woningmarkt, is de chaos compleet. Hard werken ontslaat niemand van maat schappelijke verantwoordelijkheden. En lieve boeren, daarmee zeg ik niet dat ik niet trots op jullie ben. Ik wil best mijn waardering uitspre ken voor het eten dat 's avonds op mijn bord ligt. En misschien zouden we dat met zijn allen wat vaker moeten doen. Maar trots zijn is iets anders dan iemand vrijpleiten van verantwoor delijkheid. Dat voelt zelfs mijn kleuterdochter tje aan. Ik ben supertrots op haar, maar ik hoop ook dat ze zich verder ontwikkelt. beschermen is een valse en onproductieve te genstelling, die door politici is bedacht. En die zowel in het nadeel van boeren werkt als van de rest van de samenleving. Al wil ik wel genoemd hebben dat ik op één onderdeel van het boeren bedrijf helemaal niet trots ben. Namelijk op de wreedheden die jegens dieren worden begaan in de bio-industrie. En omdat Marianne Thieme binnenkort afzwaait, neem ik haar vertrouwde afsluitende woorden voor één keer over: voorts ben ik van mening dat er een einde moet ko men aan de bio-industrie. Ik wil best mijn waardering uitspreken voor het eten dat op mijn bord ligt KPN Shell Randstad Arcelor Mittal acebook kondigde in juni aan een ei gen cryptomunt op de markt te zul len brengen als di gitale tegenhanger van de dollar, yen en euro. De mededeling sloeg bij banken en overheden in als een bom, ook al omdat grote (tech)be- drijven als Mastercard, PayPal, Visa, Uber, Spotify, eBay en Voda- fone zich achter het initiatief zou den hebben geschaard. Dit zou tot een revolutie op de geldmarkt kunnen leiden. Banken, landen en wereldleiders als Donald Trump luidden meteen de noodklok en lieten geen moge lijkheid onbenut om hun afschuw over de libra uit te spreken. Face- book liet zich niet uit het veld slaan en pareerde de kritiek. Wat de andere techbedrijven van de frontale aanvallen op de libra von den, was niet duidelijk. The Was hington Post zegt nu dat het libra- front al zeer serieuze scheuren vertoont. De gezaghebbende Ameri kaanse krant heeft van ingewijden vernomen dat de Facebookpart- ners die meewerken aan het op tuigen en onderhouden van het betalingsnetwerk achter de libra, bang zijn om (ook) in het vizier te komen van (zeer kritische) toe zichthouders. Om die reden wei geren ze een verzoek van Facebook om zich pal en publiekelijk achter het project op te stellen, zo weet de krant. Facebook onthulde de libra als een potentiële manier om het hele financiële systeem te veranderen. Zo kan er geld mee worden ver stuurd zonder tussenkomst van banken, ook naar andere landen. In China deed internetreus Ten- cent eerder al iets min of meer ver gelijkbaars door betalingen toe te voegen aan zijn populaire chatapp WeChat. Onder meer Visa en Mastercard zouden bij de libra aan boord zijn gesprongen uit vrees de boot te missen. Wat is er aan de hand? De libra wordt uitgegeven door een apart bedrijf in Zwitserland. Facebook zegt dat de waarde van de libra wordt bepaald door een mandje van valuta en de meest veilige staatsleningen. De klant zal zijn libra's moeten bewaren in een elektronische portemonnee bij Fa cebook of een andere aanbieder. De libra's kunnen met euro's en dollars worden gekocht, maar ook weer verkocht. Dat is een belang rijk verschil met cryptomunten als de bitcoin. Daarvan is de waarde wat de gek er voor geeft. De libra heeft een veel stabielere koers. Dat maakt de libra ook geschikt als be taalmiddel, in tegenstelling tot de bitcoin, die enorm in waarde kan fluctueren. Om met de libra te betalen heb je alleen een Facebookaccount nodig, geen bankrekening. En miljarden mensen wereldwijd hebben geen bankrekening. Facebook claimt ook dat grensoverschrijdende transacties in libra's veel goedko per en sneller zijn dan die met of ficiële valuta. Ja en nee. Wat Facebook liever niet aan de grote klok hangt, is dat be taalgegevens van klanten goud waard zijn voor adverteerders. Als je weet wat iemand koopt, of hoe veel iemand aan bijvoorbeeld va kanties uitgeeft, kun je gericht ad verteren. Facebook zegt de klantendata niet te gebruiken voor adverten ties, maar de vraag is hoe lang ze dat volhouden. Het verdienmodel van Facebook is gebaseerd op het verkopen van advertenties. En het bedrijf heeft bepaald geen vlekke loze reputatie als het gaat om het beschermen van de privacy van de deelnemers. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Er zijn veel beroepsgroepen die hard werken Trots zijn op boeren versus de natuur willen Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 3 oktober 2019 Het telecom- concern was de enige stijger in de AEX. Het olie- en gas- concern daalde na een advies- verlaging door ABN Amro. Bedrijven die ge voelig zijn voor internationale economische te genwind werden van de hand ge daan. Voor de staalgi- gant gold het zelfde als Rand stad. o GO Libra hee al voor de ancerina orob eme Leo Roggeveen Rotterdam Experts zeggen dat de libra 'gevaarlijke kanten' heeft. Maar wat is het eigenlijk voor betaalmiddel? Via Facebook is de libra voor 2,4 miljard gebruikers toeganke lijk. De libra zou fundamenteel an ders zijn dan de bitcoin. Waarom komt Facebook met de libra? Mooi toch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16