II EUWS 11 Zo'n tweeduizend strijders uit westerse landen actief Gratieverzoek voor Dassey Drie doden bij protesten Irak Michelinster voor Trump Westerse rechts- extremisten gebruiken het strijdtoneel in Oekraïne om hun vechttechnieken te verbeteren en aan hun netwerk te bouwen. Ook Nederlanders doen mee. „Deze mannen vormen een veiligheidsrisico." wek, die de motieven van de bui tenlandse strijders onderzocht. ,,In veel gevallen zijn ze ideologisch niet zo onderlegd. Als je dan opeens tegenover een soulmate staat, zeg je: we zijn allebei krij gers, mag de beste winnen en we zien elkaar in het walhalla. Ik heb ook voorbeelden gehoord van jon gens die eigenlijk bij de pro-Russi sche separatisten wilden, maar geen visa voor Rusland kregen, dus maar voor de Oekraïners zijn gaan vechten.'' In veel gevallen zijn deze strijders ideologisch niet zo onderlegd Volgens The Soufan Center heb ben de afgelopen jaren acht Ne derlanders in Oost-Oekraïne ge vochten: drie aan de Oekraïense kant, vijf bij de separatisten. De af gelopen jaren kwamen 'Oekraïne- gangers' sporadisch in de media. Deze krant schreef over Sjoerd H. Hij sloot zich er aan bij Rechtse Sector, een ultranationalistische militie die met het Oekraïense leger vocht. Hij postte foto's van zichzelf in gevechtskle- ding op sociale media, trainde er met een Italiaanse neonazi. In Sy rië vocht hij vervolgens met de Koerden tegen IS. Hij kwam in 2018 in Syrië om het leven. Nederlandse overheidsinstan ties kunnen het exacte aantal van acht Nederlandse strijders niet be vestigen. Maar diverse bronnen met kennis van het onderwerp be vestigen dat het aantal waarschijn lijk in die orde van grootte ligt. Hoeveel er inmiddels terug zijn, is niet bekend. Geweldbereidheid De Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding en Veiligheid (NCTV) schreef in een publicatie over 'uitreizigers' naar Oekraïne dat 'bij een toekomstige terugkeer er zorgen zijn over de eventuele trauma's, geweldtraining en ge- weldbereidheid van deze perso nen'. Die geweldbereidheid bleek bij twee Zweden van een Scandi navische neonazi-beweging. Na een trainingskamp bij de Russi sche Imperiale Beweging lieten ze in Zweden bommen ontploffen bij een asielzoekerscentrum en een linkse boekwinkel. In de VS heeft inlichtingendienst FBI onlangs enkele Oekraïnegangers aange klaagd voor gebruik van geweld bij een rechtse demonstratie in de VS. Het Nederlandse adviesbureau NTA, dat onderzoek doet naar ra dicalisering, ziet ook dat er sinds 2016 Nederlanders in georgani seerd verband naar Oekraïne rei zen. Het bureau verbaast zich over het gebrek aan aandacht voor de (terugkerende) rechts-extremis- ten. ,,Er is de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de aanpak van te- rugkeerders uit Syrië en Irak. Ze worden vervolgd en er is aandacht voor resocialisatie. Het zou getui gen van consistent beleid om dat ook te doen bij terugkeerders uit Oekraïne. Zeker omdat dezelfde veiligheidsrisico's een rol spelen.'' De Italiaanse politie had ongetwij feld verwacht wapens en nazi- parafernalia aan te treffen toen ze afgelopen juli enkele panden van neonazi's in de omgeving van Turijn binnenviel. Maar zó veel? 26 geweren, 20 bajonetten, 306 ge luidsdempers en viziers, 800 ko gels én een luchtdoelraket. Ook aangetroffen: een straatnaambord van een 'Adolf Hitler Platz' en een oud wapenschild van nazipartij NSDAP, inclusief hakenkruis. Het politieonderzoek naar de neonazi's kwam voort uit 'de acti viteiten van extremistische Itali aanse strijders die hebben deelge nomen aan het gewapende con flict in Oost-Oekraïne', stelde de Italiaanse justitie. Aan welke kant de Italianen hadden meegevoch ten, de Oekraïense zijde of juist bij de pro-Russische separa tisten, zei justitie er niet bij. Dergelijke arrestaties la ten zien hoe de rechts-ex- tremistische beweging steeds internationaler wordt. „Het gevaar van terrorisme groeit overal in de wereld, groepen white supremacists versterken hun internationale netwerken en imiteren de tactieken en technie ken van terreurgroepen als al- Qaeda en IS'', schrijft The Soufan Center, een gerenommeerde Amerikaanse denktank, deze week in een rapport. Gevechtservaring De onderzoekers stellen: wat Syrië voor de internationale jiha- disten is, is Oekraïne voor de rechts-extremisten, of white supre macists, zoals de term in de VS luidt. Een plek om gevechtserva ring op te doen, ideologisch verder geschoold te worden en een inter nationaal netwerk op te bouwen. ,,Ze gebruiken Oekraïne als een gevechtslaboratorium.'' Volgens de onderzoekers gingen er 17.000 buitenlandse strijders naar Oost-Oekraïne, het overgrote deel daarvan (15.000) komt uit Rusland, maar de ruim 2000 an dere strijders komen uit meer dan vijftig landen. Onder hen zo'n 165 Duitsers, 65 Fransen, 35 Amerika nen en 8 Nederlanders. Opvallend genoeg vechten ze aan beide kanten van het conflict. Italië. FOTO HH Som mige strijden in het Azov-ba- taljon. Die paramili taire, ultrana- tionalistische mi litie vecht mee aan de kant van het Oekraïense leger en staat bekend om haar fascistische sympathieën. Het bataljon rekru teerde de afgelopen jaren actief buitenlandse strijders; zo deelde het op een Duits rockfestival flyers uit waarin werd opgeroepen te ko men vechten 'om Europa van uit roeiing te redden'. Aan de andere kant in de Oekraïense burgeroorlog staan de pro-Russische separatisten, die een deel van Oost-Oekraïne in handen hebben. Zij worden onder meer gesteund door de Russische Imperiale Beweging, een paramili taire groepering 'die strijdt tegen globalisering, multiculturalisme en liberalisme'. Ook daar sluiten westerse neonazi's zich bij aan. Het leverde de bizarre situatie op dat twee Scandinavische rechts-extremisten die ooit samen demonstreerden in Zweden, in Oekraïne aan verschillende kanten van de frontlinie belandden. ,,Dat vinden ze zelf niet bizar'', stelt de Poolse onderzoeker Kacper Reka- donderdag 3 oktober 2019 MADISON Het advocaten- team van de zwakbegaafde Brendan Dassey (29), de Amerikaan die samen met zijn oom Steven Avery (57) in 2007 werd veroordeeld tot levenslang voor zijn aandeel in de moord op fo tografe Teresa Halbach, gaat de gouverneur van Wisconsin vragen om gra tie. Dassey en Avery wer den wereldberoemd door de Netflix-hitserie Making a Murderder. Dassey werd op 17-jarige leeftijd veroor deeld tot levenslang. Zijn advocaten zijn al diverse keren in beroep gegaan. BAGDAD Bij protesten in Irak zijn gisteren drie men sen om het leven gekomen en meer dan 115 mensen gewond geraakt. De de monstraties begonnen dinsdag uit onvrede over de werkloosheid, over- heidscorruptie en slechte voorzieningen. Veel de monstranten eisen dat pre mier Adel Adbul Mahdi op stapt. Hij is sinds vorig jaar minister-president. Op meerdere plaatsen mond den de protesten uit in ge vechten met veiligheidtroe pen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is een kind omgekomen. WASHINGTON Een sushi- restaurant in een hotel in Washington dat eigendom is van Donald Trump, heeft een Michelinster gekregen. In de komende editie van de gids voor Washington van de beroemde Franse hotel- en restaurantgidsen maker wordt restaurant Sushi Nakazawa met een ster geëerd. Het is de vierde keer dat Michelin een gids voor de Ameri kaanse hoofdstad publi ceert. De internationale di recteur voor de Michelin- gidsen, Gwendal Poullen- nec, is onder de indruk van de kwaliteit en variëteit van restaurants in Washington. Het is 'een kruispunt van culturen van reizigers en regeringen'. JtoilHltsltotefirttiii Extreemrechts gebruikt Oekraïne als oefenterrein Cyril Rosman Den Haag - Kacper Rekawek, onderzoeker Leden van het Azov-batal- jon. Rechts de wapenvondst in Nederlander Sjoerd H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11